Týdeník #26/23 – první whisky z ostrova Harris

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna z ostrova Harris představí svou první whisky. Palírna Bowmore vydává dvojici whisky Lovers Transformed. Norská palírna Aurora Spirit připravila whisky Bivrost Alfheim a finská palírna Kyrö představila svou základní řadu. Palírna Fettercairn vydává třetí edici své 16leté whisky a palírna Kilchoman zase 13. edici své whisky 100% Islay. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Isle of Harris Hearach

Isle of Harris Hearach

Palírna Isle of Harris byla na Hebridách, na ostrově Harris, založena v roce 2015. Palírna se rozhodla, že ae nepoveze na módní vlně limitovaných 3letých inauguračních whisky a na svojí první single malt nás nechala čekat trochu déle. Datum uvedení se však již přiblížil.

Mnoho informací o nové whisky Isle of Harris Hearach, která získala své jméno podle gaelského označení obyvatele ostrova Harris, však není. Whisky bude poprvé odhalena až v pátek 22. září na speciální online akci.  

Nová whisky pak bude dostupná na e-shopu palírny od soboty 23. září. Postupně se pak dostane do celého světa.


Bowmore Lovers Transformed

Bowmore Lovers Transformed

Na podzim roku 2021 vydala palírna Bowmore edici whisky No Corners to Hide, při jejíž tvorbě spolupracovala s umělcem Frankem Quitelym (psali jsme zde). Nyní na tyto whisky navazuje nová dvojice stáčení, jejichž grafický design opět vzešel z ruky toho ilustrátora, který má za sebou tvorbu komixů pro Marvel a DC Comics.

Nové whisky jsou opět inspirovány mýty z ostrova Islay. Bowmore Lovers Transformed 23 Year Old dozrávala v sudech po sherry Oloroso a Pedro Ximénez a byla stočena s obsahem alkoholu 50,9 %. Bowmore Lovers Transformed 36 Year Old pak dozrávala ve first-fill sudech po víně Pinot Noir a byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 45,2 %.

Celkem bylo vyrobeno 8 000 lahví 23leté whisky a 700 lahví staršího stáčení. Whisky budou dostupné v bezcelních zónách za 470 $ a 4 000 $.


Bivrost Alfheim

Bivrost Alfheim

Začátkem léta jsme vám představovali norskou palírnu Aurora Spirit a její whisky Bivrost (více o palírně zde). Nyní se představuje již osmá whisky z jejich řady limitovaných stáčení inspirovaných devíti světy norské mytologie.

Nová whisky Bivrost Alfheim je věnovaná mořskému světu, který byl domovem světlých i temných elfů. Whisky zrála v nových sudech vyrobených z různých odrůd dubů. Najdete tu duby americké, francouzské, kolumbijské či dub Chinquapin. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %.

Nová whisky se do prodeje dostane na přelomu října a listopadu. Vzhledem k tomu jaký hype se kolem celé této řady vytvořil se očekává, že bude vyprodaná velmi rychle.


Kyrö core range

Svou první whisky vydala finská palírna Kyrö v roce 2020. Nyní palírna představila svou základní řadu, která se skládá ze čtyř plnění, pro jejiž výrobu bylo použito pouze finské žito.

Kyrö core range

Kyrö Malt je dvakrát destilovaná whisky, která nejméně tři roky zrála v nových sudech z amerického dubu. Obsah alkoholu 47,2 %, cena 50 £.
Pro whisky Kyrö Wood Smoke se využil slad nakouřený starou severskou technikou. Obsah alkoholu 47,2 %, cena 60 £.
Kyrö Malt Oloroso zrála v kombinaci nových sudů z amerického dubu, sudů po bourbonu a sudů po sherry Oloroso. Obsah alkoholu 47,2 %, cena 55 £.
Kyrö Peat Smoke pak zrála v nových sudech z amerického dubu a v sudech po bourbonu. Obsah alkoholu 47,2 %, cena 60 £.


Krátké zprávy

Fettercairn 16 Year Old – 2023 Edition
Palírna Fettercairn vydává třetí edici své 16leté whisky. Ta zrála v kombinaci sudů po bourbonu a first-fill sudů po portském. Nalahovaná byla s obsahem alkoholu 46,4 %. Cena je 82 £.

Lagavulin Jazz 2023
Opět po roce vydává palírna Lagavulin svou limitovanou edici u příležitosti konání Islay Jazz Festival. Tato 15letá whisky nejdříve zrála v refill sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 53,9 %. Vyrobeno bylo 3 000 lahví, cena je 250 £.

Kilchoman 100% Islay
Palírna Kilchoman vydává již 13. edici své whisky 100% Islay. Whisky byla vyrobena z ječmene sklizeného na Islay v letech 2012, 2013 a 2014. Celkem bylo vyrobeno 13 000 lahví s obsahem alkoholu 50 %.

Wolfburn Small Batch 177
Palírna Wolfburn představila limitovanou edici, která v sobě kombinuje 8letou whisky z first-fill sudů po bourbonu a 7letou whisky z first-fill sudů po karibském rumu. Vyrobeno bylo 4 900 lahví s obsahem alkoholu 46 %.

Zemřel Hedley Gordon Wright
5. srpna zemřel ve věku 92 let Hedley Gordon Wright majitel palíren Springbank, Glengyle a společnosti Cadenheads. Tento praprasynovec zakladatele palírny Springbank Johna Mitchela byl mezi svými zaměstanci velmi oblíbený. Podporovat zaměstanost i celý Campbeltown. Jelikož byl bezdětný, celý jeho majetek přešel do Hedley Gordon Wright Trust, který povede palírny podle jím nastavených pravidel.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments