Recenze whisky Kavalan

Ve dnešní recenzi se podíváme na lahve ze středu a vrcholu tchajwanské palírny Kavalan, kterou jsem již představil v ne až tak dávné recenzi Kavalan Solist Vinho Barique. Jak jsem v daném článku zmínil, Kavalan je jednou z mých srdcovek a jejich tvorba, obzvlášť pak řada Solist, mě moc baví. Na loňském WLP jsem měl možnost ochutnat všechny lahve z řady Solist, které české zastoupení přivezlo a vyhrálo u mě právě Vinho, Letos jsem se ale kvůli přesunuté dovolené na WLP nedostal a neměl jsem tak možnost navštívit Martina Kozubíka na stánku Kavalan, na který jsem se upřímně těšil. Náladu mi naštěstí (kromě dovolené v teple) zachránila sada vzorků, kterou jsem od Martina dostal a rád bych se proto dneska podíval na recenzi dvou lahví ze středu nabídky a dvou z řady Solist.

Prvním vzorkem je Kavalan Ex-Bourbon Oak, který vzniká zředěním Solist ex-bourbon cask pramenitou vodou ze sudové síly na 46 %.

Druhou lahví je Kavalan Triple Sherry. Ta vzniká kombinací whisky ze sudů po sherry Oloroso, Pedro   Ximénez a Moscatel a je lahvována s obsahem alkoholu 40 %. Tato whisky byla uvedena na trh koncem roku 2021 a po většinu roku 2022 bylo obtížnější se k ní dostat vzhledem ke značně pozitivním recenzím a vysokým prodejům prvních várek lahví. Nyní je však již normálně dostupná.

Třetí lahví se přesuneme již do řady Solist a je jí Kavalan Solist Port Cask. Whisky v sudové síle zrála v sudech po portském a mnou ochutnaná lahev byla lahvována při 57,8 %.

Poslední je pak lahev, která pro mě byla novinkou, Kavalan Solist Oloroso Sherry, opět v sudové síle a tentokrát, jak název napovídá, zrající v sudech po suchém sherry Oloroso. Obsah alkoholu 53,2 %.


Kavalan Ex Bourbon Oak

Věk: NAS    Síla: 46 %    Sudy: bourbon    WB: WB39836

Kavalan Ex Bourbon Oak

Vůně je krásně intenzivní a musím se přiznat, že jsem ji nečekal, nacházím v ní exotické ovoce, med a bylinky. Chuť je pro mě po vůni bohužel trochu zklamáním. V její kořenité dřevitosti cítím tóny vanilky a citrusů, ale něco jí chybí a obávám se, že to budou právě chybějící procenta alkoholu. Finish je středně dlouhý a z intenzivní chutě vanilky se mění v citrusovou dochuť.

Ex-Bourbon Oak moc příjemně navnadí svou vůní, a to je podle mě jednoznačně největší plus této lahve. Dost připomíná Solist ex-bourbon, v chuti i finiši již ale za sudovou silou zaostává. Osobně bych si už pár set korun připlatil a koupil rovnou Solist, který je zajímavou alternativou proti všem sladkým finišům, kterými se palírna proslavila. Na druhou stranu se ale v žádném případě nejedná o špatnou lahev a pokud někdo například nemá rád whisky v sudové síle pak je zajímavou alternativou a určitě bych ji doporučil místo základního plnění Concertmaster.
82 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Kavalan Triple Sherry

Věk: NAS    Síla: 40 %    Sudy: Oloroso, PX, Moscatel    WB: WB195536

Kavalan Triple Sherry

Po přičichnutí cítím, trochu nepřekvapivě, spoustu sherry, hodně intenzivní a hutná vůně. Po chvíli soustředění lze rozeznat vliv různých sudů od suchého po sladké sherry, dominantní je pro mě vůně koktejlových třešniček, ale zároveň nacházím aroma sladkých citrusů.

V chuti se již promítne naředění lahve na 40 % – první dojem je určitě velké překvapení z vodovitosti, protože mozek už nějak na základě hutné vůně očekával těžkou až lepivou whisky. Tím ale v žádném případě nechci říct, že je chuť zklamání, opět se v ní promítají jednotlivé sudy. Prvotní spojení jsou přezrálé třešně, ale postupně se chuť mění do sušších tónů tabáku a hořké čokolády.

Finish je celkem krátký a opět v něm cítím třešně, ale spíš až třešňový kompot a postupně zanechává suchý pocit.

Super lahev, nejvíc mě baví spektrum chutí, které v ní lze najít i při 40 % a přechod od sladkých k suchým tónům. Kdybych si měl vybrat jednu lahev od Kavalanu, kterou nabídnu snad komukoli, byla by to určitě tato. Myslím, že si v ní každý najde něco. Je lehká na pití, ale zároveň komplexní. Tohle se zkrátka povedlo.
85 % (jak hodnotím)

Koupit:
vzorek na DramRoom.cz
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Kavalan Solist Port Cask

Věk: NAS    Síla: 57,8 %    Sudy: Port    WB: WB106564

Kavalan Solist Port Cask

Hned po nalití je jasné, že se dostáváme k těžšímu kalibru a okolí sklenice doslova pohltí těžká vůně. Hodně intenzivní tóny tmavé čokolády, tabáku a koženosti připomínají skoro spíš rum než whisky.

V chuti nacházím rozinky, spálený cukr, whisky je příjemně kořenitá, ale zároveň sladká. Co mě na plnění po portském moc baví je, jak není tolik sladké jako některé po sherry, které vám doslova zalepí pusu.

V závěru je sušené ovoce – rozinky, datle a postupně se mění do tabákové chuti. Společně s vůní pro mě finiš lehce předčil chuť. Toto byla pro mě třetí příležitost ochutnat Solist Port a musím se přiznat, že s každou další ochutnávkou mě tato lahev baví víc a víc. V hodnocení jí stále mám za Vinho Barique, to je o trochu dražší, ale hlavně zkrátka jiné a obávám se, že láhev Solist Port si budu muset pořídit domů také
88 % (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev


Kavalan Solist Oloroso Sherry

Věk: NAS    Síla: 53,2 %    Sudy: Oloroso    WB: WB217788

Kavalan Solist Oloroso Sherry

Ve vůni je jasně znát vliv sherry, jsou zde především tóny sušeného ovoce, ale není ani zdaleka tak silná jako u ostatních sherry plnění palírny. Chuť je pak pro mě, hlavně vzhledem k očekáváni, přímo zklamání. Je krásně uhlazená, příjemně suše sladká a lehce oříšková. Například Triple Sherry mě ale bavilo daleko víc a o Port ani nemluvím. Celkově mi v chuti něco chybělo a nedokážu definovat co, ale wow efekt se zde zkrátka nekonal. Zkoušel jsem vzorku nechat dostatek času na vydýchání, ale stejně působil dost ploše. Finish se nesl v tónech sušeného ovoce a přecházel do dřevitosti.

Nejsem si jistý, jestli mi Solist Oloroso prostě nesedl anebo potřeboval ještě víc času. Tato lahev pro mě ale bohužel byla zklamáním. Whisky po sherry Oloroso mám obecně díky tmavším tónům a nepřehnané sladkosti moc rád a od této lahve jsem proto měl dost vysoké očekávání. Možná i to v celkovém dojmu hrálo roli. Nejedná se o špatnou lahev, ale v této cenové kategorii už bych určitě sáhl jinam a za sebe bych si raději koupil i Kavalan Triple Sherry.
83% (jak hodnotím)

Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

I přes lehké zklamání z poslední lahve jsem si všechny vzorky moc užil a přesvědčily mě, že mé nadšení z této značky je stále oprávněné. Vítězem z porovnávané čtyřky je jednoznačně Solist Port, skvělá lahev s dobrým poměrem kvality vůči ceně. Ex Bourbon Oak není špatný, ale vzhledem ke stejné ceně s Triple Sherry je za mě Triple Sherry vítěz a Solist Oloroso určitě někdy rád ochutnám znovu, lahev bych si ale nekoupil.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 2.5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments