Týdeník #12/23 – strojové učení a zrání whisky

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Tomatin představila novou 45letou whisky. Palírna Glen Grant přidává 21leté stáčení do své základní řady. Glenfiddich oslavuje japonský svátek Hanami. Duncan Taylor představil limitovanou edici míchané whisky Black Bull. Palírna Glen Moray představila nový design a Diageo se pustilo do strojového učení. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Tomatin 45 Year Old

Tomatin 45 Year Old

Na konci minulého roku představila palírna Tomatin novou řadu limitovaných whisky inspirovanou portugalskými víny (psali jsme zde). Nyní palírna představila něco trochu staršího.

Nová whisky Tomatin 45 Year Old zrála v sudech po sherry Oloroso a byla lahvována s obsahem alkoholu 41, 5 %. Ve whisky ucítíte tóny lesních bobulí, třešní a čerstvě upražené kávy.

Celkem bylo vyrobeno 250 číslovaných láhví v povedené dřevěné krabici. Za láhev zaplatíte 7 500 £. Sežene ji však jen ve vybraných duty free obchodech.


Glen Grant 21 Year Old

Glen Grant 21 Year Old

Whisky z palírny Glen Grant má pověst slušné whisky za rozumný peníz. Však naše nedávná recenze 15letého stáčení to jen potvrdila. Nyní se základní řada palírny rozroste o novou 21letou whisky, která se postaví po bok whisky ve věku 10, 12, 15 a 18 let.

Whisky Glen Grant 21 Year Old zrála v kombinaci sudů po bourbon a po sherry Oloroso a byla stočena s obsahem alkoholu 46 %. Whisky není barvená, ani filtrovaná za studena. Nabídne vám tóny zralých broskví, karamelek či rozinek.

Whisky můžete již nyní zakoupit například na Whisky Exchange. Cena je 245 £.


Glenfiddich Grand Yozakura

Glenfiddich Grand Yozakura

V roce 2019, představila palírna Glenfiddich řadu limitovaných whisky, které měli ukázat inovativního ducha této známé palírny ze Speyside. Řadu nazvali Grand Series. Nyní z této edice vychází nejnovější whisky, oslavující japonský svátek Hanami.

Glenfiddich Grand Yozakura je 29letá whisky, která nejdříve zrála v sudech z amerického a evropského dubu. Poté dozrávala v sudech po japonském Awamori, což je destilát ze speciální dlouhozrnné rýže. Údajně se jedná o nejstarší japonský alkoholický nápoj. Výsledná whisky byla nalahvována s obsahem alkoholu 45,1 %.

Whisky bude dostupná v průběhu dubna v duty free obchodech. Zaplatíte za ní 1 500 £.


Black Bull Tales of Two Legends

Duncan Taylor, producent míchané whisky Black Bull, představil novou edici čtyřech whisky ve věku 18, 30, 50 a 55 let, která vznikla ve spolupráci s golfovou legendou sirem Nickem Faldo

Black Bull Tales of Two Legends

18letá a 30letá whisky Black Bull Tales of Two Legends zrály v sudech po sherry a byly stočeny s obsahem alkoholu 50 %. Byly vytvořeny na počest významných událostí v kariéře Nicka Faldo.

Pro výrobu 50leté whisky byly mimo jiné použity whisky z palíren Caperdonich, Macallan či Glen Grant, zrající v sudech po bourbonu a po sherry. Bylo stočeno 600 lahví s obsahem alkoholu 48 %.

55leté stáčení tvoří speciální kombinace sladových a obilných whisky z palírny Lochside, která byla uzavřena v roce 1992. Bylo stočeno 600 lahví s obsahem alkoholu 57 %.


Krátké zprávy

Loch Lomond Open 2023
Stejně jako každý rok, i letos vydává palírna Loch Lomond speciální whisky u příležitosti konání golfového turnaje The Open. Loch Lomond Open Course Edition 2023 je 22letá whisky, která zrála v sudech z amerického dubu. Loch Lomond Open Special Edition 2023 jen NAS whisky, která nejdříve zrála v sudech z amerického dubu a poté dozrávala v sudech po víně Rioja.

Rock Island 14 Year Old Sherry Edition
Nová limitovaná edice blended malt whisky Rock Island zrála převážně v sudech po sherry a byla lahvovaná s obsahem alkoholu 46,8 %. Jak je u této značky pravidlem, tvoří ji whisky ze skotských ostrovních palíren. Zastoupeny jsou tak palírny z ostrova Arran, Jura či z Orknejí.

Wire Works Caduro
Anglická palírna White Peak představila první whisky ze základní řady. Lehce kouřová whisky Wire Works Caduro zrála v kombinaci first-fill sudů po bourbon a STR sudů po červeném víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46,8 % a zaplatíte za ní 51 £.

Diageo maturation project
Společnost Diageo se dala dohromady se skotskou univerzitou Heriot-Watt, se kterou budou zkoumat, jak během zrání získává whisky chuť ze sudu. Během tříletého programu se zaměří na možnosti využití analytických metod na prozkoumání chemických procesů, probíhajících v sudech. Cílem projektu je pak vyvinout nástroj využívající strojového učení, který bude schopen vybrat ten nejlepší sud, který whisky zajistí požadovaný charakter.

Glen Moray redesign

Glen Moray redesign
Palírna Glen Moray představila nový design svých whisky z řady Explorer. Změna se tak týká whisky Our Classic, Smoky Classic – Peated Malt, Double Cask – Sherry Cask Finish, Double Cask – Port Cask Finish, Double Cask – Chardonnay Cask Finish, and Double Cask – Cabernet Cask Finish.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments