Recenze whiskey Tullamore D.E.W. 14 yo

Již pár měsíců uběhlo od mého článku o palírně Tullamore D.E.W. Když jsem pak tento týden přemýšlel o čem napsat recenzi došlo mi, že jsem v článku zmínil, že na „oslavu“ vydání článku otevřu lahev, kterou jsem si během jeho psaní objednal (je důležité se odměňovat!). Samozřejmě jsem to ale zakřikl a v den dopsání článku mi e-shop napsal, že lahev dodá nejdříve za měsíc. Nyní je již cca půl lahve pryč a nastal tak ideální čas na recenzi 😊

O palírně se tady již moc rozepisovat nebudu, o její historii a důvodech proč je mi značka sympatická si můžete přečíst v mém minulém článku. Mnoho se toho od té doby nezměnilo a lze předpokládat, že i v roce 2023 byla základní Tullamore D.E.W. tou nejprodávanější whiskey v ČR. Moc rád bych viděl co s prodeji udělala speciální edice lahví. Dnes se místo toho budu soustředit na nižší ze dvou single malt v základní řadě palírny – 14letou Four Cask Finish. Ta byla destilována ještě před vznikem nové palírny (2014) pravděpodobně v palírně Bushmills. Je třikrát destilovaná. Zraje 13,5 let v sudech po bourbonu a poté je dalších 6 měsíců finishována v sudech po bourbonu, sherry Oloroso, portském a madeiře. Je ředěna na obsah alkoholu 41,3 %.


Tullamore D.E.W. 14 yo

Whisky: Tullamore D.E.W. 14 yo – Four Cask Finish (Whiskybase)
Palírna: Tullamore D.E.W. (Bushmills?)
Region: Irsko
Věk: 14yo
Síla: 41,3 %
Sudy: Bourbon, Madeira, Olorosso, Portské
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: Svěží, vanilka, tropické ovoce
Chuť: kořenitá, černý čaj, jablka
Dozvuk: krátký, lehce dřevitý

Hodnocení: 81% (jak hodnotím)


Jak jsem již zmínil, lahev na mě vyskočila při psaní posledního článku a na nejmenovaném obchodě bývá často v akci kolem 700kč. Recenze na ni jsou veskrze pozitivní jak na Whiskybase (momentálně přes 82 %) tak Nethar foru. Za tu cenu tak určitě stála za zkoušku.

Vůně je hodně svěží a ovocná. Těžko říct nakolik jsem si nechal vsugerovat tropické ovoce, ale cítím ho tam. Vanilka.

Chuť je lehká, mísí se v ní kořenitost, ovocnost a lehce nahořklé tóny černého čaje. Docela mě baví, ale upřímně to asi není whiskey, kterou bych se většinou nějak hluboce zabýval.

Finish je krátký a za mě docela zklamání. Cítím v něm ovoce a lehkou dřevitost, ale mizí vážně skoro hned.

Po pročtení pozitivních recenzí jsem si vybudoval celkem silné očekávání a Tullamore D.E.W. 14 pro mě byla nejdříve trochu zklamáním. Určitě ale musím vzít v potaz cenu. Za cca 700 je to pořád super lahev a asi lehce překonává 12letou blended, kterou bohužel již nemám doma a rád bych je srovnal vedle sebe. Je důležité si uvědomit konkurenci V kategorii pod 1000kč je pořád super a asi můj favorit z irských (v posledním žebříčku PoznejWhisky lahví pod 1000 byl zastoupen Redbreast 12, ale kde jsou ty časy kdy stál pod 1000. Nyní se dle srovnávače blíží téměř k dvojnásobku ceny TD 14). V celosvětovém žebříčku této kategorie ji ale u mě jasně překonává spousta lahví, a to jak z Česka, tak Skotska.

Byť je vůně docela slibná, chuť a zejména pak finish jsou příjemné, ale prostě slabé. Tullamore D.E.W. 14 je v pohodě na každodenní popíjení, ale vlastně v ní nemám potřebu nic hledat a momentálně ji využívám na zawhiskování, anebo večery, kdy nemám chuť o ničem přemýšlet. Další lahev už bych si ale asi nekoupil. Na druhou stranu, pokud někdo preferuje jemnou whiskey, má problémy s vyšším obsahem alkoholu, nebo chce pokročit od základních blendů, pak je Tullamore D.E.W. 14 určitě zajímavou lahví a za tu cenu nákupu nelituji.

Kuba

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 0 Hodnocení: 0]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments