Skotské palírny #19 – Bowmore [bow•more]

Bowmore, nejstarší palírna na ostrově Islay, byla na břehu Loch Indaal založena v roce 1779. Založil obchodník John P. Simpson a její název v gaelštině znamená Velký útes. V roce 1837 palírnu koupili bratři německého původu William a James Mutterovi. Právě James zavedl v palírně celou řadu inovativních postupů. Dokonce měli malou parní loď, která ze skotské pevniny vozila ječmen a uhlí a do Glasgow whisky. Ekonomická krize a snížení poptávky po whisky donutili rodinu Mutterů palírnu v roce 1887 prodat Johnu Sherriffovi z Campeltownu. Ten palírnu Bowmore po 12 letech prodává, aby ji v roce 1925 opět koupil zpět. Během Druhé světové války byla výroba zastavena a palírna byla využívána pobřežním velitelstvím RAF. V roce 1980 navštívila palírnu královna Alžběta II.. Byla to její první navštívená skotská palírna. V roce 2014 se palírna dostává do vlastnictví společnosti Beam Suntory.


Palírna Bowmore

Oblast: Islay
Založena: 1779
Majitel: Beam Suntory
Kapacita: 2,15 mil. litrů
Web: https://www.bowmore.com/

Recenze:
Bowmore 15yo Golden & Elegant – 78%


Právě spojení s touto společností odstartovalo, před dvěma lety, v palírně velké změny. Nejen v základní řadě, ale také v edici pro duty free obchody. V té době také palírnu opustila Rachel Barrie, mistr blender v palírně Bowmore, Glen Garioch a Auchentoshan. Rachel se přesunula do společnosti BenRiach Distillers.

Tato palírna patří mezi těch pár skotských palíren majících vlastní sladovnu. Vlastní slad pokryje jejich spotřebu z 30%. Zbytek sladu odebírají od společnosti Simpson’s a s vlastním sladem ho míchají v poměru 1:3. Koncentrace fenolů ve sladu je 25 – 30 ppm.Vlastní slad, ale také poloha skladiště přispívají k charakteristické chuti whisky. Skladiště je obráceno k moři a vítr přináší slaný mořský vzduch přímo k sudům.

Palírna je vybavena osmi nerezovými záparovými káděmi, které byly původně používány v palírně Jura a dvěma páry destilačních kotlů. Palírna je také domovem nejstaršího skladiště whisky v celém Skotsku. Známý Vault No. 1 slouží svému účelu již více než 240 let.


Skotské palírny

Jak už bylo řečeno, palírna v posledních letech upravila své produktové řady. V základní řadě najdete whisky 12letou, 15letou (již bez jména Darkest), 18letou a 25letou. Novou řadu pro duty free obchody tvoří 10letá Dark and Intense, 15letá Golden and Elegant a 18letá Deep and Complex. Palírna také vydává oceňované edice velmi starých whisky. Mezi těmi vyčnívá Black Bowmore, která je na aukcích velmi ceněná.

Palírna Bowmore
Palírna Bowmore

Příště navštívíme západní pobřeží oblasti Highlands a palírnu Oban.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.