Týdeník #21/23 – nová řada palírny Glenglassaugh

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Palírna Glenglassaugh představila svou novou základní řadu. Suntory vydává dvě 18letá stáčení na oslavu 100. výročí. Chivas Brothers představili unikátní single cask whisky Strathisla. Anglická palírna White Peak připravila limitovanou edici whisky Wire Works a v palírně Balmenach skončila rekonstrukce.

Nová řada palírny Glenglassaugh

Glenglassaugh 12 Year Old

Dlouhých 22 let musela palírna Glenglassaugh čekat, než se v ní v roce 2008 opět rozjela výroba. Nyní palírna představuje novou základní řadu, v rámci které nabídne trojici single malt whisky. Vlajkové 12leté stáčení a pak dvě whisky bez udání věku.

Glenglassaugh 12 Year Old zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a červeném víně. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 45 %. Jedná se o první whisky s udáním věku po znovuotevření palírny. Lehce kouřová whisky Glenglassaugh Portsoy zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a portském. Stočena byla s obsahem alkoholu 49,1 %. Glenglassaugh Sandend je nekouřová whisky s obsahem alkoholu 50,5 %, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry s podílem sudů po sherry Manzanilla.

Za whisky zaplatíte 50 £, 60£ a 55 £.


Suntory slaví výročí

Yamazaki 18 Year Old Mizunara

Minulý týden jsme psali o reklamě, vytvořené na oslavu 100. výročí od začátku produkce whisky v palírně Yamazaki (psali jsme zde). Nyní si představíme whisky, které byly pro toto výročí vytvořeny.

Whisky Hakushu 18 Year Old Peated Malt byla vytvořena z nakouřeného sladu z Velké Británie. Whisky zrála v refill sudech různých velikostí z amerického dubu. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 48 % a nabídne vám tóny šalvěje, zeleného jablka či ananasu. Cena je 1 275 £.

Druhou whisky je Yamazaki 18 Year Old Mizunara pro jejíž zrání byly využity sudy z japonského dubu Mizunara. Nalahvována byla s obsahem alkoholu 48 % a ucítíte v ní nádech třešní, skořice či broskví. Cena je 1 600 £.

Společnost také představila limitované edice 12letých whisky Hakushu a Yamazaki se speciálním labelem. Za tyto whisky zaplatíte 200 £.


Strathisla 20 Year Old

Strathisla 20 Year Old

Palírna Strathisla je často označovaná jako nejhezčí palírna ve Skotsku. V současnosti je domovem míchané whisky Chivas Regal. Většina její produkce se tak využije při tvorbě oblíbeného blendu a lahvování single malt whisky Strathisla moc není. Společnost Chivas Brothers ale nyní připravila speciální limitovanou edici.

Strathisla 20 Year Old je single cask whisky, která zrála v sudu z amerického dubu. Nalahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 63 %. Ve whisky ucítíte tóny třešní, jahod či kokosových bonbónů.

Celkem bylo stočeno 125 lahví s cenovkou 225 £. Abyste si tuto láhev mohli koupit, musíte být vybráni v ballotu, který probíhá do 25. června zde, na stránkách Chivas Brothers.


Krátké zprávy

Wire Works Alter Ego
Anglická palírna White Peak vydává limitovanou edici whisky Wire Works. Při destilaci této lehce kouřové whisky se požila jiná doba jímání jádra. Whisky má tak odlišnou charakteristiku oproti klasické produkci této palírny. Zrála ve first-fill sudech po bourbonu a byla nalahvována s obsahem alkoholu 51,8 %. Cena je 65 £.

Rekonstrukce v palírně Balmenach
V palírně Balmenach skončila rekonstrukce v ceně čtyř milionů liber, která z palírny udělala jednu z nejvíce ekologicky udržitelných palíren ve Skotsku. Palírna produkuje vlastní bio-methan, využívaný pro generování energie. Palírna je také schopna recyklovat 40 % použité vody.


Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments