Recenze whisky Glenmorangie Quinta Ruban 14yo

Palírnu Glenmorangie asi není třeba dlouze představovat. Založena byla v roce 1843 v oblasti Highlands. Palírna patří mezi průkopníky dozrávání v různých typech sudů. V roce 2007 palírna představila nového člena své základní řady, whisky Glenmorangie Quinta Ruban. Tehdy šlo o whisky bez udání věku (NAS). V roce 2010 byla tato oblíbená whisky vystřídána 12letou variantou, kterou v minulém roce nahradila verze 14letá. To vše při zachování podobné ceny. Zdá se, že v palírně Glenmorangie nemají o zásoby starší whisky nouzi.

Whisky nejdříve zrála 12 let v sudech po bourbonu. Poté, stejně jako předešlá verze, dozrávala dva roky v sudech po portském (typ Ruby). Whisky nebyla filtrovaná za studena, lahvovaná byla s obsahem alkoholu 46%. Tak jdeme na to, je tu recenze whisky Glenmorangie Quinta Ruban 14yo.


Recenze Glenmorangie Quinta Ruban

Whisky: Glenmorangie Quinta Ruban
Palírna: Glenmorangie
Region: Highlands
Věk: 14yo
Síla: 46%
Sudy: bourbon, ruby port
Koupit:
vzorek na DramRoom.cz

Vůně: sladká, kořenitá, hřebíček, letní bobule, hrušky, vanilka
Chuť: karamel, rybíz, kakao
Dozvuk: středně dlouhý, sladký

Hodnocení: 90%


Předchozí 12letá Quinta Ruban mě velmi chutnala. Byl jsem proto zvědavý, co přinese nová, o dva roky starší verze. Už po prvním přivonění, mi bylo jasné, že si budeme rozumět. Uvítala mě sladkost spolu s kořením (hlavně hřebíček), kde se občas ukázaly náznaky kyselejšího ovoce. Po napití jsem pokračoval po cestě, kterou mi načrtla vůně. Sladkost, koření. Sudy po portském dodaly whisky tóny letních bobulí. Malin, rybízu.

A jak si 14letá verze stojí v porovnání se svou mladší sestrou? Ubylo jí sladkých tónů, naopak přibyly ty kořenité. Zdálo se mi také, jako by jí ty dva další roky zrání přidaly na hloubce. Řekl bych, že se whisky hezky vyvinula a získala nové vrstvy. Jejich prozkoumávání mě hodně bavilo. A tím se dostávám ke konci své recenze whisky Glenmorangie Quinta Ruban 14yo. Whisky si mě získala už svou vůní a v chuti to jen potvrdila. Jde o dobrou whisky, která v sobě krásně kombinuje sladké a kořenité tóny. Za mě 90% (jak hodnotím).

Recenze Glenmorangie Quinta Ruban

Seznam recenzovaných whisky


Čtěte také:

Recenze whisky Ardbeg Wee Beastie

Whisky týdeník 17/2020

Skotské palírny #12 – Glenmorangie

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments