Irish Distillers a palírna New Midleton

Po úvodu do irské whiskey a její historii se konečně přesouváme k jednotlivým palírnám. V minulém článku jsem se ptal, o které palírně napsat jako první a byť se na Teeling moc těším rozhodl jsem se na začátek pro největšího hráče na poli irské whiskey. Chvíli jsem váhal jak vlastně Irish Distillers pokrýt; začít jednotlivými brandy, psát o palírně Midleton, byť je využívána i pro destilaci značek mimo Irish Distillers nebo vzít skupinu jako celek? Rozhodl jsem se pro poslední možnost a vzhledem k objemu produkce se na vybrané značky podívat detailně v budoucnosti v samostatném článku. Snad jsem si tím neukrojil moc velké sousto 😊.

Irish Distillers samozřejmě není palírna, ale společnost. Vznikla v roce 1966 jako reakce na úpadek irské whiskey a jejích prodejů spojením tří v té době předních společností vyrábějících irskou whiskey: John Jameson & Son, Cork Distilleries Company a John Power & Son. Vedení nové společnosti se rozhodlo na postupném uzavření původních palíren v Corku a Dublinu a vytvoření nové palírny sousedící s již existující palírnou v Midletonu. V roce 1975 skončila produkce v palírně Old Midleton a přesunula se do nové budovy. Palírny z Dublinu následovaly o rok později. Zajímavostí je, že do skupiny se v roce 1972 přidala i jediná další samostatně operující palírna té doby – Bushmills a Irish Distillers Group (IDL) v té chvíli ovládala celou produkci whiskey v Irsku.

Palírna New Midleton

V 80. letech se Irish Distillers orientovali na znovuzrození kategorie irské whiskey a to hlavně skrze značku Jameson, zároveň ale vzniká značka Midleton Very Rare. V roce 1988 je skupina IDL odkoupena společností Pernod Ricard, která ji vlastní dodnes. Toto partnerství skupině značně zjednodušilo vstup jejích značek na globální trhy. V roce 2005 byla prodána společnosti Diageo palírna Bushmills a v roce 2016 pak značka Paddys společnosti Sazerac. Její produkce ale nadále pokračuje v palírně New Midleton.


Palírna: New Midleton Distillery
Oblast: Cork, Irsko
Založena: 1975
Majitel: Irish Distillers (Pernod Ricard)
Kapacita: 65 mil. litrů
Web: www.irishdistillers.ie


IDL jsou bezesporu zodpovědni za obnovu růstu irské whiskey. Spojení několika palíren a přístupů k pálení a zrání whiskey skupině umožnilo tvorbu pro tu dobu uníkátních stylů. Za vyzdvižení určitě stojí přístup ke správě sudů, které jsou dnes již ve světě whisk(e)y normou. Whiskey IDL stojí na stylu single pot still, o kterém si můžete více přečíst v mém předchozím článku a nebo v našem Whisky slovníku. Například v Jamesonu se poměr single pot still s postupem range zvedá od základního Jameson Original, přes Jameson Black Barrel a Jameson 18 až po v roce 2022 představeny Jameson Single Pot Still. Skupina ale samozřejmě produkuje i single pot still značky a dokonce i single malt whiskey – Knappogue Castle. Ta byla odkoupena v roce 2019 a je momentálně stále destilována mimo Midleton, kam je převezena k dozrání.

Mezi značky skupiny patří whiskey:

O hlavních značkách skupiny se rozepíšu detailněji v dalších článcích.

New Midleton whiskey

Skupina má hned dvě centra pro návštěvníky. Jameson Distillery Bow Street v Dublinu nabízí prohlídku historické palírny Jameson. Midleton Distillery pak nabízí základní prohlídky orientované na palírnu Old Midleton nazvané Jameson Experience, v dražších prohlídkách je pak i návštěva aktivní palírny New Midleton.

Midleton ma také Irish Whiskey Academy o které jsem se dozvěděl díky postu Tomáše Hradce ve skupině Whisky CZ/SK, Tomáš zároveň minulý týden postnul o akademii svůj report a určitě doporučuji přečíst 😊.

Palírna New Midleton je jednou z nejmodernějších palíren na světě a po velké investici IDL v roce 2010 se její celková kapacita rozšířila na 64 milionů litrů ročně. Na internetu jsem našel info o sedmi destilačních kotlích a celkem jedenácti kolonách využívaných k produkci grain whiskey. Tomáš ale ve svém reportu píše o dvanácti kotlích a věřím, že jeho info je aktuálnější. V roce 2022 pak skupina ohlásila investici dalších 250 milionů EUR k vytvoření nové palírny sousedící se současnými palírnami v Midletonu, měla by být aktivní od roku 2025.

Kuba


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments