Recenze whisky Glenfiddich 12 Year Old

Palírna Glenfiddich je v historii skotské whisky výraznou postavou. Jako první palírna se v 60. letech odklonila od blended whisky a začala propagovat a exportovat svou single malt whisky. To jí vyneslo titul nejprodávanější skotské single malt whisky na světě, který si s menší přestávkou drží dodnes. Whisky Glenfiddich 12 Year Old pak tvoří základní kámen jejich core range. Minulý rok  se palírna rozhodla změnit design a whisky dostala novou láhev.

Ještě dodám, že whisky zrála v kombinaci sudů po bourbonu a sherry oloroso. Lahvovaná byla s obsahem alkoholu 40% a je dobarvovaná a filtrovaná za studena. A teď už recenze Glenfiddich 12 Year Old.


recenze Glenfiddich 12yo
Glenfiddich 12 Year Old

Whisky: Glenfiddich 12yo Our Original Twelve
Palírna: Glenfiddich
Region: Speyside
Věk: 12yo
Síla: 40%
Sudy: ex-bourbon, ex-oloroso casks
Cena: 819,-
Koupit: Alkohol.cz

Vůně: ovocná, zelená jablka, ostřejší
Chuť: jemně sladká, hořká čokoláda
Dozvuk: střední, lehce hořký

Hodnocení: 74%


Na 12letou whisky Glenfiddich můžeme narazit téměř na každém rohu. Často bývá jediným zástupcem single malt whisky na barech různých hospod a restaurací. Není proto divu, že právě skrz sklenku 12letého Glenfiddichu lidé poprvé nahlédnou do světa single malt whisky. V srdci jim pak, pro whisky Glenfiddich, zůstává slabé místo a nostalgická vzpomínka. Já sám jsem se s touto whisky setkal při různých příležitostech již mnohokrát, nikdy jsem jí však nevěnoval patřičnou pozornost. Až nyní jsem se konečně dostal k tomu, abych jí řádně prozkoumal a vychutnal.

Hned po prvním přivonění jsem zjistil, že si sedět nebudeme. Vůně byla nevýrazná, lehce nasládlá s výraznějšími lihovými tóny. Chuť pak můj dojem nezlepšila. Trochu sladká, trochu hořká a celkově taková nijaká. Tohle jsem nečekal. Samozřejmě jsem neočekával nějakou výraznou a osobitou whisky, ale tohle mě opravdu zklamalo. Již dříve jsem ze základní řady palírny Glenfiddich ochutnal 15leté a 18leté plnění a byl jsem moc spokojený. Teď se ukázalo, že už ta 15letá whisky je chuťově mnohem dále než její mladší sestra. Po vypití skleničky ve mně zůstal rozpačitý pocit. Od nejprodávanější skotské single malt whisky jsem přeci jen čekal trochu více. Výsledek recenze whisky Glenfiddich 12 Year Old je proto 74% (jak hodnotím).


Seznam recenzovaných whisky


Čtěte také:

6 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.