Týdeník #16/23 – festivalovka od Glen Scotia

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Irská Bushmills otevřela novou palírnu a přidala dvě nové whiskey do základní řady. Ballantine’s představila novou Masterclass Collection. Nezávislá stáčírna Gordon & MacPhail si připravila dvě novinky. Glen Scotia vydává festivalové stáčení. Wemyss Malts představili novou edici whisky Nectar Grove a palírna Bimber jednu ze svých nejstarších whisky. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Bushmills – nová Causeway Distillery

Bushmills Causeway Distillery

Irská palírna Bushmills a její majitel společnost Proximo otevřeli novou palírnu. Palírna Causeway, jejíž vybudování stálo 37 milionů liber, umožní zdvojnásobit produkci whiskey Bushmills. Palírna tak bude schopna držet krok s rostoucí poptávkou. Spolu s otevřením nové palírny, byla představena i dvojice single malt whiskey, které budou tvořit vrchol základní nabídky této palírny.

Třikrát destilovaná whiskey Bushmills 25 Year Old nejdříve čtyři roky zrála v sudech po bourbonu a po sherry. Dalších 21 let poté strávila v sudech (typ pipe) po portském. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % a zaplatíte za ní 790 £.

Bushmills 30 Year Old byla destilovaná v roce 1992 a jedná se o nejstarší whiskey v základní řadě palírny. Whiskey zrála 14 let v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry a poté dalších 16 let dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 % a zaplatíte za ní 1 990 £.


Ballantine’s Masterclass Collection

Ballantine’s Masterclass Collection

Značku Ballantine’s má mnoho z nás spojenou hlavně s levným hospodským blendem. Tato značka má však za sebou bohatou historii a v její nabídce najdete více než jen tu klasickou balantýnku. Dokázat to má i nově uvedená řada Masterclass Collection v níž se během pěti let představí pětice whisky Ballantine’s ve věku 40 let.

První ze série je míchaná whisky The Remembering. Jaké whisky zde najdete samozřejmě není známo. Ví se jen, že v ní jsou obsaženy i některé whisky z dnes již uzavřených palíren. To vše ve věku 40 let.

Celkem bylo vyrobeno pouhých 108 lahví této whisky. 27 z nich je dostupných v bezcelních zónách. Zbytek si můžete zakoupit ve formě NFT na platformě BlockBar.com.


Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2023

Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2023

S palírnou Glen Scotia jsme se nedávno blíže seznámili v recenzi, jejíž součástí byla i limitovaná edice vydaná pro loňský Campbeltown Malts festival. A jelikož je letošní campbeltownský festival za rohem (25.5.-26.5.), přichází i letošní limitovaná edice.

Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2023 je lehce nakouřená 11letá whisky, která 12 měsíců dozrávala v sudech po portském. Whisky byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 54,7 % a nabídne vám tóny peckovin, citrónové trávy či fíků.

Whisky je dostupná třeba zde, v e-shopu palírny a zaplatíte za ni 65 £. Součástí balení je i QR kód, který vás po naskenování vezme na virtuální prohlídku do srdce palírny Glen Scotia.


Novinky od Gordon & MacPhail

Nezávislá stáčírna Gordon & MacPhail si, pro ty movitější z vás, připravila dvě novinky. První je další whisky z řady Mr George Legacy, která je věnovaná odkazu George Urquharta (o předchozí whisky jsme psali zde). Druhou novinkou je pak stáčení na počest korunovace britského krále Karla III.

Gordon & MacPhail

Gordon & MacPhail Mr George Legacy 1959 je 63letá single cask whisky z palírny Glen Grant. Whisky zrála ve first-fill sudu po sherry byla nalahvovaná v sudové síle s obsahem alkoholu 56,5 %. Celkem tak bylo stočeno 368 lahví. Jedna může být vaše za 6 500 £.

Na počest nového britského krále byla vytvořena whisky Gordon & MacPhail Private Collection 1948. Ta byla destilovaná 10. dubna roku 1948 v palírně Glen Grant a byla uložena do first-fill sudu po sherry. Po 75 letech pak byla stočena s obsahem alkoholu 50,4 %. Celkem bylo vyrobeno 281 lahví této whisky. Pokud po jedné z nich zatoužíte, budete si muset připravit 25 000 £ nebo tu zdravější ledvinu.


Krátké zprávy

Pernod Ricard pod palbou
Společnost Pernod Ricard, majitel Irish Distillers (whiskey Jameson, Redbreast, Midleton), se dostala pod palbu veřejnosti poté, co se rozhodla obnovit export svých produktů do Ruska. Jak uvedl mluvčí společnosti, v souladu s mezinárodními sankcemi bylo rozhodnuto obnovit export poté, co byly vyčerpány předválečné zásoby. No, umím si představit lepší reklamu.

Bimber Ex-Bourbon Oak Casks Batch No. 4
Anglická palírna Bimber vydává zatím svůj nejstarší batch. Whisky byla destilovaná v roce 2017 a zrála v sudech po bourbonu. Celkem bylo vytvořeno 7 000 lahví s cenovkou 68 £.

Wemyss Nectar Grove
Společnost Wemyss Malts představila novou edici blended malt whisky Nectar Grove. Tu tvoří single malt whisky z oblasti Highland, společně dozrávající v sudech po víně Madeira. Celkem bylo vytvořeno 3 000 lahví s obsahem alkoholu 46 %. Cena je 55 £.

Diageo Distillers Edition
Společnost Diageo představila letošní Distillers Edition z palíren Lagavulin, Talisker, Cragganmore, Oban, Dalwhinnie a Glenkinchie.

Oban Distillers Edition dozrávala v sudech po sherry Montilla Fino. Obsah alkoholu 43 %.
Talisker Distillers Edition dozrávala v sudech po sherry Amoroso. Obsah alkoholu 45,8 %.
Lagavulin Distillers Edition dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Obsah alkoholu 43 %.
Cragganmore Distillers Edition dozrávala v sudech po portském. Obsah alkoholu 40 %.
Dalwhinnie Distillers Edition dozrávala v sudech po sherry Oloroso. Obsah alkoholu 43 %.
Glenkinchie Distillers Edition dozrávala v sudech po sherry Amontillado. Obsah alkoholu 43 %.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments