Recenze whisky Speyburn 18 Year Old

Před deseti lety znali whisky z palírny Speyburn hlavně ve Spojených státech. Za poslední dekádu však povědomí o této značce roste i v jiných částech světa a whisky Speyburn se stala nejprodávanější značkou single malt whisky z portfolio společnosti Inver House Distillers. Palírna sama je bohatá na historické zajímavosti. Postavil ji známý architekt palíren Charles C. Doig a dodnes je tu k vidění nepoužívaná, ale zachovalá technologie drum malting. Pro více informací vás odkáži na nedávný článek o této palírně.

V základní řadě palírny naleznete whisky bez udání věku Speyburn Bradan Orach a pak stáčení ve věku 10, 15 a 18 let. My se v dnešní recenzi podíváme na whisky Speyburn 18 Year Old. Tato whisky zrála v kombinaci sudů z amerického a španělského dubu a byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 46 %.


Speyburn 18 Year Old

Whisky: Speyburn 18 Year Old (Whiskybase)
Palírna: Speyburn
Region: Speyside
Věk: 18yo
Síla: 46 %
Sudy: americký a španělský dub
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: koření, kůže, tabák
Chuť: sladká, kořenitá
Dozvuk: střední s tóny hořké čokolády

Hodnocení: 85 % (jak hodnotím)


Přesně si pamatuji, kdy jsem tuto whisky ochutnal poprvé. Bylo to v létě roku 2021 na setkání whiskařů na Svachovce v rámci ochutnávky 18letých whisky, kterou nás prováděl Martin Kavka (více o celé akci zde). Tato nenápadná whisky zde výrazně převyšovala ostatní a po právu se stala překvapením večera. Uvidíme, jak se nyní zvládne vypořádat s velkým očekáváním.

Ze sklenky mne vítá hutná vůně plná koření, kůže a tabáku. Po napití cítím o trochu více sladkosti, než bych z vůně čekal. Tu však rychle nahradí tóny hořké čokolády. Tělo whisky je hutné a postupně přechází do dozvuku, kde se spolu mísí hořká čokoláda s kořením. Whisky je dobrá a já tu nemám nic, co bych jí mohl vytknout.

Jak už jsem psal o kousek výše, Speyburn 18 Year Old je bezesporu dobrá whisky. Nicméně mně přišla až trochu nudná. Nenašel jsem v ní nic, co by mne vyloženě zaujalo a utkvělo v paměti. A to mi přijde trochu škoda. Whisky vám jistě zpříjemní nejeden večer a věřím, že bude chutnat. Jen nečekejte nic překvapivého.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 0 Hodnocení: 0]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments