Týdeník #42/22 – nová řada Teeling

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Irská palírna Teeling představila novou řadu Rising Reserve. Společnost Ian Macleod vytvořila míchanou whisky ve spolupráci s Heriot Watt University. Anglická Oxford Art Distillery připravila devátou edici whisky Oxford Rye. Nezávislý bottler Murray McDavid představil novou řadu dostupných whisky. Macallan oslavuje svou historii a spouští se crowfundingová kampaň Whisky Game.

Teeling Rising Reserve 21 Year Old

Teeling Rising Reserve 21 Year Old

Irská palírna Teeling navazuje na své předchozí řady Revival a Renaissance a vydává první whiskey z řady Rising Reserve. Tato řada má oslavovat vskutku globální renesanci značky Teeling, Dublinu a irské whiskey.

Teeling Rising Reserve 21 Year Old je první whiskey z této nové řady. Single malt whiskey zrála prvních 16 let v sudech po bourbonu a poté 5 let dozrávala v sudech po portském Carcavelos. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Whiskey vám nabídne tóny zeleného jablka, citrusů či cukrové vaty.

Celkem bylo vyrobeno 6 000 lahví této whiskey. Do prodeje se dostane do konce roku s cenovkou 225 €.


Ian Macleod Blending Room 01

Ian Macleod Blending Room 01

Již v roce 1903 se na Heriot Watt University začalo vyučovat pivovarnictví a destilatérství, které vedlo k založení International Centre for Brewing and Distilling. Společnost Ian Macleod Distillers nyní vybrala čtyři studenty, se kterými vytvořili první edici míchané whisky Blending Room.

Blending Room 01: Heriot Watt Release je 3letá blended whisky, kterou tvoří whisky z oblastí Speyside (45 %), Highland (15 %) a Lowland (40 %), zrající v kombinaci first-fill sudů po bourbonu a refill sudů. Výsledná whisky poté ještě 3 měsíce dozrávala v novém sudu z amerického dubu a byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 44,4 %. Ve whisky ucítíte tóny karamelu, kokosu a skořice.

Celkem bylo vyrobeno 250 lahví této whisky. Cena je 35 £. V příštím roce pak můžeme čekat druhou edici.


Oxford Rye

Oxford Rye

Anglická Oxford Art Distillery představila již devátou edici žitné whisky Oxford Rye. Jedná se o zatím nestarší whisky z této edice a také první single cask stáčení. První edice byla představena v dubnu roku 2021.

Nová whisky Oxford Rye The Tawny Pipe byla destilovaná ke konci roku 2017 a mashbill byl z 90 % tvořen kombinací žita a pšenice. Zbylých 10 % pak byl sladovaný ječmen. Whisky 1,5 roku zrála v novém sudu z amerického dubu a poté strávila 2 roky a 9 měsíců v sudu (typ pipe) po portském. Stočeno bylo 587 lahví s obsahem alkoholu 56 %. Cena je 95 £.

Palírna si také nedávno zajistila investici přes akcelerátor Distill Ventures společnosti Diageo. Tyto prostředky podpoří další růst značky a rozšiřování palírny.


Krátké zprávy

Whisky Game
Whisky Game

Whisky Game startuje
Na crowfundingovém serveru Gamefound.com odstartovala kampaň deskové hry ze světa whisky, za kterou stojí Petr Pulkert a Pavel Šustr. Měl jsem možnost si zahrát prototyp a rozhodně to stojí za to. Více informací zde.

Ardbeg z roku 1974 v aukci
Na aukční serveru Whisky Auctioneer se prodala láhev whisky Ardbeg za 35 000 £. Tato single cask whisky byla destilována v roce 1974 a ze sudu #2742 bylo stočeno pouhých 36 lahví. Navíc byla původně určená pouze pro hotelové bary, takže se celá řada lahví otevřela a vypila. Tato whisky je také unikátní tím, že to byl poslední ročník, pro jehož výrobu se použil slad nakuřovaný přímo v palírně Ardbeg. V tomto případě (na rozdíl od spousty jiných) tu vysokou cenovku chápu.

Macallan oslavuje výjimečnou ženu
O whisky Macallan Fine & Rare 1926 lámajících všechny možné aukční rekordy jste jistě již slyšeli. O Janet Harbison, známé jako Nettie, ale možná teď slyšíte prvně. A přitom to byla právě ona, která v roce 1918, po smrti svého manžela, odmítla všechny nabídky na prodej, sama se ujala řízení palírny Macallan a stála tak u zrodu této legendární whisky. Její příběh se nyní palírna Macallan rozhodla oslavit v krátkém filmu, který můžete zhlédnout na stránkách Macallan.com. Určitě stojí za zkouknutí.

Jindřišská věž na prodej
Tento týden se na internetu objevila zpráva, že pražské arcibiskupství prodává Jindřišskou věž za 75 milionů korun. Pokud si říkáte, jak tato zpráva souvisí s whisky, tak vězte, že právě Jindřišská věž je domovem známého a oblíbeného whisky baru Whiskeria. Doufejme tedy, že i s novým majitelem zůstane bar zachován.

Murray McDavid Cask Craft Series
Nezávislý bottler Murray McDavid představil novou řadu dostupných whisky, které demonstrují vliv různých typy sudů při dozrávání whisky. Edici tvoří šestice skotských single malt whisky dozrávajících v sudech po sherry, portském, Madeiře, Marsale a bourbonu. Whisky byly lahvovány s obsahem alkoholu 44,5 % za jednu zaplatíte 34 £.

Murray McDavid Cask Craft Series

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments