Whisky týdeník 38/2020

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Torabhaig, nová palírna z ostrova Sky, představila svou inaugurační whisky. Glenrothes vydává svou první 50letou whisky. Palírna Balvenie vydává sedmou edici své whisky Tun 1509. Z Irska přichází první kouřová whiskey Teeling a první irská bio whiskey z palírny Waterford. Na závěr představila palírna Bowmore každoroční edici své 30leté whisky.

První whisky z palírny Torabhaig

Torabhaig Legacy 2017

Jsou to již čtyři roky co palírna Talisker ztratila svůj titul jediné palírny na ostrově Sky. Toho roku vznikla na ostrově Sky palírna Torabhaig [tor·a·vaig]. Od té doby se Talisker označuje jako nejstarší palírna na tomto skotském ostrově. A právě palírna Torabhaig nyní oznámila vydání své první whisky.

Nová whisky Torabhaig Legacy 2017 byla vyrobena z nakouřeného sladu. Zrála v sudech po bourbonu a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46%. Whisky bude vydána v únoru příštího roku. Cena bude 50£.

Spolu s tímto oznámením, palírna také připravila nový věrnostní klub The Peat Elite’. Členství v tomto klubu vám pak každý rok zajistí dvě exkluzivní plnění.


Palírna Glenrothes vydává svou nejstarší whisky

Glenrothes 50 Year Old

Z oblasti Speyside, z domova palírny Glenrothes, přichází nová 50letá whisky. Jedná se o nejstarší plnění, které tato palírna vydala.

Nová Glenrothes 50 Year Old byla vydestilovaná v listopadu roku 1968. Poté zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 48%. Ve whisky naleznete tóny dřeva, hřebíčku, jasmínu či lněného oleje.

Celkem bylo vyrobeno 50 lahví této neobyčejné whisky. Za cenu ve výši 25 000£ dostanete nejen láhev whisky, ale budete také pozváni do palírny.


Sedmá edice řady Balvenie Tun 1509

Balvenie Tun 1509 Batch 7

Už sedmou edici své whisky z řady Tun 1509 vydává palírna Balvenie. Edice je nazvaná podle velkého dřevěného sudu (tun) číslo 1509, kde před lahvováním společně dozrávají whisky z 21 různých sudů.

Whisky Balvenie Tun 1509 Batch 7 byla vytvořena kombinací whisky ze sudů po sherry a bourbonu. Tyto whisky pak spolu tři měsíce dozrávaly ve velkém sudu. Výsledná whisky byla lahvována s obsahem alkoholu 52,4%. Ve whisky můžete nalézt tóny sušeného ovoce, zázvoru či hnědého cukru.

Whisky se do prodeje dostává v těchto dnech s cenovkou 300£.

Řada Tun 1509 byla představena v roce 2014, kdy nahradila řadu Tun 1401. Ta využívala menší dozrávací sud.


První kouřová whiskey od Teeling

Teeling Blackpitts

Skupina irských kouřových whiskey se rozšiřuje o nového člena. Tím je nová whiskey Teeling Blackpitts.

Irská whiskey Teeling Blackpitts je třikrát destilovaná whiskey vyrobená z nakouřeného sladu. Whiskey zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po víně Sauternes. Trojitá destilace měla údajně omezit medicínské tóny, známé ze skotských kouřových whisky, a umožnit tak vyniknout jinému charakteru whiskey. Whiskey byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46% a nebyla filtrovaná za studena.

Whiskey bude dostupná v palírně Teeling a na celé řadě zahraničních trhů. Cena je 60€.


Bio whiskey z irské palírny Waterford

Waterford Organic: Gaia 1.1

Mladá irská palírna v květnu představila svou první řadu irské whiskey nazvanou Single Farm Origin. Majitel palírny Mark Reynier tak volí stejný přístup k výrobě whiskey, jaký započal v palírně Bruichladdich. Nyní palírna představuje první irskou bio whiskey, která se stane součástí edice Arcadian.

Whiskey Waterford Organic: Gaia 1.1 byla destilovaná v roce 2016. Použitý bio sladový ječmen byl vypěstován na šesti irských farmách. Whiskey zrála v kombinaci first-fill sudů z amerického dubu (42%), nových sudů z amerického dubu (17%), sudů z francouzského dubu (23%) a sudů po sladkém víně vin doux (18%). Whiskey byla lahvována s obsahem alkoholu 50% a nebyla barvená ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno  24 000 lahví této whisky. Dostupná je od 12. října s cenou 80£.


Nová 30letá whisky z palírny Bowmore

Palírna Bowmore letos zaujala 31letou whisky Black Bowmore. Byl to první výsledek jejího partnerství s automobilkou Aston Martin. O zásoby staré whisky v palírně očividně nemají nouzi. V těchto dnech totiž palírna oznámila novou 30letou whisky, kterou bude v limitovaném množství vydávat každý rok.

Bowmore 30 Year Old

Bowmore 30 Year Old byla destilovaná v roce 1989. Whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Pro toto plnění pak byly vybrány dva sudy. Lahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 45,3%.

Pro letošní rok bylo vyrobeno 2 580 lahví. Cena je 1 850$.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments