Recenze whisky Benrinnes 11 Year Old Whisky Essence No. 02

Whisky Essence je první český podcast o whisky a od letošního roku také nezávislý bottler. Druhá whisky, kterou se rozhodl stočit pochází z palírny Benrinnes. Ta byl založena v roce 1826 a během jejího života jí potkaly záplavy, požáry či bankroty. V současné době je v majetku společnosti Diageo a většina její produkce putuje do míchaných whisky J&B a Johnnie Walker. Jediné dostupné oficiální stáčení z této palírny je Flora & Fauna 15 Year Old.

Whisky Benrinnes 11 Year Old Whisky Essence No. 02 byla destilovaná 8. prosince roku 2011 a v září roku 2022 se přesunula do first-fill sudu po sherry Oloroso. Nalahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 54,9 %. Nebyla barvená, ani filtrovaná za studena.


Benrinnes 11 Year Old Whisky Essence No. 02

Whisky: Benrinnes 11yo Whisky Essence No. 02 (Whiskybase)
Palírna: Benrinnes
Region: Speyside
Věk: 11yo
Síla: 54,9 %
Sudy: refill sudy & sherry Oloroso
Další recenze na:
whiskyonline.cz

Vůně: jablka, sherry, sušené meruňky
Chuť: sladká, kořenitá
Dozvuk: dlouhý s tóny hořké čokolády

Hodnocení: 86 % (jak hodnotím)


Víte, co je horší než udělat hit, zopakovat to a udělat i druhý (a třetí). Ostatně celá řada hudebních hvězdiček by o tom mohla vyprávět. První stáčení od Whisky Essence se bezesporu povedlo (více v této recenzi) a napumpovalo tak očekávání na maximum. Tato whisky z palírny Benrinnes tak bude vystavena mnohem větším nárokům a bude to tak mít mnohem těžší než její starší sestra.

Ze skleničky se line příjemná vůně. Je spíše do ovocna. Cítím jablka a sušené meruňky. Postupně se vynořují tóny sherry. Chuť je spíše sladká s nádechem koření a letmým dotykem síry. A je pořádně hutná. Té sladkosti je tam na mě možná trochu moc. Dozvuk je dlouhý s výraznými tóny hořké čokolády, které se tak tak nepřeklopí do nepříjemné hořkosti.

Předchozí whisky od Whisky Essence nasadilo laťku nekompromisně vysoko a není tak ostuda, že napodruhé se laťku překonat nepovedlo. První stáčení mě se mi přesně trefilo do noty. I v druhém případě se však jedná o nadprůměrnou whisky, u které mně jen pár drobností zabránilo udělit více bodů. Navíc opět přichází s nápaditou etiketou a já teď trochu lituji, že jsem si první láhev Whisky Essence koupil jenom jednu (a tu navíc rychle vypil). Mohla by z toho být pěkná série. A jak to dopadlo u vás? Vyhrálo první nebo druhé stáčení?

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 2 Hodnocení: 5]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Pan
6 měsíců před

Za mě NO.1 lepším kouskem, ale NO.2 když ji necháte chvíli nadechnout v Glencairnu tak velice přijemně překvapuje. Už se nemůžu dočkat NO.3.