Recenze whisky Nikka Taketsuru Pure Malt

Dnes jsem se rozhodl vydat do vzdálených krajin a popovídat si o whisky nazvané po samotném otci japonské whisky, dnes již legendárním Masatakou Taketsuru. Určitě doporučuji se ještě před čtením recenze kouknout na Honzův detailní článek o jeho životě a odkazu.

Samotná Nikka není palírna, ale značka sdružující několik palíren, které využívá k výrobě své whisky. Jedná se o palírny Yoichi, založené roku 1934, a Miyagikyo (1969). Obě palírny byly vybudovány Masatakem Taketsuru a produkují značně odlišné whisky. Do portfolia značky Nikka dále patří palírna Ben Nevis. Ti z Vás, kteří nesledovali s kyblíkem popcornu v ruce diskuzi ohledně skutečného původu mnoha japonských whisky možná překvapí, že skotská palírna patří do portfolia japonské značky. Většina produkce Ben Nevis putuje do Japonska, kde je využívána na blended whisky pod značkou Nikka. Téma japonských blendů a standardů japonské whisky vydá na samostatný článek (nebo spíš sérii) a proto se do něj dnes nebudu pouštět a řeknu jen, že v únoru 2021 vydala Japan Spirits & Liqueur Makers Association nový standard labelingu toho co je japonská whisky. Nikka jako jeden ze členů asociace tak od předminulého roku již u každé své lahve uvádí, zda splňuje tyto standardy a je tedy skutečnou japonskou whisky. Nikka je od roku 1954 součástí konglomerátu Asahi.

Dnešní dram považuji za střed produkce značky a z momentálního portfolia je nejlevnější sladovou whisky, která splňuje výše zmíněná kritéria na označení japonská whisky. Jedná se o pure malt, což je ekvivalent (alespoň pro mě) známějšího označení blended malt, tedy blendu čistě sladových whisky z různých palíren. Historicky byla značka Taketsuru produkována s age statement a 12, 17, 21 a 25 byly součástí core range, s obřím nárůstem poptávky po japonské whisky v posledních letech ale značka upustila od označení věku a rozhodla se produkovat Taketsuru Pure Malt bez jeho udání.


Nikka Taketsuru Pure Malt

Whisky: Nikka Whisky Taketsuru Pure Malt (Whiskybase)
Palírna: Yoichi a Miyagikyo (blended malt)
Region: Japonsko
Věk: NAS
Síla: 43 %
Sudy: N/A
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: žlutý meloun, sladké ovoce, med, dřevitost
Chuť: tropické ovoce, náznak kouře, zelený čaj
Dozvuk: středně dlouhý, ovoce postupně přecházející v tony kvalitní čokolády

Hodnocení: 85 % (jak hodnotím)


Mojí první japonskou whisky byla před lety lahev Super Nikka, bohužel jsem si v té době nepsal poznámky a pamatuji si pouze, že mě lahev zaujala svou jemností a vyvážeností, nijak zvlášť mě ale tenkrát neoslovila a trošku jsem tak na japonskou whisky zanevřel. Když jsem si tak loni objednal vzorek Nikka Taketsuru Pure Malt neměl jsem upřímně nijak vysoká očekávání a byl připraven vyváženou whisky, která neurazí, ale nebude jednou z těch, na které bych nezapomněl. Hned na začátek můžu říct, že jsem se dost pletl.

Co mě zaujalo na této whisky hned na začátku byly tóny žlutého melounu, v minulosti jsem se často divil jak někdo může popisovat dost specifické druhy ovoce u vůně a chuti whisky, ale u Taketsuru Pure Malt jsem právě žlutý meloun cítil hned. Postupně jsem nacházel další druhy ovoce, med a dřevitost. Jestli mě vůně bavila, tak chuť byla naprostou explozí tónů, které jsem asi měl čekat, ale přesto mě překvapily: znovu žlutý meloun, papaya, lehkost ovocné whisky, vzdálený náznak kouře a vzadu na patře zelený čaj. Skvělé! Se spolknutím se pak tóny ovoce v puse postupně mění v suchost kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa.

Mnoho z chutí pro mě bylo u whisky něčím novým a celkový dojem mě strašně bavil. Whisky je za mě skvěle vyvážená a baví mě svou hravostí. Lehké a ovocné whisky mi často splívají a Taketsuru je pro mě jednoznačně něčím co vyčnívá. Měl jsem k dispozici 6cl vzorek rozdělený na 3 večery a každý z nich mě bavil stejně. Od jejího ochutnání jsem si zakoupil lahev whisky Hibiki Japanese Harmony Master´s select a měl vzorek Nikka From The Barrel, o obou se můžu rozepsat jindy a obě mě bavily něčím jiným, ale Taketsuru Pure Malt pro mě asi navždy bude whisky, která mi ukázala krásu japonské whisky a určitě si hodlám zakoupit celou lahev. Skóre se snažím whisky vždy dávat s určitým odstupem a nadhledem a ne na základě prvnotního nadšení a co Taketsuru chybí je věk, který by jí přidal na hloubce a odstranil prvnotní dřevitost mladších whisky. Určitě někdy musím ochutnat některé z plnění s udáním věku. Taketsuru Pure Malt ale i tak pro milovníky whisky, kteří jsou Japonskem nepolíbení nemůžu než doporučit.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 6 Hodnocení: 4.5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments