Recenze whiskey Yellow Spot

Podzimní sychravé počasí a brzká tma se opět stávají každodenní realitou a mně se společně s příchodem tohoto počasí pravidelně mění oblíbený chuťový profil whisky (a zároveň se razantně zvyšuje její spotřeba). Nevím, jestli to tak máte všichni, a určitě rád uslyším váš názor, ale moje preference se v průběhu roku mění; asi ne překvapivě v létě preferuji lehčí whisky, chuť svěžího ovoce a paradoxně mám v tom období hodně rád whisky kouřové. S podzimem se moje preference mění k chutím plnějším, určité olejovitosti, chuti spíše hrušek a červených jablek než těch zelených. Zimní měsíce jsou pak časem sherry finishů, džemů, chuti rozinek a tak dále. Neznamená to, že bych si v létě neužil plnou whisky a naopak v zimě pohrdnul lehčím profilem, ale i ve svých poznámkách a známkování vidím v průběhu roku lehký rozdíl a co mě v zimě naprosto nadchne, v létě sice stále plní všechny chuťové buňky, ale do noty mi tolik nesedne. Do této části roku jsem tak na recenzi zvolil úžasnou lahev irské whiskey, která mým momentálním chutím sedí naprosto skvěle – Yellow Spot.

O Spot whiskey jsem se již zběžně zmínil ve svém článku o palírně New Midleton a Irish Distillers. Značka je produkována od roku 1887 společností Mitchel & Son, nejstarší irskou dosud fungující společností zaměřenou na prodej vína a bonding whisky. Mitchel & Son odkupovali new make od staré palírny Jameson, který si poté stařili ve vlastních sklepech dle svých preferencí, zejména pak v sudech po fortifikovaném víně a portském. Jméno Spot whiskey je odvozeno od značek (angl. Spot = skvrna, bod), které na jednotlivé sudy Mitchel & Son dávali aby věděli jak dlouho je stařit. Modrá skvrna byla pro whiskey sedmi letou, zelená pro deseti, žlutá dvanácti, a nakonec červená pro patnácti letou.

Yellow Spot sudy

Stejně jako zbytek irských whiskey byla značka značně zasažena propadem prodejů v první polovině 20. století. Spot whiskey se jako jedné z mála podařilo přežít, paradoxně ji ale ohrozilo vytvoření Irish Distillers v roce 1966, které natolik pomohlo zbytku producentů. Jednou ze zásad IDL totiž bylo ukončení prodeje new maku bonderům. To se naštěstí změnilo v roce 1976, kdy se toto pravidlo změnilo a značka Mitchel & Son mohla znovu začít stařit Spot whiskey ve svých sklepech. Začala Green Spotem, který ji nejvíc proslavil, v moderním formě se ale již nejedná o 10letou whiskey, ale o NAS blend (malt) whiskey starých 7-10 let. V roce 2012 značka znovu uvedla na trh Yellow Spot a to ve stáří 12 let, stejně jako v minulosti. S úspěchy obou lahví se podařilo navázat znovu představením Red Spotu v roce 2018 a i Blue Spotu – 2020 (psali jsme zde). Green spot se pak dočkal různých nových edic jako Green Spot Château Léoville Barton finishovaných v sudech po bordeaux Château Léoville Barton nebo Green Spot Château Montelena. Spot Whiskey patří společně s Redbrestem mezi nejoceňovanější irské whiskey a nejznámější zástupce Single Pot Still whiskey.

Nyní ale již k samotné lahvi Yellow Spot


Yellow Spot

Whisky: Yellow Spot (Whiskybase)
Palírna: New Midleton
Region: Irsko
Věk: 12yo
Síla: 46 %
Sudy: Bourbon, Sherry Butts, Malaga
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: sladká, vanilka
Chuť: podzimní jablka, příjemně máslová a lehce kořenitá
Dozvuk: středně dlouhý, ovocně kořenitý

Hodnocení: 85 % (jak hodnotím)


Po nalití Vás velmi pravděpodobně překvapí výrazně sladká vůně, krásně se v ní mísí vlivy jednotlivých sudů a mě prostě strašně baví. Kromě sladkosti ze sudů po vínu Malaga a sherry je zároveň cítit vanilka a v závěru lehká kořenitost. V chuti mi nejdříve dominují podzimní červená jablka, taková ta krásně červená, co se hodí na sušení a jejich obraz úplně vidím před očima. V chuti je zároveň máslovitost, možná až máslové sušenky a zároveň lehká kořenitost, ta je ale skvěle zaintegrována a celkově je chuť skvěle vybalancovaná. Závěr není nijak extrémně dlouhý a drží ovocně kořenitou notu, stále cítím i máslové sušenky.

Yellow spot jsem poprvé ochutnal na loňském WLP a sice mě bavil, ale stejně zajímavý mi přišel Green Spot, který jde spíš do chutě zelených jablek a větší svěžesti a co si budeme povídat – stojí téměř polovinu. Od té doby jsem ale měl to štěstí ochutnat od obou lahví další vzorky a přiklonil se k Yellow Spotu a nakonec jsem skončil s lahví Yellow Spotu jako památkou na svou rozlučku se svobodou (tímto děkuji kamarádům za skvělý výběr!).

Jak jsem již zmínil v úvodu lahev úplně skvěle sedí mému momentálnímu rozpoložení a baví mě čím dál víc. Necelé dva tisíce za láhev 12leté whiskey sice nejsou málo, ale Yellow Spot je za mě prostě skvělým reprezentantem irské whiskey a jakkoli mám rád i Redbreast 12 a Green Spot, Yellow Spot je o level jinde. Je skvěle vyvážený, ale zároveň komplexní a určitě ne nudný. Pokud tak hledáte dobrou lahev irské whiskey na přežití podzimu je to za mě skvělá volba.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 7 Hodnocení: 4.4]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Honza Z.
8 měsíců před

jeden ze sudů myslim není Madeira, ale Malaga

Kuba
8 měsíců před
Reply to  Honza Z.

Díky Honzo, samozřejmě máš pravdu a opravíme to, netušim jak jsem došel k madeiře :))

Admin
8 měsíců před
Reply to  Honza Z.

Opraveno.