Týdeník #7/23 – nový vzhled Old Well whisky

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Lindores Abbey představila whisky Friar John Cor. Palírna Glenrothes vydává 42letou whisky. Palírna Loch Lomond představila novou značku blended malt whisky Noble Rebel. Scotch Whisky Experience se dočká upgradu a česká Old Well whisky se dočká upraveného designu. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Lindores Abbey Friar John Cor Chapter 1

Lindores Abbey Friar John Cor Chapter 1

Je to již 529 let, co si jistý mnich John Cor objednal slad na výrobu své živé vody a nevědomky tak stál za nejstarší písemnou zmínkou o whisky ve Skotsku. Jedna z verzí je, že se John po býval v opatství Lindores, nedaleko něhož dnes najdete mladou palírnu Lindores Abbey. Ta nyní představila první whisky ze série věnované právě Johnu Corovi.

Lindores Abbey Friar John Cor Chapter 1 je NAS whisky, kterou tvoří whisky ze sudů po burbonu, sladkém vínu Monbazillac, po sherry a STR sudů. Nalahvována byla v sudové síle s obsahem alkoholu 60,2 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Vytvořeno bylo 4 000 lahví této whisky. Dostupná je již nyní ve vybraných e-shopech.


Glenrothes The 42

Glenrothes The 42

Na podzim roku 2020 palírna Glenrothes ze Speyside představila novou 50letou whisky, své doposud nejstarší stáčení (psali jsme zde). Poslední novinka je sice o pár let mladší, stále se však řadí mezi nejstarší whisky, které tato palírna představila.

Novou whisky Glenrothes The 42 tvoří pouze čtyři sudy, vlastnoručně vybrané Master whisky makerem Laurou Rampling. Whisky z těchto čtyř sudů byla stočena s obsahem alkoholu 43 % a nalahvována v celkem povedených karafách.

Celkem bylo vyrobeno 1 134 těchto karaf. Do prodeje se dostane v půlce března a nejdříve ji budete moci sehnat v obchodních domech Harrods či Fortnum & Mason. Připravit si ale budete muset 6 750 £.


Loch Lomond Noble Rebel

Loch Lomond Noble Rebel

To poslední, co je v palírně Loch Lomond problém, je vytvoření různých typů whisky. Palírna disponuje jedenácti různými destilačními zařízeními a je tak schopná produkovat single malt, grain i míchané whisky. Nyní palírna představila novou značku blended malt whisky Noble Rebel.

Orchard Outburts, Smoke Symphony a Hazelnut Harmony jsou pak první tři whisky, které pod touto značkou vycházejí. Tvoří je single malt whisky z palíren Loch Lomond, Glen Scotia a několika dalších.

Pro výrobu whisky Orchard Outburts byly použity kvasinky z vína Chardonnay. Kouřová whisky Smoke Symphony dozrávala v sudech po víně Rioja a Hazelnut Harmony dozrávala v silně vypálených sudech z amerického dubu. Lahvovány byly s obsahem alkoholu 46 %.

Whisky jsou již nyní dostupné na stránkách noblerebelmalts.com. Za láhev zaplatíte 40 £.


Krátké zprávy

Scotch Whisky Experience vylepšená
Známá edinburská Scotch Whisky Experience se dočká upgradu v ceně 3 milionů liber. Cílem je zlepšit zážitek více než 8,5 milionu návštěvníků, které toto místo ročně navštíví. Hotovo by mělo být v létě.

Irish Distillers udržitelní
Irský producent whiskey Jameson, Redbreast, Spot a dalších představil své další kroky směrem k větší udržitelnosti. Do konce roku 2025 plánuje, že všechny jeho dodatečné obaly budou znovupoužité, recyklovatelné nebo nebudou vůbec.

Glengoyne dobrovolnická
Palírna Glengoyne dlouhodobě podporuje nadaci Wildfowl & Wetlands Trust, která se snaží o ochranu a zachování britských mokřadů. Palírna nyní nabízí každému, kdo bude alespoň jeden den dobrovolničit pro tuto nadaci, láhev své 15leté whisky a pozvání na prohlídku palírny. Dobrovolníci budou kácet stromy, čisti vegetaci a odstraňovat invazivní druhy rostlin.

Old Well Whisky
Old Well Whisky

Old Well Whisky v novém
Česká palírna Svach představila nový design svých whisky ze „základní řady“. Jednotlivá stáčení budou výrazně barevně odlišena a na krabici i etiketě naleznete datum stáčení. Za mě je to rozhodně krok dopředu. Jak se líbí vám?


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
1 rok před

Svach má nějakou základní řadu? Mohu se zeptat, co do ní patří?

Robert
1 rok před

Děkuji. mám tomu tedy rozumět tak, že design některých plnění zůstane beze změny? A nevíte, pokud platí můj předpoklad, podle jakého klíče se rozhodovalo, které plnění dostane nový kabátek a které ne? Tyhle otázky vám kladu jako někomu, u koho předpokládám poměrně velkou znalost interních informací. Napadá mne, samozřejmě pokud platí uvedený předpoklad, snaha o postupné zúžení sortimentu směrem ke kvalitě (kéž by!) Ačkoliv tomu možná někdo nebude věřit, byl bych opravdu rád, pokud bychom tady časem měli palírnu dobré whisky….

Lukáš K
1 rok před
Reply to  Robert

Ja bych se obratil primo na Lukase Andrlika, proc to zjistovat pres nekoho, lepsi je ptat se primo u zdroje ne? Odkaz na jeho email, tu nekde v minulych diskuzich (tusim ze sand i s Vami) byl.

A co GoldCock? Nechutna?

Robert
1 rok před
Reply to  Lukáš K

To jsem rád, že vím, na koho byste se obrátil Vy. Já se s dovolením obracím na autora článku, protože mám dobré důvody se domnívat, že odpovědi bude znát. O můj kontakt s panem Andrlíkem se nemusíte bát, napsali jsme si a dostal jsem i jím slíbené vzorky, pan Andrlík je fakt frajer. Dlužím mu zpětnou vazbu, ale ještě nejsou všechny vypité. Pokud jde o GC 20yo, stále zůstává na wish listu, ale zřejmě právě díky Vám mne kontaktoval jeden zdejší čtenář s nabídkou vzorku, takže uvidíme. Vy už vlastně skoro víte, jak mně bude (ne)chutnat. Začínám vás obdivovat, nechcete to zkusit, i v rámci genderové vyváženosti, jako kartář? Potenciál tu zjevně je!

Lukáš K
1 rok před
Reply to  Robert

Ta část od „kontaktování“ byla ještě ke mně??? Jinak je u Vás vše v pořádku?

Robert
1 rok před
Reply to  Lukáš K

Tak když máte pochybnosti vy, určitě není. Čekal bych, speciálně od vás, že dostanu hned pár rad, jak to co nejrychleji změnit. Nejste náhodou učitel?

Lukáš K
1 rok před
Reply to  Robert

Děkuji za podnětnou diskuzi.

Robert
1 rok před
Reply to  Lukáš K

Vzhledem k tomu, že my dva jsme spolu nediskutovali, tak fakt není zač. Máte něco k tématu článku? Teď nebo kdykoliv jindy? Fajn. Jestli ne, buďte tak laskav a přestaňte trolit. Jinak se to nazvat nedá. Nejen v téhle diskuzi.

Robert
1 rok před

Ptal jsem se Vás, protože jsem předpokládal, že na to dost pravděpodobně při únorové „schůzi“ na Svachovce přišla řeč.