Recenze whisky Martin’s Barrel 5 Year Old

Česká whisky Martin’s Barrel pochází ze Zámecké palírny Blatná. Za její výrobou stojí Václav Šitner, který v minulosti také pracoval na české whisky Hammerhead. Právě ten v roce 1992 palírnu, spolu s dědicem zámku Blatná Janem Hildprandtem, začal provozovat. V roce 2016 zde začali s výrobou whisky a o tři roky později představili první 3letou whisky (psali jsme zde). Šlo však o velmi limitovanou edici, stočilo se pouhých 150 lahví. Minulý týden pak bylo představeno první 5leté plnění.

A právě na whisky Martin’s Barrel 5 Year Old se podíváme v dnešní recenzi. Stejně jako předchozí stáčení i tato whisky byla vyrobena z lehce nakouřeného českého sladu a zrála v nových vypálených sudech z českého dubu. Destilovaná byla v červnu roku 2017 a nalahvovaná byla s obsahem alkoholu 43,3 %. Celkem pak bylo vyrobeno 2 994 lahví.


Recenze Martin’s Barrel 5 Year Old

Whisky: Martin’s Barrel 5 Year Old (Whiskybase)
Palírna: Zámecká palírna Blatná
Region: Česká Republika
Věk: 5yo
Síla: 43,3 %
Sudy: nové české sudy
Koupit:
zjistěte, kde mají nejlevnější láhev

Vůně: kouř, sušené švestky, slad
Chuť: sladce ovocná, trpká, lehce kouřová
Dozvuk: kratší s nádechem ovocnosti

Hodnocení: 75 % (jak hodnotím)


Měl jsem možnost ochutnat a zrecenzovat první 3leté stáčení whisky Martin’s Barrel (recenzi najdete zde). Ačkoliv whisky nabízela jisté možnosti a některým lidem chutnala, moc pochvalných referencí se jí posbírat nepodařilo. Stáčení, které mám dnes před sebou se již dostane k většímu množství lidí, a tudíž nároky na jí kladené budou zákonitě vyšší. Pojďme se tedy podívat, jak nová whisky obstojí ve stále rostoucí české konkurenci.

Ze sklenky cítím lehký kouř a tóny sušených švestek. Hned si vzpomenu na whisky Goldcock, kterou mi tato vůně připomíná. Po chvilce ještě ucítím slad a na pozadí trochu umělotiny. V chuti už je kouře méně. Je spíše sladká, ovocná až trpká. Postupně se objeví trocha hořkosti a já ztrácím chuť na další doušek. Dlouho mě to však netrápí. Závěr rychle vyprchává a já za chvilku ani nevím, že jsem něco pil.

Na rovinu musím říci, že nejsem si úplně jistý cestou, kterou se pan Šitner s kolektivem vydal. Další dva roky whisky jistě obrousily hrany, nicméně stále mi nedokázala nabídnout nic, čím bych si ji zapamatoval. Nechám tedy Zámeckou palírnu Blatná jít dál svou cestou a připojím se k nim opět za pár let.

Ohodnoťte whisky:
[Hlasů: 19 Hodnocení: 4]

Čtěte také:

Odběr novinek:

Loading

Subscribe
Upozornit na

7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
J. Dvořák
1 rok před

Děkuju za recenzi, která v podstatě vyřešila dilema, zda si láhev koupit a whisky vyzkoušet, nebo nikoliv.

Petr
1 rok před

Plně se ztotožňuji s Honzovou recenzí, zpětným pohledem to byly vyhozené peníze. Po dvou dramech, kdy jsem se snažil dát této whisky druhou šanci, skončila takřka celá láhev jako dar sousedovi do koktejlů.
Já vím, že nemůžu čekat zázraky od pětileté whisky, ale ve stejném stáří jsem pil nemálo konkurenčních kousků a všechny dopil až do dna, tento je první, který šel o dům dál.

J. Dvořák
1 rok před
Reply to  Petr

Já si naopak myslím, že při ocenění lahve za cca 1.000 Kč by člověk už aspoň malý zázrak očekávat mohl. Byť chápu, že v rámci značně demokratických cenových standardů domácích producentů whisky to ještě není taková hrůza. Ale i tak.

Robert
1 rok před
Reply to  J. Dvořák

Máte pravdu s tím očekáváním při ceně cca 1000 Kč za láhev, , ale děláme (nebo spíš děláte, já českou whisky nekupuji, až na výjimky mně poměr cena/kvalita přijde absurdní) si to sami. Dokud se najdou jedinci, kteří ty přestřelené ceny platí, proč by producenti měli být levnější?

Petr
1 rok před
Reply to  Robert

Ač nerad, musím konstatovat, že máte pravdu od A do Z. České whisky jsem dal několik příležitostí, aby si mne získala a oslovila, ale po tomto posledním počinu jsem se zařekl a příště jen Skotsko, Irsko nebo USA. Českou whisky čeká ještě dlouhá cesta, než si svoji velmi sebevědomou cenu ospravedlní i chutí a provedením. A s těmi jedinci to máte jak s láhvemi od Žufánka, absurdní ceny mimo hranice zdravého selského rozumu, přesto se tento pseudoinvestiční alkohol prodával naivním hlupákům za úplně nesmyslné ceny a světe div se, oni to kupovali jak housky na krámě. Kdo chce kam…

J. Dvořák
1 rok před
Reply to  Robert

Děláme, děláte…. osobně mi je to vlastně jedno. Jsem na tom asi podobně jako Petr, jen jsem k tomu došel někdy dřív – dal jsem šanci, historicky pár lahví nakoupil, ochutnal a děkuji pěkně, další nepotřebuju. Abych tedy byl fér, tak základní stáčení od GC je pro mě světlou vyjímkou. Jinak ale půllitrové lahve za cenu náctiletých skotských ani omylem. Místo této 5-leté pana všudybyla Šitnera jsem si za stejnou cenu koupil 13-letou Craigellachie, u které mám jistotu, že do drinků u souseda nepůjde…

Robert
1 rok před
Reply to  J. Dvořák

To považuji za dobrou volbu. Abych nebyl tak příkrý, prozradím, že uvažuji o dopisu Ježíškovi s přáním Gold Cock 20 yo 🙂 A protože jsem od Plzně, tak jestli konečně vyplave Hammerhead, taky jí dám šanci….