Whisky týdeník 43/2019

Vítáme Vás u nového vydání Whisky týdeníku. Zajímá Vás, jaká nová whisky se tento týden objevila? Jste na správném místě. Z Islay k nám míří limitovaná edice od palírny Kilchoman. Novou whisky z palírny Glen Grant připravila stáčírna Gordon & MacPhail. Wemyss Malts vydávají svojí míchanou whisky Nectar Grove v sudové síle. Palírna Springbank rozšiřuje svou řadu Longrow o 21letou whisky. A palírna Glen Ord vydává první whisky, která bude dostupná jen v palírně.

Poslední letošní limitovaná edice od palírny Kilchoman

Nová whisky Kilchoman 2010 Vintage
Kilchoman 2010 Vintage

Donedávna nejmladší palírna na ostrově Islay vydává, pro tento rok, svou čtvrtou a také poslední limitovanou edici.

Nová whisky Kilchoman 2010 Vintage je tvořena whisky zrající ve 42 sudech (barrels) po bourbonu a 3 sudech (butts) po sherry oloroso. Všechny tyto sudy byly naplněny v roce 2010 a whisky v nich zrála 9 let. Byla stočena s obsahem alkoholu 48% a jak je u palírny Kilchoman dobrým zvykem, whisky nebyla barvena ani filtrovaná za studena.

Ve whisky by se měly tóny citrusů a vanilky (vliv sudů po bourbonu) doplňovat s tóny koření a sušeného ovoce (vliv sudů po sherry).

Celkem bylo stočeno 15 000 lahví. Do prodeje jdou v těchto dnech s doporučenou prodejní cenou 73,50£.

Islay, 9yo, 48% abv, fresh bourbon barrels & oloroso sherry butts, 73,50£

Nová whisky Glen Grant od Gordon & MacPhail

Nová whisky Mr George Centenary Edition 1956 from Glen Grant Distillery
Mr George Centenary Edition 1956 from Glen Grant Distillery

Nezávislá stáčírna Gordon & MacPhail vydává whisky z palírny Glen Grant, která má být poctou odkazu George Urquharta. Ten by tento rok oslavil sté narozeniny (centenary).

Urquhart se ke společnosti připojil roku 1933. V roce 1956 se ve firmě stal senior partnerem. V roce 1968 pak vytvořil řadu Connoisseurs Choice, kde málo známé palírny mohli prezentovat své starší whisky. Whisky v této edici vycházejí dodnes.

Mr George Centenary Edition 1956 from Glen Grand Distillery je 62letá whisky, destilovaná v roce 1956. Sám George Urquhart whisky 13. prosince 1956 uložil do sudu po sherry. Ve whisky najdete tóny datlí, hnědého cukru, sušeného ovoce a hořké čokolády. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 51,7%.

Na pulty obchodů se dostane pouhých 235 lahví. Za 5 000£ získáte whisky ve skleněné karafě a dřevěném boxu.

Speyside, 62yo, 51,7% abv, first-fill sherry butt, 5 000£

Nectar Grove přichází v sudové síle

Nová whisky Nectar Grove
Nectar Grove

Nová verze blended malt whisky Nectar Grove od nezávislé stáčírny Wemyss Malts přichází v sudové síle.

Původní whisky Nectar Grove se objevila v roce 2018. Jedná se o míchanou whisky bez udání věku, složenou ze sladových whisky z oblasti Highlands. Whisky dozrávala v sudech po víně Madeira. Po pozitivním ohlasu se společnost rozhodla pro její vylepšení.

Nectar Grove Batch Strength má shodnou recepturu jako původní Nectar Grove, jen byla stáčená v sudové síle s obsahem alkoholu 54%. Najdete v ní tóny ořechů a peckovin.

Vytvořeno bylo 8 100 lahví s cenou 55£. Whisky bude nejdříve nabídnuta členům klubu Wemyss Malts Cask Club. Během tohoto měsíce se pak dostane do širší distribuce. Holografický design balení se inspiroval šperky a uměním z ostrova Madeira.

Novinka z palírny Springbank

Nová whisky Longrow 21 Year Old
Longrow 21 Year Old

Nejznámější palírna z Campbeltownu rozšiřuje svou řadu rašelinných whisky Longrow o novou 21letou whisky.

Nová whisky Longrow 21 Year Old zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Lahvována byla s obsahem alkoholu 46%. Nejdříve na Vás z whisky dýchne kouř s tóny sušeného masa a šunky, následovaný karamelem, slaným popcornem a medovým melounem. V ústech ucítíte lesní ovoce se švestkami, smetanu, sušenky z amareta a kokos.

Celkově dostupných 3 600 lahví šlo do prodeje minulý týden s cenou 185£.

Vedle značky rašelinných whisky Longrow, má palírna Springbank ve svém portfoliu ještě třikrát destilovanou whisky Hazelburn a nerašelinnou Springbank.

Campbeltown, 21yo, 46% abv, ex-bourbon & ex-sherry casks, 185£

Nová whisky Singleton z palírny Glen Ord

nová whisky Singleton of Glen Ord
Singleton of Glen Ord

Palírna Glen Ord z oblasti Highlands je jedna ze tří palíren produkujících whisky pod značkou Singleton. Nyní tato palírna vydává první whisky, která bude k dostání pouze v palírně.

Whisky Singleton of Glen Ord zrála v kombinaci již použitých sudů a sudů po bourbonu. Lahvována byla s obsahem alkoholu 48%.

Ve vůni se mísí vanilka s tóny zelených jablek a hrušek. Po napití nás nejdříve zalije ovocná chuť, následovaná vanilkovým fondánem.

V rámci této limitované edice bylo stočeno 6 000 lahví. Ty jsou dostupné pouze přímo v palírně Glen Ord. Cena za tuto limitovanou edici je 90£.

Pod značkou Singleton se skrývají tři palírny společnosti Diageo. Glen Ord, Glendullan a Dufftown, která nedávno vydala, v rámci značky Singleton, zatím nejstarší whisky.

Highlands, NAS, 48% abv, refill & ex-bourbon casks, 90£


Čtěte také:

Whisky týdeník 42/2019

Nejen o whisky s Petrem Křenkem

První palírna sladové whisky v Číně

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments