William Grant – zakladatel palírny Glenfiddich

William Grant
William Grant se ženou Elizabeth

Recept na úspěch je v základě vcelku jednoduchý. Stačí mít vizi, odhodlání, pevnou vůli a trochu toho štěstíčka. Právě to všechno měl William Grant, který vlastníma rukama postavil palírnu Glenfiddich a položil základy nejprodávanější značce single malt whisky ma světě. Ale pojďme na to pěkně od začátku.

William Grant se narodil 19. prosince roku 1839 v Dufftownu v hrabství Banffshire ve Speyside. To, co dnes považujeme za hlavní město sladové whisky, bylo v té době jen městečko s jedinou palírnou. Tou palírnou byla palírna Mortlach a v životě Williama Granta hrála důležitou roli. To však bylo až později. Sedmiletý William nejdříve začal pást dobytek na rodinných pozemcích a v zimě, když se dobytek vracel na farmu, navštěvoval školu. Později se vyučil obuvníkem a pracoval chvíli také jako účetní ve vápence. Mezitím se roku 1859 oženil s Elizabeth Duncan, se kterou měl celkem 11 dětí. Vyššího věku se jich však dožilo jen 9. Sedm synů a dvě dcery.

Budování snu

V září roku 1866 nastoupil na místo účetního v palírně Mortlach. Postupně pronikal do tajů výroby whisky a za pár let se z něj stal manažer palírny. Pracoval zde dlouhých 20 let. Dlouho dobu v něm však zrála touha po vlastním podniku. Nejdříve byl velmi blízko k založení podniku s vápnem, nakonec ale zvítězil sen o vlastní palírně. S ročním platem méně než 100 £ a několika hladovými krky, šlo věru o velmi ambiciózní plán. William Grant si však šel za svým a postupně střádal penny k penny.

Začátkem roku 1886 se doslechl, že se prodává vybavení staré palírny v Cardow (dnešní Cardhu). Vydal se tedy pěšky do 12 mil vzdálené vesnice, aby učinil nabídku. Vybavení se mu podařilo získat za 119 £. Pak už stačilo koupit pozemek a materiál a v létě začal, spolu se svými pěti nejstaršími syny, stavět palírnu Glenfiddich. Vznikla společnost William Grant & Sons a jeho sen se začal naplňovat.

William Grant
William Grant se zaměstanci palírny Glenfiddich

Na Štědrý den roku 1887 začal z kotlů proudit první new make. Grantova whisky si začal postupně získávat oblibu a v roce 1892 tak William Grant začal budovat palírnu Balvenie. Dcera Isabella se zatím provdala za jistého Charlese Gordona, ze kterého se stal první obchodník společnosti. V roce 1909 začal cestovat po celém světě a o 5 let později již měli obchodní zastoupení ve 30 zemích.

William Grant zemřel 5. ledna roku 1923 ve věku 83 let. Po jeho smrti převzal vedení společnosti syn John a společnost rostla dál. V šedesátých letech učinila rodina odvážný krok. Odvrátila se od blendů a začala, jako první na světě, propagovat a exportovat skotskou single malt whisky. To jí vyneslo až na pozici nejprodávanější skotské single malt na světě.

Společnost William Grant & Sons je stále v rukou rodiny Grantů. Její součástí jsou dnes také skotské palírny Kininvie, Ailsa Bay, obilná palírna Girvan a americká palírna Tuthilltown Spirits, producent Hudson Whiskey. Produkují také irskou whiskey Tullamore D.E.W, míchanou Grant’s, blended malt Monkey Shoulder a další blended scotch whisky.

William Grant & Sons značky
Značky William Grant & Sons

A ještě jedna zajímavost na závěr. Jedna z vnuček Williama Granta, Janet Roberts, zemřela ve věku 110 let a byla nejstarší žijící osobou ve Skotsku.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments