Whiskey novinky z USA #9/23 – ohlédnutí za festivalem

Po dvou týdnech jsme zpět s opravdu velkou náloží whiskey novinek z USA. Kromě toho prozradíme také několik informací ze zákulisí a krátce se také poohlédneme za Four Roses masterclass a za Whisky festivalem v Malé Morávce.

Booker’s Charlie’s Batch (2023-01)

Booker's Charlie's Batch (2023-01)

Kategorie: bourbon
Původ: Kentucky
Věk: 7 let
ABV: 63,3%
Cena: 90$

První plnění značky Booker’s v tomto roce oslavuje Charlieho Hutchense, muže, jenž má na svědomí typické dřevěné krabice, které se pro láhve používají. Ten dříve pracoval v palírně Booker Noe Distillery, ale poté se vydal na dráhu obchodu s nábytkem (dodnes se firma podílí na vybavení palírny Fred Noe Distillery, kde se bourbon Booker’s vyrábí). Master distiller Fred Noe pro toto plnění vybral bourbon, jenž zrál sedm let, jeden měsíc a osm dní.


Buffalo Trace Old Charter Oak Series: Spanish Oak

Buffalo Trace Old Charter Oak Series: Spanish Oak

Kategorie: straight bourbon
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 46%
Cena: 70$

Série Old Charter Oak si dává za cíl prozkoumat možnosti zrání v sudech z různých dubů. Tentokrát jsou na řadě duby ze severního Španělska, které výslednému bourbonu předávají sušší a kořenitější tóny.


Blood Oath Pact 9

Blood Oath Pact 9

Kategorie: straight bourbon
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 49,3%
Cena: 130$
Další informace: vyrobeno 51 000 lahví, přičemž 1 400 lahví je určeno pro budoucí Trilogy Pack

Společnost Lux Row Distillers vydává nejnovější plnění Blood Oath, jež v mashbillu obsahovalo 78% kukuřice, 10% žita a 12% sladového ječmene. Master distiller John Rempe tentokrát vybral sedmileté, dvanáctileté a šestnáctileté bourbony, přičemž sedmiletá složka finišovala v sudech po sherry oloroso.


Jack Daniel’s McLaren Racing 2023 Limited Edition

Jack Daniel's McLaren Racing 2023 Limited Edition

Kategorie: Tennessee whiskey
Původ: Tennessee
Věk: NAS
ABV: 40%
Cena: 33$
Další informace: dostupné ve vybraných městech USA i v zahraničí

Limitované plnění oslavuje průkopníky ve svých oborech, Jacka Danielse a Bruce McLarena. Pro whiskey byl použit typický poměr v mashbillu, tedy 80% kukuřice, 8% žita a 12% sladového ječmene.


Michter’s 10 Years Old Rye

Michter's 10 Years Old Rye

Kategorie: straight rye
Původ: Kentucky
Věk: 10 let
ABV: 46,4%
Cena: 200$

Po necelém roce značka Michter’s opět vydává svou desetiletou žitnou whiskey. Stále žádanější značka v poslední době rozšiřuje svou výrobní kapacitu, přešla na režim 24/7 a rozrůstají se i její pozemky s obilím, což jsou určitě dobré zprávy pro nás, pijany dobré americké whiskey. Nezbývá tedy než doufat, že nějaké lahve se zatoulají i k nám.


Telegraficky

Barrell Craft Spirits Private Release
Kategorie: rye
Původ: Indiana a Kanada
Věk: NAS
ABV: 56,28-64,56%
Cena: 110$
Další informace: 150-180 lahví od každého finiše (armagnac, bourbon, XO cognac, oloroso sherry, madeira, ruby port, Barbados rum, sauternes, Tokaji wine, Pedro Ximénez sherry)

Bardstown Bourbon Company Collaborative Series Foursquare Rum Cask Finished
Kategorie: blended whiskey
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 53,5%
Cena: 160$
Další informace:

Jefferson’s Marian McLain
Kategorie: blend bourbonů
Původ: Kentucky, Tennessee a další nezveřejněný
Věk: NAS
ABV: 51%
Cena: 300$
Další informace:

Garrison Brothers Lady Bird
Kategorie: bourbon
Původ: Texas
Věk: 7 let
ABV: 57%
Cena: 180$
Další informace: vyrobeno 5 904 lahví

Milam & Greene Wildlife Collection Bobcat Single Barrel (No. 207)
Kategorie: bourbon
Původ: Tennessee
Věk: NAS
ABV: 59,74%
Cena: 100$
Další informace: vyrobeno 209 lahví

Brush Creek Carboy Cabernet Franc Cask-Finished
Kategorie: straight bourbon
Původ: Wyoming
Věk: 6 let
ABV: 48,5%
Cena: 88$
Další informace: vyrobeno 610 lahví dostupných pouze v Coloradu

Nelson Brothers Honey Cask Finish
Kategorie: blend straight bourbonů
Původ: Kentucky
Věk: NAS
ABV: 53,6%
Cena: 199$
Další informace: dostupné pouze v palírně

Three Chord Honey Toasted
Kategorie: blended whiskey
Původ: nezveřejněno
Věk: NAS
ABV: 55,65%
Cena: 60$
Další informace: dostupné u vybraných prodejců ve dvaceti státech USA nebo online na sharedpour.com

