Týdeník #8/23 – hrajeme Macbetha

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Highland Park představila svou nejstarší whisky. Palírna Tobermory rozšiřuje Herbridean Series. Irish Distillers vydávájí opravdu speciální whiskey Midleton. Macbeth se dostává na stáčení Elixir Distillers. Glenmorangie představila novou whisky v řadě Barrel Select Release a palírna Glasgow rozšiřuje Small Batch Series. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Highland Park 54 Year Old

Jsou to již dva roky, co palírna Highland Park vydala limitovanou edici unikátní 50leté whisky (psali jsme zde). Nově představené stáčení je ještě o čtyři roky starší a jedná se tak o nejstarší whisky, kterou kdy tato palírna vydala.

Highland Park 54 Year Old

Nová whisky Highland Park 54 Year Old byla destilovaná v roce 1968. Nejdříve zrála v deseti refill sudech (typ butt a hogshead) a v únoru 2008 se přesunula do first-fill sudů po sherry (typ butt). Z těchto sudů byla nyní whisky stočena s obsahem alkoholu 46,9 %. Whisky vám nabídne tóny liči, kafru a starého dubu.

Celkem bylo vyrobeno 225 jedinečných karaf uložených v krabici ze dřeva skotského dubu. Součástí „balení“ je také pozvánka na Orkneje do palírny Highland Park. To vše za 39 000£.


Tobermory 25 Year Old

Tobermory 25 Year Old

Palírna Tobermory ze skotského ostrova Mull představila nové stáčení v rámci řady Herbridean Series. Po předchozí 24leté whisky (psali jsme zde), přichází whisky 25letá.

Whisky Tobermory 25 Year Old nejdříve zrála v sudech po sherry Oloroso a poté dozrávala v sudech po sherry z vinařství Gonzalez Byass. Stočena byla s obsahem alkoholu 48,1 % a nabídne vám tóny čerstvě upečeného chleba, kandované pomerančové kůry či skořice.

Celkem bylo vyrobeno 5 298 lahví této whisky. Dostupná je v e-shopu Berry Bros and Rudd za 345 £.


Midleton Very Rare

Midleton Very Rare

Prémiová irská whiskey Midleton Very Rare vychází každý rok již od roku 1984. Letos tak přichází již její 40. edice. Takové výročí si však žádá něco speciálního a přesně to si Irish Distillers připravili.

Midleton Very Rare The Pinnacle Vintage je unikátní single bottle stáčení, ve kterém najdete všech 40 whiskey Midleton Very Rare plus single pot still whiskey destilovanou v roce 1984. Tuto láhev můžete získat na NFT platformě BlockBar.com. Jedná se o první irskou whiskey, která zde bude nabídnuta. Cena je 130 000 $.

To za láhev whiskey Midleton Very Rare 2023 zaplatíte podstatně méně. Přijde vás na 200 £. Oproti minulým ročníkům se pak nejnovější edice vyznačuje vyšším poměrem těžšího single pot still destilátu.


Macbeth Collection

O společnosti Elixir Distillers jsme v minulosti psali hlavně v souvislosti s palírnou Portintruan, kterou staví na Islay (psali jsme zde). Nyní si však představíme novou řadu nezávislých stáčení, kde je každá whisky založená na nějaké postavě z legendárního Macbetha od Williama Shakespeara.

Macbeth Collection

Celou Macbeth Collection bude tvořit 42 lahví skotské whisky, rozdělených do šesti řad:

  • Leads – pět královských whisky
  • Thanes – dvanáct šlechtických whisky
  • Ghost – šestice whisky ze zrušených palíren
  • Witches – tři single malt whisky a blend
  • Murderers – čtyři ostrovní whisky
  • Household – deset nespecifikovaných whisky
  • (ať počítám, jak počítám vychází mi to 41 lahví)

Whisky budou vycházet po dějstvích v následujících třech letech. Act I, skládající se z devíti stáčení, byl vydán 27. února. Hlavními postavami jsou král Duncan, 56letá whisky z palírny Glen Grant, a Lady Macduff, 31letá whisky z palírny Linkwood. Jako zástupce duchů byla vybrána 31letá single grain whisky z palírny Cambus.


Krátké zprávy

Irishman Vintage Cask 2023
Walsh Whiskey vydávají letošní ročník irské whiskey Irishman Vintage Cask. Jedná se o kombinaci irských single post still a single malt whiskey, které zrály ve first-fill sudech po bourbonu. Whiskey je lahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 55,3 % a zaplatíte za ní 145 €.

Epicurean Amarone Wine Cask Finish
Douglas Laing vydávají již sedmou limitovanou edici whisky Epicurean v rámci řady Wood Series (o předchozí whisky jsme psali zde). Blended malt whisky nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dva roky dozrávala v sudu po víně Amarone. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 48 %.

Glenmorangie Amontillado Finish

Glenmorangie Amontillado Finish
Palírna Glenmorangie představila novou whisky ve své řadě Barrel Select Release. 12letá whisky zrála v sudech po bourbonu a poté 4 roky dozrávala v sudech po sherry Amontillado. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % za cena je 75 £.

Glasgow 1770 Red Wine and Ruby Port Cask
Na konci minulého roku jsme psali o novinkách z palírny Glasgow (více zde) a nyní tu máme další přírůstek do Small Batch Series. Whisky tvoří kouřová whisky finishovaná v sudech po víně z Bordeaux a třikrát destilovaná whisky dozrávající v sudech po portském. Obsah alkoholu 57,5 %, 1 925 lahví a 59 £.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš K
1 rok před

dnesni tydenik pekne provetra šrajtofli! 😀

Lukáš K
1 rok před

jako to netvrdim, ze néé 😀 ale tak to už aspoň dva, jeden bude v zařené „krabici“ a druhý v otevřené jak na obrázku 😀 a hned hodnota baraku stoupne o 2,5mega 😉