Whisky týdeník 17/2021

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se v tomto týdnu objevila? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Torabhaig představila druhou whisky ze své Legacy Series. Z Islay přichází nová limitovaná whisky Kilchoman PX Sherry Cask Matured. Pod značkou Singleton vychází nová 54letá whisky. Chivas Brothers představili čtvrtou whisky z Royal Salute Polo Collection. A nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Druhá whisky z palírny Torabhaig

Torabhaig Legacy Series - Allt Glean

Je to již pět let co palírna Talisker ztratila titul jediné palírny na ostrově Skye. Nyní jí na tomto skotském ostrově dělá společnost palírna Torabhaig. Ta v únoru letošního roku vydala svou první whisky (psal jsem zde). Zároveň to byla první whisky z Legacy Series, která se bude skládat ze čtyř plnění. A již brzy se můžeme těšit na druhé z nich.

Torabhaig Legacy Series – Allt Glean je NAS whisky destilovaná v roce 2017. Pro výrobu byl použit nakouřený slad a whisky zrála ve first-fill sudech po bourbonu. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%.

Whisky se do obchodů dostane v červenci. V následujících letech pak palírna vydá zbylé dvě stáčení z Legacy Series, které palírně Torabhaig umožní vypilovat si svůj styl dříve, než v roce 2028 vydají svou 10letou whisky.


Nový Kilchoman Sherry Cask

Kilchoman PX Sherry Cask Matured

Palírna Kilchoman z Islay minulý měsíc představila limitovanou whisky vydanou při příležitosti festivalu Fèis Ìle (psal jsem zde). Nyní palírna vydává novou limitovanou edici whisky, která zrála v sudech po sladkém sherry Pedro Ximénez.

Přesněji řečeno, whisky Kilchoman PX Sherry Cask Matured byla vytvořena smícháním 33 sudů po sherry Pedro Ximénez. V devíti těchto sudech zrála whisky celou dobu, ve zbylých sudech whisky dozrávala 12 až 18 měsíců. Nalahvována poté byla s obsahem alkoholu 47,3%. Ve whisky naleznete tóny švestek, sultánek, vřesového kouře či čerstvé kávy.

Celkem bylo vytvořeno 12 000 lahví této whisky. Cena je 74,94£.


Nejstarší whisky značky Singleton

Singleton of Dufftown 54 Year Old

Singleton je značka společnosti Diageo, kterou tvoří jí single malt whisky z palíren Dufftown a Glendullan ze Speyside a Glen Ord z oblasti Highlands. V roce 2019 společnost představila Paragon of Time Collection. V této edici vyšla doposud nejstarší whisky značky Singleton, 53letá whisky z palírny Dufftown (psal jsem zde). Nyní přichází druhá a poslední whisky z této řady, která věk posouvá o kousíček dále.

Nová whisky Singleton of Dufftown 54 Year Old byla v palírně Dufftown destilovaná v roce 1966. Více jak 50 let zrála v sudech z evropského dubu. Poté whisky dozrávala v sudu po sherry Pedro Ximénez. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 44,1%.  

Celkem bylo vytvořeno 235 ručně foukaných karaf od francouzské společnosti Baccarat. Pokud máte v kapse volných 28 850£, budete si moci whisky zakoupit v průběhu června.


Nová míchaná whisky Royal Salute

Royal Salute 21 Year Old Polo Estancia Edition

Společnost Chivas Brothers představila již čtvrtou whisky z jejich Royal Salute Polo Collection. Tato kolekce vzdává hold Argentině, jako symbolickému místu pro hraní póla.

Nová Royal Salute 21 Year Old Polo Estancia Edition je blended whisky, která dozrávala v sudech po víně Malbeck z Argentiny. Vytvořil ji master blender Sandy Hyslop. Ve whisky naleznete tóny malin, ostružinového kompotu a skořice. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40%.

Whisky se v obchodech ukáže v průběhu měsíce.  Cena je 150$.


Krátké zprávy

Žitná whisky a vermut
Dánská palírna Stauning představila první žitnou whisky, která jeden rok dozrávala v sudech po vermutu. Whisky Stauning El Clásico byla lahvovaná s obsahem alkoholu 47,5%. Cena je 60£.

Penderyn dokončil svou druhou palírnu
Minulý rok oznámil velšský Penderyn výstavbu své druhé palírny ve městě Llandudno v severním Walesu (psal jsem zde). Výstavba je u konce a nová palírna se otevře 17. Května.


Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments