Týdeník #43/22 – nová palírna na Islay

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Macallan rozšiřuje svou Red Collection. Palírna Bimber představila svou první peated whisky. Palírna Loch Lomond vydala novou whisky z Remarkable Makers Series. Tullibardine připravila whisky The Murray Triple Port. Palírna Glen Moray rozšiřuje Warehouse 1 Collection. Na Islay se chystá nová palírna. Ian Macleod vydává limitovanou edici kouřové whisky Smokehead a spousta dalších novinek.

Macallan 77 Year Old

Macallan 77 Year Old

V minulém vydání vašeho oblíbeného Whisky týdeníku jsme psali o krátkém filmu na počest Janet Harbison, známé jako Nettie, která po smrti manžela převzala vedení palírny a stála tak za zrodem legendární whisky Fine & Rare 1926 (více zde). Nyní si něco řekneme o další luxusní whisky z palírny Macallan.

Nová whisky Macallan 77 Year Old (43,2 %) byla destilovaná v roce 1945 a rozšíří unikátní Red Collection. Tu palírna představila v roce 2020 a najdete v ní whisky ve věku 40 až 78 let (psali jsme zde). Toto stáčení tak bude druhé nejstarší.

Za láhev této unikátní whisky zaplatíte 65 000 £.


Bimber – 1st Peated

Bimber – 1st Peated

Anglická palírna Bimber se v posledních letech stala velmi oblíbenou a majitelé palírny začala s výstavbou druhé palírny ve Skotsku (psali jsme zde). Nyní palírna představila svou první kouřovou whisky.

Bimber – 1st Peated je anglická single malt whisky, kterou tvoří nakouřená whisky (14,4 ppm) ze čtyř sudů po americkém bourbonu. Pro výrobu whisky byl použit pouze ječmen z farmy Fordham & Allen palírny Bimber a destilovaná byla v květnu roku 2019. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 54,1 %.

Celkem bylo vyrobeno 1 140 lahví této whisky. Dostupná je formou ballotu, který je teď otevřen na stránkách palírny Bimber a končí dnes, v pátek 2. prosince. Cena je 130 £


Loch Lomond Remarkable Makers Series

Loch Lomond Remarkable Makers Series

V květnu roku 2021 představila palírna Loch Lomond novou řadu Remarkable Stills, která měla vyzdvihnout netradiční destilační kotle této palírny (psali jsme zde). Nová řada Remarkable Makers se má naopak zaměřit na spolupráci s kreativními lidmi z různých oborů.

Loch Lomond Distillery Edition 9 Year Old je první single cask whisky z této řady a vznikla ve spolupráci s oblíbeným londýnským pekařstvím Bread Ahead a má ukázat paralelu mezi výrobou chleba a whisky a důležitou roli kvasinek. Pro výrobu této whisky byly použity kvasinky využívané pro víno chardonnay a byla destilovaná v roce 2010. Poté zrála v sudu z amerického dubu a byla nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 57,1 %.

Celkem bylo vyrobeno 270 lahví a za jednu zaplatíte 65 £.


Tullibardine – The Murray Triple Port

Tullibardine - The Murray Triple Port

Řadu Marquess Collection představila palírna Tullibardine již v roce 2016. V rámci této řady palírna připomíná slavné historické postavy, které byly nositeli titulu markýz z Tullibardine a také bohatou historii tohoto regionu. Zatím poslední osobností byl v minulém roce představený sir William Murray (psali jsme zde). A jemu je věnováno i aktuální stáčení.

Whisky Tullibardine – The Murray Triple Port byla destilovaná v roce 2008 a zrála ve třech typech sudů po portském. White Port, Tawny Port a Ruby Port. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky ucítíte tóny malin, pečeného jablka či karamelu.

Vyrobeno bylo celkem 18 278 lahví této whisky. Cena je 65 £.


Glen Moray Warehouse 1 Collection

Glen Moray Warehouse 1 Collection

Warehouse 1 Collection je řada, která má ukázat inovativní stránku této palírny Glen Moray. Nyní se tato řada rozroste o tři nové limitované whisky.

Whisky Glen Moray Amarone Finish dozrávala v sudech po italském červeném víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 55,4 % a nabídne vám tóny fíků a skořice. Vyrobeno bylo 1 194 lahví s cenovkou 79,95 £.

Whisky Glen Moray Amontillado Finish dozrávala v sudech po sherry a byla stočená s obsahem alkoholu 57,5 %. Můžete v ní nalézt tóny čokolády, karamelu, kůže či tabáku. Vyrobeno bylo 1 248 lahví s cenovkou 74,95 £.

Poslední whisky je Glen Moray Oloroso Fully Matured, což je první whisky z palírny, která plně zrála v sudech po sherry Oloroso. V těchto sudech strávila 8 let a poté byla stočena s obsahem alkoholu 60 %. Vyrobeno bylo 1 950 lahví s cenovkou 76,95 £.

Whisky by měly být dostupné již v těchto dnes, určeny jsou ale pouze pro velkou Británii.


Krátké zprávy

Nová nejmenší palírna na Islay
Rada na skotském Islay schválila plány nové palírny. Zatím bezejmenná palírna by měla vyrůst nedaleko Port Charlotte. Bude mít roční kapacitu 200 000 litrů alkoholu a její součástí bude i návštěvnické centrum. Za palírnou stojí Bertie Nesselrode a Scott McLellan z Islay. S produkcí plánují začít na přelomu let 2024 a 2025.

Gareth Bale investuje do Pendrynu
Známý velšský fotbalista se stal akcionářem producenta velšské whisky Penderyn. Gareth Bale bude také zastávat roli globálního ambasadora této značky. Tak snad mu to půjde lépe než teď na mistrovství světa v Kataru.

Nové prohlídky v Kingsbarns
Skotská palírna Kingsbarns nabízí exkurze po palírně, za které návštěvníci zaplatí tolik kolik chtějí. Tyto exkurze probíhají každou neděli od 10:30 až do března. Tuto prohlídku si můžete rezervovat na stránkách palírny Kingsbarns po zadání slevového kódu PAYWHATYOULIKE22.

Micil Madeira Island
První whiskey z irské palírny Micil leží v sudech teprve 1,5 roku (psali jsme zde). Palírna tak zatím vydává nezávislá stáčení. Micil Madeira Island je single pot still whiskey, která zrála v sudech po bourbonu a poté 11 měsíců dozrávala v sudech po kouřové whiskey a po víně Madeira. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % a stojí 55 €.

Smokehead Tequila Cask Terminado

Smokehead a sudy po tequile
Společnost Ian Macleod vydává limitovanou edici kouřové single malt whisky Smokehead, která dozrával v sudech po tequile. Whisky Smokehead Tequila Cask Terminado byla stáčená s obsahem alkoholu 43 % a dostupná je výhradně na Amazonu a smokehead.com. Cena je 68,99 £

Palírna Dalmore představila dvě ročníkové whisky
Dvě nové whisky Dalmore 2003 Vintage a Dalmore 2007 Vintage jsou součástí Vintage Collection. První jmenovaná byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46,9 % a zaplatíte za ní 350 £. Druhá pak byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46,5 % a zaplatíte za ní 150 £. Whisky budou dostupné v prosinci.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments