Týdeník #25/23 – novinky ze Svachovky

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glen Grant vydává novou 70letou whisky. Diageo představilo jedinečné stáčení 50leté whisky z palírny Brora a palírna Bowmore připravila neméně unikátní whisky ve věku 55 let. Palírna Svach si připravila celou řadu novinek. Palírna Highland Park vydává novou limitovanou edici ve své Single Cask Series a palírna Bruichladdich představila novu edici whisky Octomore.

Glen Grant 70 Year Old

Glen Grant 70 Year Old

Palírna Glen Grant přidala na jaře letošního roku do své základní řady nové 21leté stáčení (psali jsme zde). Nyní tato palírna ze Speyside připravila něco trochu staršího.

Nová whisky Glen Grant 70 Year Old byla inspirována vládou královny Alžběty II. Vydestilována byla v roce 1953 a zrála jednom sudu (typ butt) po sherry z francouzského dubu. Nakonec byla nalahvována s obsahem alkoholu 55,5 %.

Celkem bylo vytvořeno sedm originálních karaf, jejichž vzhled odráží sedm dekád královniny vlády. Karafa číslo jedna bude věnována do aukce, jejíž výtěžek půjde nadaci Royal Scottish Foresty Society. Zbylé láhve půjdou do prodeje s cenovkou, která se bude pohybovat mezi 70 000 a 100 000£.


Brora Iris

Brora Iris

Jak už název napovídá, The Distillers One to One Charity Auction je dobročinná aukce, do které palírny věnují opravdu raritní láhve. Společnost Diageo si letos pro tuto aukci připravila doposud nejstarší stáčení whisky ze zaniklé palírny Brora.

Brora Iris je 50letá whisky, vydestilovaná v palírně Brora v roce 1972. Tuto jedinečnou whisky dostanete v 1,5 litrové karafě umístěné v ručně vytvořené kamenné skulptuře.

Zájemci o tento skvost budou mít příležitost 5. října, kdy charitativní aukce proběhne. Očekávaná cena je 250 000 – 500 000£.


Bowmore STAC

Bowmore STAC

A máme tu ještě jedno stáčení, které vzniklo pro výše zmíněnou charitativní aukci. Tentokrát z palírny Bowmore.

Bowmore STAC je 55letá whisky destilovaná v roce 1966. Jedná se o nejstarší vydané stačení z této palírny z Islay. Whisky zrála v second-fill sudu (typ hogshead) z amerického dubu. Stejně jako předchozí whisky, i tato byla stočena do unikátní 1,5 litrové karafy. Nádherná práce, nemůžu se rozhodnout, která se mi líbí více.

Očekávaná aukční cena je 300 000 – 500 000£.


Novinky z palírny Svach

Minulý víkend proběhlo na Svachovce již tradiční setkání milovníků whisky. Při této příležitosti Lukáš Andrlík oznámil několik novinek. První z nich je uvedení limitovaných distillery exclusive stáčení. Tyto whisky budou vycházev ve velmi limitovaném nákladu a koupit si je budete moci pouze v obchodě Svachovky v Chabičovicích nebo v Českých Budějovicích.

Představeny byly zároveň první tři stáčení z této edice. Jedná se o single cask whisky ze sudů po sladkých vínech Sauternes (51,9 %, 109 lahví), Banyuls (56,1 %, 102 lahví) a Moscatel (53,2 %, 107 lahví). Cena za láhev je 1 490,-.

Svach

Druhou novinkou je možnost natočit si vlastní láhev whisky. V obchodě v Chabičovicích najdete soudek obsahující whisky z prvního sudu naplněného v palírně Svach. Jedná se o first-fill bourbon z roku 2015. Whisky je zde v sudové síle s obsahem alkoholu 57,8 % a za stočení 200ml lahvičky zaplatíte750,-. Obsah soudku vyjde na 123 lahviček. Jakmile tato šarže dojde, bude doplněna šarží novou.

Reportáž ze setkání jsem tentokrát nedělal, ale můžete se pokochat parádníma fotkama Jakuba Moravce, které naleznete zde.


Krátké zprávy

Gordon & MacPhail končí s nezávislým stáčením
Společnost Gordon & MacPhail oznámila, že v průběhu roku 2024 skončí s nákupem whisky pro svou řadu nezávislých stáčení. Místo toho se chce soustředit na své palírny  Benromach a Cairn.

Highland Park London Edition No. 1
Palírna Highland Park vydává novou limitovanou edici ve své Single Cask Series. 18letá whisky zrála v refill sudech po sherry a byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 58,6 %. Vyrobeno bylo 642 lahví, cena je 390 £.

Octomore 14
Palírna Bruichladdich představila letošní edici whisky Octomore. Whisky Octomore 14.1 (59,6 %, 140£) zrála ve first-fill sudech po bourbonu. Octomore 14.2 (57,7 %, 155£) zrála v kombinaci sudů po sherry Oloroso a Amarone. Octomore 14.3 (61,4 %, 195£) pak byla vyrobena z ječmene, který vyrostl na farmě Octomore. Zrála v kombinaci first-fill sudů po bourbonu a second-fill sudů po víně.

Octomore 14

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (W) H.
9 měsíců před

Ani Glen Grant, ani Broru, ani ten Bowmore holt neochutnám, musím se s tím smířit 😀