Whiskey novinky z USA #5/23 – nejprodávanější bourbony

Po dvou týdnech přinášíme whiskey novinky z USA. Se značkami, které v současné době uvádí svá nová plnění, již máme nějaké zkušenosti, takže nezbývá než doufat, že nějaká ta láhev se zatoulá i k nám. A na závěr odtajníme, které značky bourbonu patří ve Spojených státech amerických k těm nejprodávanějším.

Michter’s 10 Years Old Single Barrel (2023 Release)

Michter's 10 Years Old Single Barrel (2023 Release)

Kategorie: straight bourbon
Původ: Kentucky
Věk: 10 let
ABV: 47,2%
Cena: 185$
Další informace: dostupné napříč USA

Plnění navazuje na to poslední, které vyšlo v roce 2023. Podíleli se na něm master distiller Dan McKee a také master of maturation Andrea Wilson, jež se stará o všechny náležitosti, které souvisí se sudy a zráním whiskey.


Westland Solum Edition 1

Westland Solum Edition 1

Kategorie: American single malt
Původ: Washington
Věk: NAS
ABV: 50%
Cena: 150$
Další informace:

Plnění, jež je součástí Outpost Range (podobně jako plnění Garryana nebo Colere), je výrazem amerického sladu nakouřeného rašelinou, která pochází z oblasti vzdálené zhruba dvě hodiny autem na jih od Seattlu.


WhistlePig The Béhôlden

WhistlePig The Béhôlden

Kategorie: single malt
Původ: Kanada
Věk: 21 let
ABV: 46%
Cena: 800$
Další informace: dostupné napříč USA nebo na webu shop.whistlepigwhiskey.com

Whiskey z vermontské palírny je ve skutečnosti kanadskou whisky, která zrála v sudech po bourbonu a finišovala v sudech po žitné WhistlePig. V následujících letech by měla být vydána další (a starší) taková plnění.


Woodford Reserve Kentucky Derby Bottle (2023 Release)

Woodford Reserve Kentucky Derby Bottle (2023 Release)

Kategorie: straight bourbon
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 42,5%
Cena: 55$
Další informace: dostupné napříč USA

Značka vydává tato speciální, u sběratelů velmi oblíbená, plnění k události Kentucky Derby od roku 1999. To letošní nese etiketu, na které se podílel Jamie Corum, a podle master distillerky Elizabeth McCall jde o dosud nejcennější plnění.


Telegraficky

Two Brewers Yokon Single Malt Whisky (Release 35)
Kategorie: single malt
Původ: Kanada
Věk: 8 let
ABV: 46%
Cena: 90£
Další informace: vyrobeno 132 lahví dostupných ve Velké Británii

Laws Whiskey House Bottled in Bond Four Grain Bourbon (2023 Release)
Kategorie: straight bourbon
Původ: Colorado
Věk: 8 let
ABV: 50%
Cena: 80$
Další informace: vyrobeno 2 430 lahví

Eric LeGrand
Kategorie: straight bourbon
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 44%
Cena: 40$
Další informace: dostupné ve státech Kentucky, New Jersey a New York s plánovanou expanzí


Krátké zprávy

Online platforma pro nákup destilátů, piva a vína Drizly odhalila ve své zprávě deset nejprodávanějších značek bourbonu. Na prvním místě vystřídal značku Bulleit jiný bourbon z Kentucky Maker’s Mark. Třetí místo patří značce Woodford Reserve. Na dalších místech se umístily značky Jim Beam, Basil Hayden’s, Four Roses, Blanton’s, Evan Williams, Buffalo Trace a Angel’s Envy.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Single_malt_man
1 rok před

Zdravím, v současné chvíli pokoukávám po nějaké limitce amerického burbonu a Woodford Reserve Kentucky Derby Bottle vypadá moc zajímavě. Myslíte, že má smysl si počkat na vydání 2024, kdy by mělo být 150. výroční vydání? Případně, kde nejlépe takovou lahvinku koupit? Děkuji za názor a jinak chválím články k americké whiskey!