Prairie Gold
Kategorie: straight bourbon
Původ: Texas
Věk: 3 roky
ABV: 50%
Cena: 100$
Další informace: dostupné napříč USA

Southern Distilling Co. Hunting Creek Bottled in Bond
Kategorie: straight rye
Původ: Severní Karolína
Věk: 5 let
ABV: 50%
Cena: 50$
Další informace: dostupné pouze v palírně a v Severní Karolíně

Griffo Distillery Still Waldos
Kategorie: single malt
Původ: Kalifornie
Věk: 2 roky
ABV: 42%
Cena: 96$
Další informace:


Krátké zprávy

Aukční společnost Sotheby’s prodala sadu pěti lahví amerických whiskey Rare American Whisky Selection 1976-1982 za 187 245 dolarů. Jedinečná edice, jež zahrnuje whisky staré patnáct až jednadvacet let z palíren Old Quaker, Stitzel Weller, George T. Stagg, Taylor Williams a Buffalo Trace, předběhla dobu a má ji na svědomí United Distillers, dnes již neexistující společnost. Ta vytvořila dceřinou společnost The Classic Kentucky Bourbon Company, která měla změnit postoj lidí k pití whisky. Každoročně tak měla vycházet ucelená řada výjimečných whiskey. Než se však vůbec nějaká tradice stihla vybudovat, United Distillers se díky fúzi s Grand Metropolitan proměnila v Diageo a z první edice se tak rázem stala i poslední.

Rare American Whisky Selection 1976-1982
Rare American Whisky Selection 1976-1982

Společnost Allied Market Research vydala svou nejnovější zprávu Global Bourbon Spirits Market by Type (Wheated, Barrel Finished, Barrel Select, and Others), by ABV (40-45%, 46-55%, and 56% and Above) and by Distribution Channel (On-trade and Off-trade), Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2022-2031, v níž tvrdí, že bourbonový průmysl by mohl mít v roce 2031 hodnotu 13 miliard dolarů, přičemž se počítá s pětiprocentním růstem této kategorie. Hlavními hybateli by měly být společnosti Brown-Forman, Beam Suntory, Bacardi, Heaven Hill a Sazerac.

Společnost Heaven’s Door Spirits, jenž produkuje stejnojmenný bourbon a na jehož vzniku se podílel i známý Bob Dylan, otevře palírnu v Pleasureville v Kentucky. Stavba byla započata v roce 2017 a po šesti letech výstavby by měla být otevřena v září tohoto roku. Vytvořit má padesát pracovních míst.


Masterclass a Whisky festival

A na závěr mi dovolte krátké ohlédnutí za masterclass značky Four Roses s master distillerem Brentem Elliottem a za Whisky Festivalem v Malé Morávce, který se uskutečnil minulý víkend.

Ve středu 19. dubna se v krásném prostředí karlínského Arthur’s Pubu uskutečnila masterclass značky Four Roses pod vedením jejího master distillera Brenta Elliotta. Ve všech směrech inspirativní setkání se neslo v přátelském duchu. Všechny zvídavé dotazy byly zodpovězeny a zároveň jsme měli možnost připomenout si klasický bourbon Four Roses, plnění Small Batch a Single Barrel a také ochutnat opravdu velmi limitované plnění Small Batch z roku 2022. Za pozvání ze srdce děkuji Zdenymu Kortišovi a na dálku zdravím člena Poznej Whisky týmu Kubu Jiráska, kterého jsem měl možnost konečně poznat.

Four Roses masterclass
Four Roses masterclass

A teď už k Whisky Festivalu. Ten je skvělou příležitostí, jak poznat nové whisky nadšence, přátelé a také spoustu nové whisky. Nejinak tomu bylo i letos. Báječná a uvolněná atmosféra provázela všechny přítomné, a i díky velmi vydařenému počasí bylo snadné užít si vše naplno.

Whisky Festival
Whisky Festival

Pokud se mám ohlédnout za částí, která se věnovala americké whisky, respektive bourbonu, jenž byl letos hlavním tématem americké masterclass, panuje obrovská spokojenost. A to především s viditelně kladnějším a ve všech směrech už smířlivějším přístupu k americké whiskey. Na degustaci amerických bourbonů a jedné pšeničné whiskey dorazilo více lidí než loni, kdy hrálo prim žito, a i za festivalovým barem jsem byl nadšený z toho, kolik hostů jevilo zájem o americkou whiskey, byť ji ale třeba nijak zvlášť neholdují. Na degustaci jsme postupně ochutnali pšeničnou whiskey Woodford Reserve Distiller’s Select Wheat Whiskey (45,2%) a bourbony Jefferson’s Reserve (45,1%), Elijah Craig Small Batch 1789 (47%), Noah’s Mill (57,15%) a Wild Turkey Rare Breed (58,4%) a bylo velmi příjemné sledovat, jak degustující zjišťují, že bourbony opravdu umí vonět a chutnat velmi rozdílně.

Všem přítomným děkuji za jejich čas, připomínky a dotazy. Děkuji také Petrovi Křenkovi, že má tu trpělivost s americkou whiskey na festivalu dále pokračovat. A v neposlední řadě děkuji Honzovi, díky němuž se tohle všechno mohlo rozjet.

Cheers!


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments