Týdeník #17/23 – nový příběh od Glenmorangie

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna InchDairnie vydala svou inaugurační whisky RyeLaw. Palírna Glenmorangie představila nové stáčení v edici Cadboll Estate a objevily se první informace o příběhu z Tokia. Palírna Glenfiddich připravila již třetí whisky z Archive Collection a palírny Lagavulin a Caol Ila představily limitky pro Fèis Ìle.

InchDairnie RyeLaw

InchDairnie RyeLaw

Mladá skotská palírna InchDairnie z oblasti Lowlands vydává svou inaugurační whisky. Narozdíl od většiny ostatních se však nejedná o whisky sladovou, nýbrž obilnou.

InchDairnie RyeLaw je šestiletá single grain whisky, která byla destilovaná v roce 2017. Její mashbill z tvořilo 53 % sladované žito a zbytek pak sladovaný ječmen. Whisky zrála v nových vypálených sudech z amerického dubu z oblasti Ozark a byla stočena s obsahem alkoholu 46,3 %. Nabídne vám tóny koření, vanilky či dubu.

Whisky už se vydala do světa. Za láhev zaplatíte 110 £.


Glenmorangie Cadboll Estate 15 Year Old

Glenmorangie Cadboll Estate 15 Year Old

Palírna Glenmorangie představila již třetí stáčení v rámci své řady Cadboll Estate, která obsahuje whisky, pro jejíchž výrobu se využil ječmen z farmy Cadboll Estate, ležící jen pár mil od palírny Glenmorangie.

Nová whisky Glenmorangie Cadboll Estate 15 Year Old zrála v sudech po bourbonu. Malá část pak ještě dozrávala v sudech po sherry Amontillado. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 %.

Whisky je již nyní dostupná v palírně Glenmorangie. V první půlce května se pak dostane do širší distribuce. Cena je 75 £.


Glenfiddich Archive Collection 1987

Glenfiddich Archive Collection 1987

Svou Archive Collection představila palírna Glenfiddich v minulém roce. Jedná se o řadu nabízející vzácné sudy, se kterými se pojí určité momenty z historie palírny. Nyní palírna vydává již třetí whisky z této edice.

Whisky Glenfiddich Archive Collection 1987 byla do sudu uložena na Vánoce roku 1987, kdy rodina Grantů slavila 100. výročí palírny. Jednalo se o refill sud (typ hogshead) z amerického dubu a whisky v něm zrála 35 let. Poté byla stočena s obsahem alkoholu 53,7 %.

Celkem tak bylo vytvořeno pouhých 75 lahví této whisky. Cena je 3 700 £.


Krátké zprávy

Lagavulin a Caol Ila Fèis Ìle 2023
Palírny Lagavulin a Caol Ila představily své limitované edice pro letošní Fèis Ìle. Lagavulin Fèis Ìle 2023 je 14letá whisky, která zrála v kombinaci sudů z amerického a evropského dubu a poté dozrávala v sudech po Armaňaku. Obsah alkoholu 58,4 %, cena 220 £. Caol Ila Fèis Ìle 2023 je 13letá whisky, která zrála v sudech po sherry Pedro Ximénez a Oloroso. Obsah alkoholu 60,4 % a cena 185 £.

Glenmorangie A Tale of Tokyo

Glenmorangie A Tale of Tokyo
Palírna Glenmorangie bude pokračovat ve vyprávění svých příběhů a po zimě (psali jsme zde) a lese (psali jsme zde) nás tentokrát Bill Lumsden vezme do Tokia. Podle labelu se tak můžeme těšit na sudy po mizunaře. Očekávaná doba vydání je září.

Irská whiskey pro Joe Bidena
Irský producent Kirker vytvořil šest lahví speciální 25leté míchané whiskey. Ty věnoval politikům, kteří byli stěžejní pro uzavření Velkopáteční dohody, která letos slaví 25leté výročí, a která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku. Mezi obdarovanými byli například Joe Biden, Bill Clinton nebo Tony Blair.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Ptáček
1 rok před

Armagnac není koňak.