Muži co stvořili Jim Beam II.

Je to už přes měsíc, co jsme se seznámili s prvními dvěma muži na pozici master distillera značky Jim Beam. Dnes se v historii posuneme notně kupředu a odtajníme hned kvarteto mužů, kteří tuto pozici zastávali.

David M. Beam (1833-1913)

David M. Beam

Syn Davida Beama, jenž po něm zdědil i své křestní jméno, se narodil v lednu roku 1833 u Bardstownu v Kentucky. S manželkou Margaret „Marry“ Ellen Phillips se oženil v roce 1859 a měli čtyři syny, George, Toma, Jima a Parka.

Kolem roku 1860 přesunul palírnu z původního místa do Nelson County. K tomuto kroku jej přiměla nová železniční trať mezi kentuckým Louisville a Nashvillem v Tennessee. Ve stejné době byl jejich bourbon, známější ve stále vzdálenějších oblastech USA, přejmenován na Old Tub Bourbon, tedy po původní palírně, a zároveň přibývali značky nové, jako např. Pebble-Ford nebo Clear Springs.

Z jeho čtyř synů se starší dva, George a Thomas, vydali hledat štěstí mimo whiskey průmysl, ale mladší dva, James Beauregard zvaný Jim a William Parker zvaný Park, zanechali výraznou stopu, přičemž Jim vůbec tu nejvýraznější.

David M. Beam byl v roce 2009 uveden do Kentucky Bourbon Hall of Fame.

James Beauregard Beam (1864-1947)

James Beauregard Beam

Ano, čtete správně, není to chyba. Tohle je jméno muže, po němž se jeden z nejslavnějších amerických bourbonů jmenuje. Někdy je sice ještě před jménem vloženo slovo colonel (plukovník), ale James B. Beam byl často zván jako Jim Beam a právě tohle jméno můžeme dodnes vidět na etiketách.

V pořadí třetí syn Davida M. Beama se narodil v Bardstownu v roce 1864 a po otci převzal provoz Old Tub Distillery (později Jim Beam Distillery) před prohibicí. Po jejím začátku byla palírna davem zničena a Jim zůstal bez prakticky bez práce, i když se snažil podnikat v zemědělství nebo v rámci těžby v lomech. Nic z toho mu ovšem nevyšlo podle představ. Lidé z jeho okolí dokonce měli často vtipkovat, že Jim je dobrý jen ve výrobě a prodeji whiskey a že kdyby snad náhodou začal podnikat v pohřebnictví, lidé by přestali i umírat.

Po skončení prohibice, to už bylo Jimovi sedmdesát let, se vrátil do whiskey průmyslu. Spolu se synem T. Jeremiahem Beamem a obchodníky z Chicaga Harry Homelem a Oliverem Jacobsonem koupili starou palírnu Murphy Barber v Clermontu v Kentucky a během 120 dnů ji kompletně uvedli do provozu. Začali opět vyrábět značky Old Tub Bourbon a Pebble-Ford. Společnost byla pojmenována jako James B. Beam Distilling Company, první sud byl naplněn v roce 1935 a od této doby byl bourbon zván jako Jim Beam Bourbon s prohlášením „None Genuine Without My Signature“ a podpisem na etiketě. V roce 1938 přibyla do portfolia také Jim Beam Rye Whiskey.

Po jeho smrti v roce 1947 převzal jeho místo syn T. Jeremiah Beam a uvedl na počest svého otce na trh bourbon Jim Beam Black. Do Kentucky Bourbon Hall of Fame byl Jim Beam uveden v roce 2002.

T. Jeremiah Beam (1899-1977)

T. Jeremiah Beam

Nejstarší ze tří dětí Jima Beama se narodilo v červenci 1899 v Bardstownu (dcera Mildred se narodila v roce 1901 a Margaret v roce 1904). Jere, jak byl familiárně nazýván, už v roce 1913 pracoval v rodinném podniku Clear Springs Distillery, aby po roce 1918 odešel z domova a studoval na University of Kentucky. Jeho sestra Margaret se mezitím provdala za Fredricka Bookera Noeho sr.

Po smrti otce převzal pozici master distillera. Připojili se k němu také Park Beam (strýc) a jeho dva synové Earl a Carl, přičemž právě Carl, přezdívaný Shucks, byl jmenován master distillerem a T. Jeremiah vykonával pozici obchodního ředitele a čestného master distillera. Až do roku 1967 tak díky svému vypravěčskému talentu a obchodnímu duchu šířil slávu značky doslova po celém světě a je to právě T. Jeremiah, kdo značku proměnil v opravdový globální brand se s vším, co k tomu patří.

Mimo to zveleboval prostředí a okolí palírny, přičemž zároveň rozšiřoval provozy. Koupil například starou zakonzervovanou palírnu Churchill Downs nebo otevřel druhý provoz poblíž kentuckého Bostonu. Tento provoz se dlouho jmenoval J.B.B.2 a postaven byl s vyšší kapacitou než jakou měla palírnu v Clermontu. Dnes je tato palírna známá jako Booker Noe Distillery.

V roce 2005 byl uveden do Kentucky Bourbon Hall of Fame.

Frederick Booker Noe II (1929-2004)

Frederick Booker Noe II

Jestliže David M. Beam je vnímán jako vizionář značky, James B. Beam jako legenda a muž, jenž značce propůjčil jméno a T. Jeremiah Beam jako člověk, který ze značky udělal celosvětový fenomén, Fred Booker Noe II je dozajista člověkem, jenž má obří podíl na znovuoživení bourbonového průmyslu.

Syn dcery Jima Beama, tedy jeho vnuk, vystudoval University of Kentucky a v roce 1950 nastoupil do společnosti jako pomocný destilatér, i když v rámci společnosti pracoval již při svém dospívání. Pro společnost pracoval téměř půl století, na pozici master distillera pak působil více než čtyřicet let (od roku 1965). Než v roce 1992 odešel do důchodu, což znamenalo cestování po světě jako vyslanec značky, dokázal v roce 1987 doslova majstrštyk.

Vytvořením bourbonu Booker’s totiž vytvořil kategorii super premium, čemuž také napomohlo označení small batch, jež má na svědomí. Tímto krokem bez přehánění nastartoval bourbonový průmysl a dal tak pomalu zapomenout dvěma dekádám, kterým vládly čiré destiláty jako gin nebo vodka. Ne, že by se i v této době dařilo značce zle. Bourbon Jim Beam byl už v těchto časech nejprodávanějším bourbonem na světě a pod jeho vedením se zvýšila produkce o 1200%. Někteří zainteresovaní však tvrdí, že tyto small batch bourbony měly pro whiskey průmysl v USA takový dopad, jako kategorie single malt pro skotskou whisky a vytvořily tak zcela nový trh.

V roce 2001 byl i on uveden do Kentucky Bourbon Hall of Fame.

A je to. Poskočili jsme o velký kus vpřed. Příště si ještě představíme Freda a Freddieho Noeovi a tím budeme mít všech osm generací zmapováno. Poté se už blíže podíváme na značku jako takovou.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments