Týdeník #3/23 – Tomatin od Whisky Essence

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Český nezávislý bottler Whisky Essence vydává svou první whisky. Palírna Lochlea vydává čtvrtou whisky v edici First Crop. Nezávislá stáčírna Caskade oslavuje hudební festival Celtic Connection a anglická palírna Bimber rozšiřuje řadu Spirit of the Undeground.

Tomatin 2013 Whisky Essence

Tomatin 2013 Whisky Essence

Projekt Whisky Essence, za kterým stojí Jirka Šinogl, vznikl v době covidové jako první český podcast o whisky. Nyní však pod značkou Whisky Essence nebudou vznikat jen zajímavé podcasty, ale také nezávislá stáčení, doufejme že neméně zajímavých whisky.

První whisky, kterou si nový nezávislý bottler připravil je Tomatin 2013 Whisky Essence. Jedná se o 9letou whisky z palírny Tomatin, která necelé 2 roky dozrávala v sudu (typ hogshead). V tomto sudu předtím 30 let zrálo sherry Oloroso a následně byl upravený metodou NEOC. Whisky byla stočena v sudové síle s obsahem alkoholu 59,4 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.

Celkem bylo vyrobeno 280 lahví. Whisky se do prodeje dostane v nejbližších týdnech s cenovkou 2 300,-. K dostání bude na e-shopu DramRoom.cz.


Lochlea – Ploughing Edition

Lochlea – Ploughing Edition

Edici First Crop představila mladá palírna Lochlea začátkem tohoto roku. V rámci této řady se ke každému ročnímu období vztahovala jedna whisky. Na jaře minulého roku přišla Sowing Edition (psali jsme zde), poté Harvest Edition (psali jsme zde) a na podzim to byla Fallow Edition (psali jsme zde). Nyní přichází poslední, zimní edice.

Nová whisky Lochlea – Ploughing Edition je však v produkci palírny výjimečná. Jedná se totiž o první kouřovou whisky Lochlea. Whisky zrála v sudech po kouřové whisky z Islay a byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky ucítíte lehce kouřové tóny spolu s pečeným ovocem.

Celkem bylo vyrobeno 11 000 lahví této whisky. Dostupná je od středy, 25. 1. Cena je 50 £.


Krátké zprávy

Caskade Grace Notes
Skotská nezávislá stáčírna Caskade vydává limitovanou whisky u příležitosti konání 30. ročníku hudebního festivalu Celtic Connection, který se každý leden koná v Glasgow. Pro výrobu whisky byly použity tři sudy z palírny Teaninich ve věku 10 let. Celkem bylo vyrobeno 752 lahví s obsahem alkoholu 48,6 %.

Bimber Spirit of Undeground – Release No. 4
Londýnská palírna Bimber přidává nové whisky do své řady věnované londýnskému metru (více zde). Novou čtveřici tvoří whisky:

  • Spirit of the Underground Covent Garden – sud po sherry Oloroso, 59,2 %, 321 lahví
  • Spirit of the Underground Green Park – sud po sherry Moscatel, 59,4 %, 285 lahví
  • Spirit of the Underground Leicester Square – nový sud z amerického dubu, 60,3 %, 271 lahví
  • Spirit of the Underground Piccadilly Circus – sud po sherry Pedro Ximénez, 62,1 %, 314 lahví
Bimber Spirit of Undeground – Release No. 4

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
1 rok před

Tomatin je nezajímavá whisky sama o sobě, té by nepomohl ani Harry Potter 🙂 „Zajímavá“ je tady jen cena 2300 Kč za sedmičku devítileté. To fakt někdo koupí? Proč mám pořád dojem, že každý český výrobce (ano vím, že WE je jen „plnič) si dělá ze zákazníků legraci?

Lukas
1 rok před

Ehm, Roberte, kolik jsi těch Tomatinů měl, že děláš tyto soudy?

Robert
1 rok před
Reply to  Lukas

Ehm, tři, Lukáši. A ani osmnáctiletou bych si už podruhé nekoupil. Ale kdybych to udělal, dá se sehnat levněji, než devítiletá od Whisky Essence. A když už si tedy tykáme – nenapadlo Tě, že když tady napíšeš na cokoliv svůj názor, tak „děláš soudy“? Jestli Ti to vadí, snadná pomoc – nečti diskuze. Jinak začátek prodeje dnes ve 14.02, nevíš, co mi to jen připomíná?