Týdeník #27/23 – Whisky Essence No. 02

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Whisky Essence vydalo whisky z palírny Benrinnes. Loch Lomond představili whisky z palírny Littlemill. Palírna Waterford představila nejkouřovější irskou whiskey. Palírna Torabhaig připravila whisky v sudové síle a letošní Special Release se vydává do světa. Palírna Tamdhu představila třetí edici whisky Cigar Malt a přichází i vánoční edice whisky Big Peat. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Benrinnes 11 Year Old Whisky Essence No. 02

Benrinnes 11yo Whisky Essence No. 02

Začátkem letošního roku nejdříve vzbudilo pozornost ohlášení Jirky Šinogla o produkci nezávislých stáčení pod svou značkou Whisky Essence, a poté i samotná whisky, která sklidila velmi kladné ohlasy (recenzi najdete zde). Nyní Whisky Essence vydává whisky číslo 2.

Jak už název vypovídá, Benrinnes 11yo Whisky Essence No. 02 je 11letá whisky z palírny Benrinnes. Destilovaná byla 8. prosince roku 2011 a v září roku 2022 se přesunula do first-fill sudu po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 54,9 %.

Celkem bylo vyrobeno 292 kusů této whisky s cenovkou 2 300,-. Už se k ní ale lehce nedostanete, whisky šla do prodeje ve středu 20.9. a za necelou hodinu a půl byla vyprodaná. Nezoufejte ale, před Vánoci pro nás Jirka ještě něco chystá.


Littlemill 45 Year Old Vanguard Collection

Littlemill 45 Year Old Vanguard Collection

V minulém roce by palírna Littlemill oslavila 250. výročí svého založení. Bohužel však byla v roce 1992 uzavřena a o pár let později i zbořena. Na připomínku toho výročí však společnost Loch Lomond v létě minulého roku vydala speciální whisky z palírny Littlemill (psali jsme zde). Nyní se blíží další single malt whisky z této zaniklé palírny.

Nová whisky Littlemill 45 Year Old Vanguard Collection Chapter One je první stáčení z nové řady single malt whisky z palírny Littlemill. Whisky byla destilovaná 11. října roku 1977. Nejdříve zrála v refill sudech z amerického dubu a posledních 5 let dozrávala ve first-fill sudu po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 50,5 %.

Celkem bylo vyrobeno 250 lahví této whisky. Cena je 12 500 £.


Waterford Peated

Waterford Peated

Jsou to už dva roky, co irská palírna Waterford bývalého majitele palírny Bruichladdich představila svou vlajkovou whiskey (psali jsme zde). Nyní palírna představila dvojici whiskey, o kterých tvrdí, že se jedná o nejkouřovější irské whiskey.

Whiskey Waterford Peated: Lacken je nakouřená na 57 ppm a nabídne vám tóny pobřeží s nádechem ústřic, sladu a tropického ovoce. Waterford Peated: Woodbrook má obsah fenolů 74 ppm ucítíte v ní tóny včelího vosku či citrónové kůry.

Obě whiskey budou dostupné na waterfordwhisky.com a zaplatíte za ně 95 €.


Torabhaig Allt Gleann Batch Strength

Torabhaig Allt Gleann Batch Strength

Palírna Torabhaig byla na skotském ostrově Skye založena v roce 2017 a na začátku roku 2021 představila svou první whisky (psali jsme zde). Zároveň se jednalo o první whisky ze čtyřdílné Legacy Series, která se teď uzavírá dnešní novinkou.

Torabhaig Allt Gleann Batch Strength pochází z experimentální fáze palírny v letech 2017 a 2018. Vyrobena byla ze sladu nakouřeného na koncentraci fenolů 22,8 ppm a více než pět let zrála v kombinaci first-fill a refill sudů po bourbonu. Poté byla nalahvována v sudové síle s obsahem alkoholu 61,1 %.

Cena je 75 £. 


Diageo Special Release 2023

Tak jako každý podzim, i letos se dočkáme speciální edice od společnosti Diageo. Letošní edice má podtitul Spirited Xchange a na jejím grafickém designu se podílelo osm umělců z celého světa. Jejich ilustrace mají sloužit jako vizuální degustační poznámky. A co vlastně v této řadě najdeme?

Diageo Special Release 2023
  • Clynelish The Jazz Crescendo – 10yo, 57,8 % abv., first-fill ex-bourbon, 165 £
  • Glenkinchie The Floral Treasure – 27yo, 58,3 % abv., refill ex-bourbon & european butts, 340 £
  • Lagavulin The Ink of Legends – 12yo, 56,4 % abv., dozrávala v sudech po tequile, 155 £
  • Oban The Soul of Calypso – 11yo, 58 % abv., dozrávala v sudech po rumu, 140 £
  • Mortlach The Katana’s Edge – NAS, 58 % abv., dozrávala v sudech po japonské whisky a vínu Pinot Noir, 250 £
  • Roseisle The Originami Kite – 12yo, 56,5 % abv., first-fill & refill ex-bourbon, 120 £
  • Singleton fo Glendullan The Silken Gown – 14yo, 55 % abv., dozrávala v sudech po Chardonnay, 132 £
  • Talisker The Wild Exporador – NAS, 59,7 % abv., dozrávala v sudech po portských vínech, 120 £

Tak kterou byste rádi ochutnali?


Krátké zprávy

Johnnie Walker Blue Label Xordinaire
V duty free obchodech je dostupná nová edice míchané whisky Johnnie Walker Blue Label, která dozrávala v sudech po francouzském koňaku. Cena je 335 £.

Bushmills World Wood
V bezcelních zónách také můžete narazit na nejnovější dvojici irských single malt whiskey z palírny Bushmills. 15leté stáčení zrálo v sudech po bourbonu a 21leté stáčení zrálo v sudech po bourbonu a sherry Oloroso a poté dozrávalo ve first-fill sudech po víně Marsala.

Tamdhu Cigar Malt III
Palírna Tamdhu vydává již třetí edici své whisky Cigar Malt. Whisky zrála ve first-fill sudech po sherry Oloroso a nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 53,8 %. Cena je 225 £.

Big Peat Christmas Edition

Big Peat Christmas Edition
Venku ještě panují letní teploty a my už tu máme letošní vánoční edici blended malt whisky Big Peat. Tuto whisky jako tradičně tvoří pouze single malt whisky z Islay. Tentokrát však poprvé dozrávala v sudech sherry. Dostupná je již nyní zde na e-shopu Douglas Laing za 60,50 £.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
9 měsíců před

Mohl bych poprosit o nějaké odkazy na ty „velmi kladné odkazy“ prvního plnění Whisky Essence, kromě zdejší recenze? Limitka v tomhle počtu je, bez ohledu na kvalitu obsahu lahve, především zdrojem zisku pro překupníky. S prvním plněním se na Alkobazaru čile obchoduje.

Mira
9 měsíců před
Reply to  Robert

Dobrý den, Roberte. Mohu Vám sdělit “velmi kladný ohlas”, který tato whisky vzbudila u mě. Poprvé jsem měl možnost ji ochutnat v Olomouckém baru Black Stuff spolu se Zdeny Kortišem a velmi nám oběma zachutnala. Měli jsme možnost ji porovnat s Tomatin 21yo plněním pro CMWS a byť je o více než polovinu mladší, byla v chuti i vůni velice plná. Jednu láhev jsem s přáteli postupně vypil i doma. Vřele doporučuji.
Už se těším, až budu moci ochutnat i No. 02.
Mira