The Blend – master blenderem na zkoušku

Poslední paprsky studeného únorového slunce mizí za domy a já mířím do OC Stromovka, kde se dnes koná The Blend. Tato akce, kterou od roku 2016 pořádá společnost Jan Becher Pernod Ricard, nabízí unikátní možnost namíchat si svou vlastní whisky a tu si pak odnést domů. Na následujících řádcích se vás pokusím provést tímto večerem a podělit se s vámi o svou zkušenost. Ještě upozorním, že za účast na této akci vděčím Ježíškovi, a tudíž se nejedná o reklamní článek. 😉

Ale nyní zpátky do posledních paprsků studeného únorového slunce. Vstupuji do recepce a za chvilku už mě zpoza baru vítá Zdeněk Kortiš, majitel známého olomouckého baru Black Stuff a whisky ambasador společnosti Jan Becher Pernod Ricard. Právě on návštěvníky večery The Blend provází již od samého začátku. Míchá nám uvítací highball a nabízí něco k zakousnutí.

Po chvilce se otevírají dveře a my se usazujeme do „laboratoře“. Věci připravené na stolech nám dávají tušit, že se máme na co těšit. Jsou tu dva nalité dramy, pět lahviček s různými whisky, odměrný válec, kádinka, kapátko a pak také lahvička, ve které si na závěr večera odnesu svou whisky. Organizátoři mysleli i na takové maličkosti jako je zrnková káva na neutralizaci čichu.

The Blend uvítání
Uvítání
The Blend Zdeny Kortiš
Zdeny Kortiš
The Blend laboratoř
„Laboratoř“

Bereme do ruky první sklenku, ve které se skrývá 12letá whisky Chivas Regal a Zdeny nás seznamuje s historii značky Chivas Brothers. Postupně procházíme skotské oblasti, výrobu whisky či palírnu Glenlivet. Během povídání ochutnáváme i druhou nalitou whisky, což je 13letá Chivas Regal Extra a poté začneme zkoumat obsah pěti lahviček, složky naší budoucí whisky.

První přichází na řadu obilná whisky z palírny Strathclyde. Následuje whisky označená jako Speyside Malty. Jedná se o tajný vzorek, a tak trochu specialitu. Nicméně mně už od prvního přivonění hrozně sedí (tohohle chci láhev Zdeny 😉 ). Je mi jasné, že tohle bude základ mého blendu. Speyside Fruity složku reprezentuje whisky A’Bunadh v sudové síle z palírny Aberlour. Předposlední whisky pak pochází z palírny Scapa a je označená jako Highlands Honey. O kouř (Islay Smoky) se postará poslední whisky. Pochází z Islay, ze stejné palírny jako Finlaggan. Tipuji tedy palírnu Caol Ilu.

Začínáme s mícháním a já cítím, jak mi ta všechna dnešní nachutnaná whisky dodala kreativity. Zatím se to vyvíjí jako velice příjemný večer. Už během objevování obsahu lahviček jsem si v hlavě dával dohromady zamýšlené složení. Míchám si zkušební vzorek a překvapivě zjišťuji, že mám nejspíše jisté vlohy. Zkouším ještě trochu měnit poměry, ale první pokus mi stále přijde nejlepší. Míchám tedy hlavní várku a lahvuji. A jaký že je recept na whisky pojmenovanou Jaruška (whisky máte za úkol nejen nalahvovat, ale i pojmenovat)? 30 % Lowland Grain, 30 % Speyside Malty, 20 % Speyside Fruity, 10 % Highlands Honey a 10 % Islay Smoky. Před sebou mám ještě dost nevyužité whisky, tak zkouším ještě jednu variantu, kde hraje prim kouř a whisky Aberlour. Není to špatné, ale na Jarušku to nemá.

The Blend vybavení
Naše vybavení
The Blend instrukce
Poslední instrukce
The Blend výsledek
Výsledek

Poté, co Zdeny každý blend ochutná a zhodnotí, se ještě odebíráme na bar, kde se s námi loučí panákem 15leté whisky Glenlivet. Jak by řekl klasik, taková hezká tečka za tím naším večerem. Tři hodiny utekly jako voda a já se vydávám domů.

The Blend nemůžu hodnotit jinak než veskrze kladně. Zkušenější whiskaři, či naši pravidelní čtenáři, se zde sice moc nových informací nedozví, ale díky dobré whisky a Zdenymu zápalu večer hezky utíká. Méně zkušení se zde pak dozví velkou spoustu zajímavých informací o historii a výrobě whisky, poznají její rozmanitost a zjistí, že blend není sprosté slovo.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments