Recenze whiskey Westland American Oak

Před dvěma týdny jsme poznali jednu z nejprogresivnějších amerických palíren a průkopníci v kategorii americké single malt whiskey, Westland Distillery ze Seattlu. A protože po článku o palírně vždy následovala recenze aspoň jednoho jejího plnění, není sebemenší důvod na této tradici cokoliv měnit. Co se však s novým rokem u recenzovaných amerických whiskey mění je hodnocení bez procentuálního vyjádření. Pevně věřím, že si vystačíme se slovním hodnocením.

Pamatuji si celkem dobře, že když jsem o palírně slyšel před několika lety poprvé, zaujala mě. Její přístup k výrobě a důraz na vyjádření tamějšího terroir ve mně jen povzbuzovaly touhu ochutnat jedno z jejího plnění. Dnes je v naších končinách velmi těžké sehnat whiskey z této palírny, ale stále to jde. A pokud se vám to přece jen nepovede díky českým prodejcům, doporučuji se poohlédnout u sousedů.

Obecně platí, že k dostání jsou u nás tři whiskey z Heritage Collection. Pro dnešní recenzi jsem se vyhnul plněním Westland Sherry Oak a Westland Peated a vybral jsem plnění Westland American Oak.

Whiskey sice patří do kategorie non age statement, ale základní informace o ní jsou k dispozici. Pochází pouze ze sladového ječmene a to pěti typů (Washington Select Pale Malt, Munich Malt, Extra Special Malt, Pale Chocolate Malt a Brown Malt), použity byly belgické pivovarské kvasnice Saison a whiskey zrála v nových vypálených sudech z amerického dubu. A jistý je ještě jeden fakt. Tato whiskey už není palírnou produkována. Zkrátka a dobře, palírna kráčí kupředu a vnímá všechna plnění z Heritage Collection jako soudobé vyjádření její produkce. Dost už ale bylo řečí, pojďme ochutnat.

Vůně mě opravdu baví, i když se odkrývá velmi pomalu. Pozvolná sladkost sladu je doplněna o jemné tóny ovoce a dřeva, vcelku pochopitelně vše rámuje vanilka. Nade vším se pak line libá vůně oříšků a kávy. Ale jsou to opravdu jen letmé náznaky, nic důrazného. V ústech přichází v podstatě totožné tóny, což ale není zklamáním, protože jde o velmi vybalancovanou whiskey. Tóny ovoce a dřeva doplňuje karamel, vanilka a náznak koření. K tomu je stále přítomná sladkost sladu a také jemná čokoládová hořkost. Ta ale celkový dojem nekazí. Závěr je příjemný, nikterak dlouhý, ale také se nevytrácí příliš rychle. Nejvíce doznívají tóny čokolády, kávy a oříšků, stále však velmi jemně a citlivě, hořkost se dávno vytratila. 


Westland American Oak

Whisky: Westland American Oak (Whiskybase)
Palírna: Westland Distillery
Region: Washington, USA
Věk: NAS (dle informací z palírny whiskey stará minimálně tři roky)
ABV: 46%
Cena: 0,7l cca od 1900 Kč

Barva: měděná
Vůně: ovoce, dřevo a vanilka s jemnými tóny oříšků a kávy
Chuť: ovoce, dřevo, karamel, vanilka a náznak koření s tóny sladu a jemné čokoládové hořkosti
Dozvuk: střední s jemnými tóny čokolády, kávy a oříšků


Whiskey může zpočátku tratit jemným aroma, které se ale postupně rozvoní a odkrývá své jednotlivé vrstvy. Kde je však whiskey opravdu silná v kramflecích, to je chuť, závěr a vlastně celkový dojem. Tam totiž vyznívá velmi vyrovnaně a silně, stále vás nutí přemýšlet o všech zachycených tónech. I ta troška hořkosti v chuti se v závěru zcela vytratí, takže ji nevnímám jako něco nežádoucího, ale spíše jako jednu z linek, které vás při ochutnání této whiskey na malou chvíli provází.

Jsem nadšený. Pokud by měl být tohle vzorek americké single malt whiskey, díky kterému bych si měl začít budovat o této kategorii nějaký obrázek, budu více než potěšen. Jsem dvojnásob, protože vím, že ne každá americká single malt whiskey má takový výraz. Zkrátka, ne všechny, které jsem dosud měl možnost ochutnat, by mě o této kategorii přesvědčily. Plnění Westland American Oak se to však povedlo na celé čáře. Určitě na světě existují lepší, tradičnější či snad prestižnější single malt whisky. Když však vezmu v potaz, že právě do ní vstupuje čím dál rázněji whiskey z USA, musím uznat, že tohle je opravdu velmi dobré a skvěle pitelné. Jestliže budete mít příležitost ochutnat, neváhejte, tohle za to opravdu stojí. Jen to zkrátka není skotská. Ale to je vlastně dobře.

Cheers!

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 0 Hodnocení: 0]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments