Týdeník #13/23 – nejlepší single malt whisky světa

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Ardbeg představila letošní Ardbeg Day limitku. Palírna Benromach vydává whisky z polského dubu. Tomatin rozšiřuje řadu Cù Bòcan Creation. Byli vyhlášeni vítězové World Whiskes Awards 2023. Palírna Fettercairn zakončila Warehouse Collection. Tullamore D.E.W. bude dočasně v kulaté láhvi. Na obzoru se rýsují nové palírny a ze Svachovky k nám míří Zlatá růže.

Ardbeg Heavy Vapours

Ardbeg Heavy Vapours

Letošní Ardbeg Day se pomalu blíží (3. června) a to neznamená nic jiného než novou limitovanou edici. Ta letošní se jmenuje Heavy Vapours a tohle je její příběh.

Ardbeg Heavy Vapours je NAS whisky při jejíž destilaci se nepoužil purifier. Měděný purifier se nachází na destilačním kotli a přechází přes něj výpary (pro více informací vás odkáži na tento článek). Jedná se o první whisky z palírny Ardbeg, která byla takto vyrobena. Nabídne vám intenzivní aromatický kouř s náznakem sladkosti. Whisky je lahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Whisky bude dostupná příští měsíc s cenovkou 120 £. Zda bude pro členy Ardbeg Committee opět verze s vyšším obsahem alkoholu, mi není známo.


Benromach Polish Oak

Benromach Polish Oak

Ke konci minulého roku představila palírna Benromach limitovanou edici třikrát destilované whisky v rámci své řady Contrasts (psali jsme zde). Nyní tato palírna ze Speyside představila edici Polish Oak, která se bude skládat z pěti single cask stáčení. První dvě se už dostaly do prodeje.

Benromach Polish Oak – Cask 771 byla do sudu z polského dubu uložena v roce 2011. Stočena byla s obsahem alkoholu 59,1 % a nabídne vám tóny pomerančů, koření a lehkého kouře.
Benromach Polish Oak – Cask 772 byla do sudu z polského dubu uložena také v roce 2011. Stočena byla s obsahem alkoholu 58,6 % a nabídne vám tóny dušeného ovoce, citrusové kůry a kakaového prášku.

Z každého sudu bylo stočeno 590 lahví. Cena jedné láhve je 95 £.


Cù Bòcan Creation #5

Cù Bòcan Creation #5

Na podzim minulého roku vydala palírna Tomatin první whisky Cù Bòcan s udáním věku (psali jsme zde). Nyní přichází nová whisky v rámci řady Creation, která navazuje na stáčení z ledna roku 2022 (psali jsme zde).

Cù Bòcan Creation #5 je NAS whisky, která zrála v sudech (typ hogshead) z amerického dubu a poté více jak rok dozrávala v sudech z dubů z kolumbijské oblasti Andean. V palírně věří, že se jedná o první single malt whisky, zrající v sudech z toho dřeva. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %.

Whisky bude dostupná v průběhu měsíce. Cena bude 60 £.


Krátké zprávy

World Whiskes Awards 2023
Byli vyhlášeni vítězové World Whiskes Awards 2023. Nejlepší single malt whisky světa se stala izraelská M&H Elements Sherry Cask. Seznam všech vítězů najdete na worldwhiskiesawards.com.

Nová palírna Kythe
Palírna Kythe se staví v oblasti hrabství Pertshire v Highland. Palírna se chce zaměřit na produkci old-style Highland whisky. Zahájení výroby je v plánu ke konci roku 2024 a produkovat se bude přibližně 250 sudů whisky ročně.

Nová palírna Deerness
A další palírna roste na Orknejích. Zakladatelé palírny již nyní provozují malou palírnu, kde produkují některé tradiční destiláty. Palírnu whisky by pak měli začít budovat v nejbližších měsících.

Fettercairn Warehouse 14
Palírna Fettercairn vydává pátou a zároveň poslední whisky ze své Warehouse Collection. Whisky Fettercairn Warehouse 14 zrála v kombinaci sudů po bourbonu a pivu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51,2 %. Cena je 70 £.

Zlatá růže ze Svachovky
Již příští týden půjde do prodeje další Old Well whisky z řady Páni z Růže. Svach’s Old Well Whisky Golden Rose strávila kolem dvou let v sudu po bourbonu a poté tři roky ve first-fill sudu po sherry Oloroso. Více informací již brzy.

Tullamore D.E.W.

Tullamore D.E.W. dočasně v novém
Ač se na začátku zdálo, že jde o předčasný apríl, opak je pravdou. Producent hranatých lahví pro whiskey Tullamore D.E.W. se potýká s následky požáru a z toho důvodu byla palírna nucena dočasně změnit své láhve. Dalších pár měsíců tak klasickou tullamorku najdete v neklasických kulatých lahvích. Tato sběratelská zajímavost bude dostupná i v ČR.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments