Osobnosti světa whisky – John a James Chivasovi

Kdo by dnes neznal whisky Chivas Regal. Tuto známou značku whisky vytvořila společnost Chivas Brothers už před více než 100 lety. Vydejte se nyní po stopách bratrů Johna a Jamese, kteří urazili dlouhou cestu z odlehlé farmy Strathythan až mezi nejvýznamnější osobnosti světa whisky a stali se zakladateli společnosti Chivas Brothers.

První kroky

John Chivas se narodil v roce 1810. Jeho mladší bratr James pak o čtyři roky později. Byli to dvě ze čtrnácti dětí Roberta a Christiany. Žili na odlehlé farmě Strathythan ve farnosti Ellon v Aberdeenshire. V roce 1836 se oba bratři rozhodli, že farmářský život není nic pro ně a vydali se hledat štěstí a živobytí do 30 kilometrů vzdáleného města Aberdeen. Staršímu Johnovi bylo v té době 26 let a Jamesovi 22. Jelikož neměli k dispozici žádný dopravní prostředek, museli pěšky. Cesta jim tak zabrala tři dny.

Chivas Brothers
Bratři Chivasovi

V Aberdeenu se jejich cesty rozdělily. John si našel místo ve velkoobchodě s obuví a oděvní firmě DL Shirres and Co.. Zde pracoval až do roku 1857, kdy se opět připojil ke svému mladšímu bratrovi. Pro naše vyprávění je však důležitější James, kterého jeho kroky zavedly k Williamu Edwardovi, vlastnícího ve městě velmi známý obchodní dům s potravinami, luxusním zbožím, vínem a hlavně kvalitní whisky. Obchod v roce 1801 založil jistý John Forrest a brzy získal pověst místa, kam musíte zajít, pokud hledáte nejvyšší kvalitu. Obchod tak zanedlouho dodával zboží i skotské šlechtě.

William Edward obchod zakoupil v roce 1828 a v roce 1836 k němu nastoupil James Chivas. James si vedl více než dobře a už po dvou letech se stal v obchodě partnerem. V roce 1841 William Edward zemřel a o dva roky později do společnosti vstoupil Charles Stewart. Dobré jméno obchodu a jeho majitelů stále rostlo. To také potvrdila královna Viktoria, když je jmenovala královskými dodavateli, kteří zásobovali její letní sídlo, hrad Balmoral.

Začátky míchané whisky

Již od svého nástupu do obchodu, se James věnoval míchání čajů. Časem se v tomto oboru stal opravdovým mistrem. Poté, co jim zásobování královské rodiny zajistilo prosperitu a upevnilo reputaci, začal prozkoumávat umění míchání whisky. Využil k tomu zásoby z mnoha sudů s whisky uložených ve sklepě obchodu. Díky létům tréninku čichu a chutě při mícháním čajů získal schopnosti, tolik potřebné pro špičkového blendera. Právě tehdy se zrodily základy současného stylu míchané whisky Chivas.

Obchod v Aberdeenu
Obchod v Aberdeenu

V druhé polovině devatenáctého století bylo také přijato několik zákonů, díky kterým zažila míchaná whisky nebývalý rozmach, a začalo její úspěšné tažení do celého světa. První z nich, Forbes-Mackenzie Act, byl přijat v roce 1853 a legalizoval míchání sladové whisky z jedné palírny ještě v průběhu skladování, tedy před zaplacením daní. Spirits Act z roku 1860 šel dále a zlegalizoval míchání destilátů z různých palíren, včetně obilných a sladových, ještě před placením daně. V roce 1865 přijatý Blending Act pak přinesl podrobnější úpravu míchání obilné a sladové whisky.

Když po roce 1853 raketově vzrostla poptávka po míchané whisky, rozhodli se James a Charles vytvořit vlastní značku, která uspokojí poptávku jejich náročných zákazníků. Výsledkem byla blended malt whisky Royal Glen Dee představená v roce 1854. Zásadní zlom přišel o tři roky později, kdy společný obchod opustil Charles Stewart a k Jamesovi se záhy připojil jeho bratr John. Vznikl rodinný podnik Chivas Brothers.

Chivas Brothers

Uvedení další whisky, míchané Royal Strathythan, se však už John Chivas nedožil. Zemřel v roce 1862. Když pak v roce 1886 odešel i James, podnik přešel na Jamesovo syna Alexandera Chivase. Ten obchod stále rozšiřoval. Výraznou pomocí mu byl Alexander Smith. Když pak v roce 1893 Alexander Chivas zemřel, řízení podniku se ujala správní rada.

O dva roky později podal Alexander Smith nabídku na odkoupení podniku. Rada souhlasila, měla však podmínku, podnik už navždy ponese jméno bratrů Chivasů. V roce 1895 se tak majitelem Chivas Brothers stal Alexander Smith a novým master blenderem byl jmenován Charles Howard.

V roce 1909 je už společnost Chivas Brothers známá po celém světě a Charles Howard chce vytvořit něco speciálního. Nový blend, který by vzdal hold zakladatelům, Johnu a Jamesovi Chivasům. Vzniká tak 25letá whisky Chivas Regal, která se stává první luxusní whisky na světě. Podnik, který vybudovali dva bratři z odlehlé farmy, vstupuje do další kapitoly svého bohatého života.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yarynek
3 let před

Skvělý článek, díky. Člověk alespoň pochopí, co vlastně pije.