Tullamore D.E.W.
Po dlouhé letní pauze je čas na návrat ke psaní o irské whiskey. V posledním článku jsme se podívali na největší palírnu Irska – New Midleton, producenta spousty značek od základního blendu v podobě Jamesonu až po úžasné single pot still whiskey jako například Redbreast a Spot Whiskey. V průběhu minulého týdne jsem se zamýšlel, o které palírně psát. adeptů je samozřejmě spoustu a další přibývají.
Nakonec jsem se rozhodl pro whiskey komunitu možná trochu kontroverzní volbu v podobě Tullamore Distillery. Hlavním argumentem pro mě byl fakt, že i v roce 2022 byla Tullamore D.E.W. nejprodávanější irskou whiskey v Česku a na světě je druhá nejprodávanější. Samozřejmě většina produkce jde do základního blendu, ale právě tyto whisky rozšiřují naše řady a přitahují nové fandy whisky a já sám se hrdě hlásím k začátkům právě na Jamesonu a Tullamore D.E.W. Ta má v Česku super komunitu a doporučuji poslechnout si Whiskey Essence s Petrem Pulkertem a Pavlem Šustrem, nebo kouknout na skvělý fanweb www.dawetullamore.com, kde zároveň můžete najít další informace o historii či detaily portfolia.
Historie značky
Stará palírna Tullamore byla založena ve městě Tullamore, hrabství Offaly roku 1829. Palírna postupně získávala na věhlasu a v roce 1886 již zaměstnávala přes 100 zaměstnanců a produkovala přes milion litrů whiskey ročně. Další 3 miliony litrů pak měla stočených v sudech. Dle dostupných záznamů se její produkce v té době prodávala hlavně v Dublinu. Exportovala se však i do Liverpoolu, Londýna či Austrálie. K největšímu rozmachu palírny ale dochází až se jmenováním Daniela Edmunda Williamse generálním manažerem palírny v roce 1887. Pokud jste se někdy pozastavili nad názvem značky tak vězte, že je odvozen právě od jména tohoto inovátora a nese jeho iniciály (D.E.W). pod vedením Daniela E. Williamse zároveň palírna přichází s geniálním sloganem „Give every man his dew“ (z originálního give every man his due – každému co si zaslouží). Tullamore D.E.W té doby byla čistá pot still whiskey stařená v sudech po bourbonu a sherry. Strašně rád bych ochutnal.
Palírnu, stejně jako všechny ostatní v Irsku, zasáhla nekompromisně kombinace první světové války, daňových tarifů a růstu produkce skotských blendů (více o úpadku irské whiskey si můžete přečíst v předchozím článku). Palírna byla poprvé uzavřena v roce 1927 a nijak významně se jí nedařilo ani po jejím znovuotevření v roce 1937 vzhledem k nadcházejí druhé světové válce. Poslední nadějí palírny bylo představeni Irish Mist, prvního irského likéru na bázi whiskey. Ten je připravován kombinací whiskey, medu a bylinek a jedná se o starý irský recept, který se palírně povedlo získat díky válečnému uprchlíkovi, který skončil právě ve městě Tullamore. Irish Mist byl obrovský úspěch, nezachránil ale whiskey Tullamore D.E.W. Společnost se roku 1953 přejmenovala na Irish Mist Liquor Company a v roce 1954 ukončila produkci whiskey. Na produkci Irish Mist ale byla whiskey zapotřebí nadále, a proto byla v šedesátých letech značka odprodána společnosti John Powers & Son, která přislíbila dodávání whiskey pro výrobu Irish Mist.
Nová palírna
Powers se spojili s dalšími palírnami, založili The Irish Distillers Group a produkce veškeré whiskey značek IDL se v roce 1975 přesunula do palírny New Midleton (více v mém posledním článku). Značka je z gigantu IDL odprodána společnosti Cantrell & Cochrane roku 1994 a poté končí u William Grant & Sons v roce 2010. Ta po 60 letech navrací produkci do města Tullamore a v roce 2014 zde otevírá novou palírnu. Tullamore je pro WGS jedinou irskou palírnou a skupina do jejího rozvoje značně investuje. Postupně došlo k rozšíření palírny o produkci grain whiskey a v roce 2022 bylo otevřeno nové návštěvnické centrum přímo v palírně (předchozí centrum bylo v celním skladu z 19. století, který užívala původní palírna).
Oblast: Irsko, Offaly
Založena: 2014
Majitel: William Grant & Sons
Kapacita: 3,6 mil litrů
Web: www.tullamoredew.com
Psali jsme o palírně:
články o palírně a whisky Tullamore D.E.W.
Palírna momentálně produkuje hlavně blended whiskey a středobodem je samozřejmě její základní blend s obsahem alkoholu 40 % zrající v sudech po bourbonu a sherry který je momentálně na vrcholu investičního zájmu díky „limitované edici“ kulatých lahví 😊 (psali jsme zde). V core range je momentálně také plnění zrající v sudech po rumu (X.O. Carribean Rum Cask) a po Cideru, obě bez udání věku. Dále se v ní nachází 12letá Special Reserve, která pro mě vyhrála srovnání s Jameson Black Barrel a Bushmills Black Bush a vrcholem range jsou pak single malt whiskey s udaným věkem 14 a 18 let (Special Reserve i obě single malt byly vzhledem k věku destilovány ještě v Midletonu). V novodobé historii pak značka vydala také například plnění Phoenix o síle 55 % bez udání věku, či speciální edice v keramických džbánech.
Osobně jsem ochutnal základní blend, 12 yo Special Reserve a na otevření doma čeká 14 yo Four Cask Finish. O základním blendu se asi nemusím moc rozepisovat. Special Reserve mi vzhledem k ceně přijde dobrým krokem od základních blendů pro někoho, kdo by se chtěl posunout, je v ní cítit vyšší podíl pot still whiskey, má olejovitou strukturu a na blend je příjemně plná a vrstevnatá. 14letá single malt má celkem pozitivní ohlasy na WB i v českých skupinách a otevřu si ji za odměnu při vydání článku 😀
Tullamore D.E.W. neodmyslitelně patří k mým začátkům s whisky, a proto k ní mám pozitivní vztah. A byť doma už základní lahev nemám, v baru s přáteli si ji stále rád dám. Velice sympatický je mi marketing značky a obzvlášť některé ze starších televizních reklam, které doslova vyzařovali „irskost“. V palírně jsem bohužel nebyl, ale četl jsem snad jen pozitivní ohlasy. Je to každopádně jeden z mých cílů až se někdy do Irska vydám.
Recenzované whisky:
Čtěte také:
Odběr novinek:
[…] Tullamore D.E.W. 14 yo – Four Cask Finish (Whiskybase)Palírna: Tullamore D.E.W. (Bushmills?)Region: IrskoVěk: 14yoSíla: 41,3 %Sudy: Bourbon, Madeira, Olorosso, […]