Týdeník #11/23 – první žitná z Islay

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Bruichladdich představila první žitnou whisky z Islay. Palírna Ardbeg vydává limitovanou whisky Ardbeg BizarreBQ. Anglická palírna Bimber připravila tři láhve unikátní whisky. Compass Box slaví 20. výročí whisky Peat Monster. Palírna GlenAllachie rozšiřuje řadu Virgin Oak a indická palírna Rampur vytvořila světovou whisky.

Bruichladdich – The Regeneration Project

Bruichladdich – The Regeneration Project

Žito je obilovina patřící mezi půdní zlepšovatele. Jeho pěstování zvyšuje množství živin v půdě a zlepšuje její strukturu. Je to tak vhodný doplněk k ječmeni, který pro palírnu Bruichladdich pěstují farmáři na Islay. No jo, ale co se skotským žitem? V palírně to vyřešili vytvořením první žitné whisky z Islay.

Bruichladdich – The Regeneration Project je 5letá single grain whisky. Pro její výrobu bylo použito žito (55 %) a sladovaný ječmen (45 %), obojí vypěstované na Islay. Whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu a v nových sudech z amerického dubu. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 50 %.

Whisky je již nyní dostupná na stránkách palírny Bruichladdich. Zaplatíte za ni 125 £.


Ardbeg BizarreBQ

Ardbeg BizarreBQ

A co les? Les doktore máš? No kousek lesa bych měl. Tak ho zapal. Tak nejspíše vznikl nápad na novou limitovanou edici z palírny Ardbeg, která tak velmi volně navazuje na loňskou whisky Glenmorangie A Tale of Forest (psali jsme zde). Minule nás tak Bill Lumsden pozval na procházku do lesa a tentokrát uspořádal grilovačku.

Ardbeg BizarreBQ jen NAS whisky zrající ve třech typech sudů. Dvojitě vypálených sudech, sudech po sherry Pedro Ximénez a BBQ sudech. Ty jsou prý unikátní tím, že se ještě opalovali na ohni, kde hořelo dřevěné uhlí, bylinky a koření. Výslednou whisky poté nalahvovali s obsahem alkoholu 50,9 %.

Cena této novinky ještě není známá. Pro „německé“ zákazníky bude dostupná od 3. dubna.


Bimber Lhotse Challenge 2023

Tento týden tu zatím máme samé whisky se silným příběhem a nejinak je tomu i u novinky z palírny Bimber. Phlip Pinchin, jeden ze zakladatelů palírny Bimber a Dunphail, se rozhodl podpořit nadaci Cobalt pokoření hory Lhotse, čtvrté nejvyšší hory světa s výškou 8 516 metrů nad mořem. V základní táboře číslo dva (6 553 m n. m.) si také plánuje dát dram whisky Bimber a pokořit tak rekord nejvýše vypitého dramu whisky o 1 100 m n. m.

Bimber Lhotse Challenge 2023

Na podporu této události vydává palírna Bimber whisky Bimber Lhotse Challenge 2023. Whisky vznikla kombinací tří sudů, které patří mezi ty nejstarší v palírně Bimber. Stočeny však byly jen tři láhve a deset miniatur (5 cl). Jedna láhev zůstane v palírně, druhá bude vydražena na podporu nadace Cobalt a třetí půjde do tomboly.

Lístek do tomboly vás bude stát 10 £ a zakoupit si jich můžete kolik chcete. Nakupovat můžete do středy 29. 3. Druhý den večer poté bude přímý přenos losování. Tak hodně štěstí.


Krátké zprávy

Peat Monster Cask Strength: Origin Story
Compass Box vydávají limitovanou edici své oblíbené blended malt whisky Peat Monster, která letos slaví 20 let od svého prvního uvedení. Whisky byla stočena v sudové síle s obsahem alkoholu 56,7 %. Celkem bylo vyrobeno 9 126 lahví s cenou 105 £.

Rampur Sangam World Malt whisky
Indická palírna Rampur představila blended malt Sangam World Malt whisky. Whisky, jejíž jméno znamená soutok, tvoří sladové whisky z palíren v Evropě i v Americe. Výsledná whisky s obsahem alkoholu 43 % bude dostupná i v Evropě za cenu 55 £.

GlenAllachie Virgin Oak
Palírna GlenAllachie přidává tři nové limitované edice do řady Virgin Oak. Jedná se o 8letou whisky Scottish Virgin Oak Finish (65 £), 7letou Hungarian Virgin Oak Finish (63 £) a 10letou Spanish Virgin Oak Finish (70 £). Celou trojici budete moci ochutnat už za měsíc na Whisky festivalu na Malé Morávce.

GlenAllachie Virgin Oak

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
1 rok před

 V základní táboře číslo dva (6 553 m n. m.) si také plánuje dát dram whisky Bimber a pokořit tak rekord nejvýše vypitého dramu whisky, který je 1 100 m n. m.

Když si vezmu jenom ČR, tak tady máme hotel Luční bouda, který je nějakých 1450 metrů nad mořem. Předpokládám, že červeného „Honzu Chodce“, případně Ballantinku, tam mít budou. Nemluvě o stovkách ubytovacích míst zejména ve Francii, Itálii, Švýcarsku nebo Rakousku (abych zůstal v Evropě), která jsou ještě výš a restaurace, kde prodávají whisky, jsou v nich určitě také. Osobně jsem byl třeba na Mont Blanku, kde na konečné lanovky je bufet s běžným alkoholem včetně destilátů, a to je nějakých 2300 metrů nad mořem.

Robert
1 rok před

Pít whisky v takhle řídkém vzduchu není dost možná dobrý nápad, rekord nerekord….