Petr (PoznejWhisky)
1 rok před

Zdravím vás!
Etiketami jde o zajímavé plnění (zvláště v případě, že by to člověk opravdu rok co rok sbíral), každopádně uvnitř se skrývá klasický bourbon Woodford Reserve, pokud není uvedeno jinak. Raději na to upozorňuji, ať nedojde k pozdnímu zklamání.
Pokud si dobře pamatuji, první ročník Kentucky Derby byl pořádán v roce 1875, takže v případě, že byste výroční plnění chtěl, prodloužíte si čekání ještě o rok.
A jestli má smysl? Zapeklitá otázka. Čistě subjektivní pohled, pokud tato plnění nesbíráte každoročně, určitě byste měl doma jedinečnou láhev k jedinečné události. Na druhou stranu, pokud nejste skutečně každoročním sběratelem, v mých očích honba za takovou lahví není důležitá. Za tu cenu můžete mít mnoho radosti i z jiných (a zajímavějších) lahví. 🙂
Co se týče nákupu, doporučuji stránku skvelawhisky.cz. Myslím, že nějaké starší lahve bourbonu Woodford Reserve k příležitosti Kentucky Derby Vám to stále najde. 😉

Single_malt_man
1 rok před

Zdravím pane Gavlík,
překvapilo mě, že se jedná o standardní plnění. V takovém případě je jedinou přidanou hodnotou sběratelské balení a to dle mého značně ubírá na exkluzivitě i případné šanci pro zhodnocení. A jelikož rád ochutnám, co kupuji formou extra drumu, tak mi tahle edice přestává dávat smysl úplně – když mohu koupit běžnou lahev se stejným plněním. Budu tedy pátrat po své vysněné limitované lahvi burbonu dál…a Vám tímto děkuji za vyčerpávající odpověď 🙂

Petr (PoznejWhisky)
1 rok před

Zdravím Vás ještě jednou.
Je to tak. Plnění ke Kentucky Derby vychází z klasického plnění, pokud není uvedeno jinak, mohou se lišit i % ABV. Proto i ta cena vlastně není nijak přemrštěná. 🙂
Pokud Vám mohu doporučit značky americké whiskey, jejichž speciální plnění bývají u nás (byť v menším počtu) k sehnání a mají sběratelskou či potenciálně investiční hodnotu, jsou to určitě Four Roses (každoroční Small Batch edice), Michter’s (zejména plnění bourbonu či žitné s uvedeným věkem nebo plnění Schenk’s Homestead Sour Mash Whiskey a Bomberger’s Declaration Distillery Bourbon), Wild Turkey (zejména z jejich série Master’s Keep) nebo značky, jež zaštiťuje značka Jim Beam a jsou zahrnuty v jeho Small Batch Bourbon Collection (Baker’s, Basil Hayden’s, Booker’s a Knob Creek). Ale určitě byste našel i něco dalšího. 😉

Single_malt_man
1 rok před

Zdravim pane Gavlik,
opet dekuji za vycerpavajici odpoved a postupne se prokousavam vsemi tipy. Prozatim me opravdu oslovila Four Rouses Small Batch Limited Edition release 2022. Ma pekny rating na whiskybase a predchozi rocniky celkem slusne stoupaji na hodnote. Porizovaci cena mi tez prijde rozumna pro zacinajici investory. Akorat se zde dostavam do stejne situace jako s predchozim burbonem – v letosnim roce bude vyrocni release 2023 135th anniversary a jsem si temer jist, ze zde se tu chvilku pockat vyplati. Otazkou zustava, kde sehnat drum k ochutnani…pripadne asi koupit dve lahve 🙂

Single_malt_man
1 rok před

oprava (rouses-roses)

Petr (PoznejWhisky)
1 rok před

Zdravím Vás!
V případě Vašeho většího zájmu o značku Four Roses Vás můžu odkázat na osobu Zdenyho Kortiše, jenž je majitelem olomouckého The Black Stuff Irish Pubu a také whisky ambasadorem společnosti Jan Becher Pernod Ricard, který přímo se značkou v rámci České republiky pracuje.
Ať už by šlo o informace ke konkrétním plněním značky nebo o tipy směrem k whisky investicím, díky jeho zkušenostem a praxi by pro Vás byl tou správnou osobou. 🙂

Single_malt_man
1 rok před

Ještě naposledy zdravím,
děkuji za nasměrování, pan Kortiš výborně poradil!

Petr (PoznejWhisky)
1 rok před

A ještě doplním, že Woodford Reserve vydává ona speciální plnění ke Kentucky Derby od roku 1999. Pokud by tedy člověk kdysi se sbíráním začal, určitě by to svou hodnotu mělo (jako každá ucelená sbírka).
V případě jedné láhve by se ale jednalo „jen“ o zajímavou láhev. Sice pěknou, ale vlastně osamocenou.