Skotské palírny #25 – Tamdhu [tam•doo]

Palírna Tamdhu si, od svého založení v roce 1897, prošla řadou odstávek a znovuobnovení výroby. Naposledy palírnu uzavřel její tehdejší majitel, skupina Edrington, v roce 2009 a nabídla jí k prodeji. O dva roky později palírnu v samém srdci Speyside zakoupila společnost Ian Macleod Distillers a v roce 2012 Tamdhu znovu ožila.


Palírna Tamdhu

Oblast: Speyside
Založena: 1897
Majitel: Ian Macleod Distillers
Kapacita: 4,0 mil. litrů
Web: https://www.tamdhu.com/


Palírna byla dlouhou dobu jediná ve Speyside, která si ještě vyráběla vlastní slad. Od roku 1951 k tomu, jako první palírna, využívala Saladin box, což je stroj na mechanickou výrobu sladu. Na jaře roku 2018 však byla tato část palírny definitivně demontována a palírna slad už jen nakupuje. Palírna se však i rozšiřuje. V roce 2018 začala budovat vlastní bednářství na opravu sudů a  v plánu je i stavba nových skladišť.

Předchozí majitel využíval whisky Tamdhu hlavně do míchaných whisky The Famous Grouse, J&B a Cutty Sark. S novým majitelem se nabídka single malt whisky z této palírny rozrůstá a whisky se začíná rozšiřovat do světa. Ke zrání se využívají výhradně sudy po Oloroso sherry jak z amerického dubu bílého, tak z evropského dubu letního.

Základní řadu palírny tvoří 10letá, 12letá a nová 15letá whisky spolu s Tamdhu Batch Strength v sudové síle, jejíž přírůstek z roku 2019 nese označení Batch No 004. V řetězcích duty free obchodů pak palírna nabízí 14letou Tamdhu Ámbar.
(aktualizováno 4. 2. 2020)

Palírna Tamdhu
Palírna Tamdhu

V příštím díle našeho putování se vrátíme na kultovní ostrov Islay do zatím nejmladší palírny na ostrově, do palírny Kilchoman.


Skotské palírny


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.