Skotské palírny #18 – Dalwhinnie [dal•whin•nay]

Palírna Dalwhinnie byla v oblasti Speyside založena v roce 1897. Přesněji řečeno, v tomto roce byla založena palírna Strathspey. Na Dalwhinnie ji o rok později pojmenoval až nový majitel. V roce 1905 se pak stala první skotskou palírnou v rukou amerického majitele. Zpátky do skotských rukou se vrátila až s příchodem prohibice ve Spojených státech. Dnes patří mezi nejprodávanější značky skotské single malt skupiny Diageo.


palírna Dalwhinnie

Oblast: Speyside
Založena: 1897
Majitel: Diageo
Kapacita: 2,2 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-gb/visit-a-distillery/Dalwhinnie


S palírnou se pojí také několik prvenství a zajímavostí. Dlouho to byla nejvýše položená palírna ve Skotsku (327 m n. m.), stále je pak nejchladnější palírna v zemi s celoročním teplotním průměrem 6°C. V Dalwhinnie se také Lizzie Stewart stala první ženou operátorkou ve výrobě. Na její počest vydala palírna v roce 2018 limitovanou whisky Lizzie’s dram.

Na jaře v roce 2018 byla palírna dva měsíce zavřená kvůli výměně kotlů. Svůj jediný pár destilačních kotlů vyměnila za nový. Palírně se daří, stejně jako většině skotských palíren, zvyšovat v posledních letech prodeje své whisky. V roce 2018 prodala palírna 29 milionů lahví. Většinou v Brazílii, Mexiku a Kolumbii.

Palírna je snadno dostupná. Leží u rušné silnice A9 mezi Perthem a Inverness. Můžete však přijet i vlakem. Železniční stanice z roku 1863 je jen pět minut chůze od palírny. Přímý spoj vyjíždí z londýnské Euston Station každý večer a po deseti hodinách jízdy jste v palírně.


Skotské palírny

Jelikož je whisky Dalwhinnie důležitou složkou míchaných whisky Buchanans a Black & White není jejich základní řada nijak velká. Skládá se z Winter’s Gold, Distiller’s Edition dozrávající v sudech po oloroso sherry a 15letého plnění. Společnost Diageo zařadila whisky z palírny Dalwhinnie do svého výběru Clasic Malts. V roce 2019 se whisky z této palírny stala součástí edice inspirované knižní a seriálovou sérií Hra o Trůny. Reprezentovala rod Starků.

Palírna Dalwhinnie
Palírna Dalwhinnie

Příště opět zavítáme na známý ostrov Islay do palírny Bowmore.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.