Týdeník #24/23 – zpátky po prázdninách

Po delší pauze Vás vítám u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Irská palírna Sliabh Liag představila svou první whisky. Palírna Ardbeg představila první whisky z nové Anthology Collection. Palírna Benromach přidává dvě nové whisky do řady Contrasts. Unikátní projekt spojuje whisky a ochranu přírody. Mladá skotská palírna InchDairnie zahájila produkci pot still whisky. Král Karel otevřel 8 dveří a nakonec tu máme celou řadu krátkých zpráv.

Sliabh Liag The Kilcar Release

V roce 2020 se v irském hrabství Donegal otevřela palírna Sliabh Liag. V srpnu letošního roku pak palírna představila svou první whiskey, která je zároveň první whiskey vypálená v této oblasti po více než 180 letech.

Sliabh Liag The Kilcar Release

Sliabh Liag The Kilcar Release je dvakrát destilovaná irská single malt whiskey, pro jejíž výrobu byl použitý nakuřovaný slad. Údajně by se mělo jednat o specifický kouřový styl whiskey z Donegalu. Whiskey zrála ve first-fill sudu po bourbonu a byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.

Celkem bylo vyrobeno pouhých 100 lahví této whiskey. Tu dostanete v originální láhvi spolu s 2ml vzorkem. Cena je 300€.


Ardbeg The Harpy’s Tale

Ardbeg The Harpy’s Tale

Palírna Ardbeg představila první whisky z nové Anthology Collection. V této řadě budou vycházet whisky, pro jejichž zrání se využily typy sudů, které se pro whisky Ardbeg ještě nepoužily.

Ardbeg The Harpy’s Tale je pak 13letá whisky zrající v kombinaci sudů po bourbonu a po sladkém víně Sauternes. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % a nabídne vám tóny olivového oleje, aromatických bylin či citrónové kůry.

Whisky bude dostupná v nejbližších týdnech. Cena je 141£.


Benromach Contrasts

Benromach Contrasts

V listopadu minulého roku představila palírna Benromach, v rámci své řady Contrasts, třikrát destilovanou whisky (psali jsme zde). Nyní se tato experimentální řada rozroste rovnou o dvě nová stáčení.

Dvojice whisky Benromach Contrasts Air a Benromach Contrasts Kiln by měla ukázat rozdíly způsobené rozdílným způsobem sušení dužin, ze kterých se pak skládají sudy. Obě whisky byly destilovány v roce 2012. Dužiny první jmenované se tři roky sušily venku na vzduchu. U druhé whisky dužiny venku strávily pouze dva roky a poté se pro rychlejší vysoušení přemístily do kilnu.

Obě whisky byly stočeny s obsahem alkoholu 46 % a zaplatíte za ně 60£.


Whisky for Nature

Whisky for Nature

Whisky for Nature je unikátní projekt Pavla Šustra, který se rozhodl spojit své dvě velké vášně. Whisky a divokou přírodu. Jejich spojením tak vznikne speciální řada whisky, jejíž prodej vždy poputuje na konkrétní projekt věnující se ochraně přírody.

První whisky, která takto spatřila světlo světa, bylo limitované stáčení z palírny Svach nazvané Blue Edition. To je věnované ochraně oceánu. Whisky zrála v kombinaci sudů po portském, vínu Kagor a Rioja a sudech z amerického dubu. Stočena byla s obsahem alkoholu 46,3 %.

Vyrobeno bylo pouhých 38 lahví a výtěžek z jejich prodeje putoval českému projektu Blue Life na Konstarice.


Krátké zprávy

Deanston 15 Year Old Tequila Cask Finish
Palírna Deanston vydává whisky, která 2 roky dozrávala v sudech po tequile. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 52,5 % a zaplatíte za ni 95£.

Loch Lomond Steam & Fire
Palírna Loch Lomond vydává další whisky z řady Remarkable Makers (o první whisky jsme psali zde). Whisky v sobě obsahuje část silně nakouřeného destilátu a 10 měsíců dozrávala v silně vypálených sudech z amerického dubu. Obsah alkoholu 46 %, cena 45£.

Benriach Malting Season
Palírna Benriach vydává již třetí whisky z řady Malting Season (o předchozí jsme psali zde). Pro výrobu byl použit pouze slad ze sladovny přímo v palírně. Whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu a v nových sudech. Obsah alkoholu 48,3 %, cena 110£.

InchDairnie a pot still whisky
Mladá skotská palírna InchDairnie zahájila produkci pot still whisky. Je to poprvé po více než sto letech, co je ve Skotsku tato irská specialita produkována. Whisky se stane součástí experimentální řady PrinLaws.

Laphroaig bez tuby
Palírna Laphroaig přechází na více udržitelné balení svých whisky. V blízké budoucnosti tak whisky Laphroaig nedostane v tubě, ale v klasické kartonové krabičce.

V Rosebank se rozjela výroba
19. července se v palírně Rosebank opět rozjela produkce whisky. Stalo se tak po více jak 30 letech a mnoha milionové rekonstrukci. První sud, refill barel po bourbonu, tak už zraje. Veřejnosti se palírna otevře během příštího roku.

Speyburn pro návštěvníky
Palírna Speyburn se návštěvníkům poprvé otevřena během letošního Spirit of Speyside festivalu. Po velikém úspěchu se palírna rozhodla, že své dveře návštěvníkům otevře natrvalo. Můžete tak v palírně projít exkurzi, která vás provede palírnou.

Král Karel otevřel 8 dveří
Druhého srpna byla slavnostně otevřena nejsevernější pevninská skotská palírna 8 Doors. Otevření se nechopil nikdo menší než král Karel III. Více o palírně zde.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
9 měsíců před