Skotské palírny #26 – Kilchoman [kil•ho•man]

Donedávna nejmladší palírna na ostrově Islay (v roce 2018 zde byla otevřena palírna Ardnahoe) vznikla v roce 2005 na farmě Rochside. Tím se také stala nejzápadnější skotskou palírnou. Cílem majitele a zakladatele palírny Kilchoman Anthonyho Willse nebylo nic menšího než produkovat typickou Islay whisky z vlastních surovin.


Palírna Kilchoman

Oblast: Islay
Založena: 2005
Majitel: Kilchoman Distillery Co.
Kapacita: 0,65 mil. litrů
Web: https://kilchomandistillery.com/


Palírna využívá ječmen vypěstovaný na farmě v okolí palírny. 30% sladu si produkuje sama (20 ppm), zbytek si nechává sladovat v Port Ellen (50 ppm). Nejmenší palírna na ostrově prošla v roce 2019 výrazným rozšířením. V květnu roku 2019 byl dokončen nový still house, díky kterému se počet destilačních kotlů zvýší na čtyři. Kvůli zachování charakteru destilátu, je celý still house přesnou kopií toho stávajícího. Spolu s dalšími rozšířeními se tak produkce palírny zdvojnásobila. V roce 2020 v palírně nainstalovali také novou automatickou lahvovací linku.

Toto rozšíření také palírně umožní více experimentovat. Už teď na pozemcích pěstují více druhů ječmene a chystají také zkoušet vliv různých druhů kvasnic. Jelikož nic ze své produkce neprodávají do míchaných whisky, materiálu na pokusy mají dost.


Skotské palírny

Základní řadu palírny tvoří dvě NAS whisky Machir Bay a Sanaig. Každoročně také vychází limitovaná whisky Kilchoman 100% Islay, v sudech po sherry zrající Loch Gorm a jednosudová Single Cask.

Palírna Kilchoman
Palírna Kilchoman

V příštím díle našeho putování opět navštívíme Speyside a tentokrát se podíváme do palírny Glen Grant.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.