Týdeník #29/23 – míchaná whisky z Vizovic

Vítám Vás u nového Whisky týdeníku. Zajímá Vás, co nového se v tomto týdnu ve světě whisky událo? Jste, jako vždy, na správném místě. Rudolf Jelínek vytvořil novou míchanou whisky Goldcock Blended. Palírna Laphroaig představila novou The Wall Collection. Palírna Glenmorangie vypráví příběh Tokia. Palírna Glen Scotia uvádí novou řadu Icons of Campbeltown. Značka míchané whisky Cutty Sark slaví 100. výročí. Palírny Deanston, Old Pulteney a Nc’nean vydávají nové limitované edice a Chivas Brothers plánují postavit palírnu na Islay. Nakonec tu máme pár krátkých zpráv.

Goldcock Blended

Goldcock Blended

Rudolf Jelínek se rozhodl navázat na tradici míchané whisky Goldcock, jejíž produkce byla před lety ukončena. Tehdy se však ještě jedno o produkci z Těšetic. Nyní na český trh přichází její reinkarnace.

Goldcock Blended je míchaná whisky vytvořenou kombinací 3leté single malt whisky a 6leté grain whisky, které zrály v nových českých sudech. Oboje z produkce vizovické palírny. Výsledná whisky byla nalahvovaná s obsahem alkoholu 42 % a nebyla dobarvovaná.

Novinka je již nyní dostupná na e-shopu Lihovárek. Cena je 449,-.


Laphroaig Peat

Laphroaig Peat

O palírně Laphroaig jsme nedávno psali v souvislosti s nahrazením plechových tub kartónovými krabicemi (více zde). Nyní palírna představila novou řadu limitovaných stáčení nazvanou The Wall Collection, které pro změnu prozkoumá, jaký má na whisky vliv dozrávání v různých typech sudů. 

Laphroaig Peat je pak první whisky z této řady. Jedná se o 36letou whisky, která nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech, použitých pro zrání mladé a silně nakouřené whisky Laphroaig. Whisky byla stočena s obsahem alkoholu 42,5 % nabídne vám tóny jahod, kůže či skořice.

Nová whisky Laphroaig po Laphroaigu bude dostupná v průběhu října. Cena je 4 500 £.


Glenmorangie A Tale of Tokyo

Glenmorangie A Tale of Tokyo

Vše začalo dortem (více zde). Přečkali jsme zimu (více zde) a jaro oslavili v lese (více zde). Aby však té přírody nebylo zase moc, je načase se vydat do města. A to pořádného. Bill Lumsden totiž pokračuje ve vyprávění svých příběhů a tentokrát nás zve na návštěvu Japonska.

Glenmorangie A Tale of Tokyo je NAS whisky, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a sudů z japonského dubu Mizunara. Je to poprvé, co Bill Lumsden tyto sudy pro zrání whisky použil. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 46 %. Ve whisky ucítíte tóny pepře, višní či kokosu.

Whisky je dostupná již nyní a cena je 76 £.


Glen Scotia The Mermaid

Glen Scotia The Mermaid

Na jaře letošního roku vydala palírna Glen Scotia každoroční festivalové stáčení u příležitosti konání festivalu v Campbeltownu (psali jsme zde). Nyní tato palírna uvádí první whisky z nové řady Icons of Campbeltown inspirovanou křížem Market Cross, které je odjakživa místem oslav a vyprávění příběhů. A právě svatí a bestie vytesané zde do kamene budou vzorem stáčením z této řady.

Glen Scotia Icons of Campbeltown Release No. 1: The Mermaid je 12letá nekouřová whisky, která dozrávala v sudech po sherry Palo Cortado. Stočena byla v sudové síle s obsahem alkoholu 54,1 %. Nebyla barvená ani filtrovaná za studena.

Whisky je dostupná již nyní na e-shopu palírny Glen Scotia. Cena je 90 £.


Cutty Sark Centenary Edition

Cutty Sark Centenary Edition

V roce 2021 se základní řada míchané whisky Cutty Sark rozrostla o nové 12leté stáčení (psali jsme zde). Nyní tato populární značka slaví 100 let od svého založení, a to si žádá něco speciálního.

Cutty Sark Centenary Edition je 23letá míchaná whisky, jejíž část zrála v sudech po portském. Výsledná whisky byla poté nalahvovaná s obsahem alkoholu 52,2 %.

Celkem bylo vyrobeno jen 1 435 lahví této whisky, jejíž balení odkazuje na námořnickou minulost této značky. Cena je 800 £.


Krátké zprávy

Redbreast 10 Year Old Distillery Edition
Nová single pot still whiskey zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a nových sudech z evropského dubu. Nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 43 % a cena je 120 €.

Deanston Virgin Oak Cask Strength
Nová limitovaná edice z palírny Deanston nejdříve zrála v sudech po bourbonu a poté 12 měsíců dozrávala v nových sudech z amerického dubu. Nalahvovaná byla v sudové síle s obsahem alkoholu 58,5 %. Cena je 60 £.

Old Pulteney Port
Palírna Old Pulteney vydává druhou whisky ze své řady Coastal Series (o první whisky jsme psali zde). Whisky nejdříve zrála v second-fill sudech po bourbonu a poté dozrávala v sudech po portském Ruby. Obsah alkoholu 46 %, cena 75 £.

Nc’nean Quiet Rebels Gordon
Palírna Nc’nean vydává již třetí whisky ze své řady Quiet Rebels (o předchozí se dočtete zde). Whisky zrála v kombinaci sudů po sherry, po sladkém víně Rivesaltes a STR sudů po čeveném víně. Cena je 80 £.

Návštěvnost skotských palíren
V roce 2022 navštívilo návštěvnická centra skotských palíren více jak 2 miliony lidí. Oproti roku 2021 je to nárůst o 114 % a dostává se tak téměř na úroveň roků před pandemií.

Chivas Brothers na Islay
Společnost Chivas Brothers (Pernod Ricard) vybuduje na Islay svou první palírnu. Palírna vyroste na farmě Gartbreck, západně od Bowmore na březích jezera Indaal. Hotovo by mělo být na konci roku 2026 a společnost do palírny investuje 60 milionů liber.  

Nejstarší skotská jde do aukce
24. listopadu začne aukce 24 lahví whisky destilované v roce 1833. Mělo by se tak jednat o nejstarší dochovanou skotskou whisky. Objevena byla ke konci minulého roku na hradě Blair ve skotském Pertshiru. Nalahvovaná byla údajně v roce 1841 a v roce 1932 přelahvovaná.

Nejstarší skotská jde do aukce

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments