Skotské palírny #19 – Bowmore [bow•more]

palírna Bowmore

Bowmore, nejstarší palírna na ostrově Islay, byla na břehu Loch Indaal založena v roce 1779. Nyní je ve vlastnictví společnosti Beam Suntory. Právě spojení společností Beam a Suntory odstartovalo, před dvěma lety, v palírně velké změny nejen v základní řadě, ale také v edici pro duty free obchody. V té době také palírnu opustila Rachel Barrie, mistr blender v palírně Bowmore, Glen Garioch a Auchentoshan. Rachel se přesunula do společnosti BenRiach Distillers.

Bowmore patří mezi těch pár skotských palíren majících vlastní sladovnu. Vlastní slad pokryje jejich spotřebu z 30%. Zbytek sladu odebírají od společnosti Simpson’s a s vlastním sladem ho míchají v poměru 1:3. Vlastní slad, ale také poloha skladiště přispívají k charakteristické chuti whisky. Skladiště je obráceno k moři a vítr přináší slaný mořský vzduch přímo k sudům.

Jak už bylo řečeno, palírna v posledních letech upravila své produktové řady. V základní řadě najdete Bowmore No. 1 a pak whisky 12letou, 15letou (již bez jména Darkest), 18letou a 25letou. Novou řadu pro duty free obchody tvoří 10letá Dark and Intense, 15letá Golden and Elegant a 18letá Deep and Complex. Palírna také vydává oceňované edice velmi starých whisky. Mezi těmi vyčnívá Black Bowmore, která je na aukcích velmi ceněná.

https://www.bowmore.com/

Palírna Bowmore
Palírna Bowmore

Příště navštívíme západní pobřeží oblasti Highlands a palírnu Oban.

Zde najdete seznam palíren navštívených v našem seriálu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.