Skotské palírny #12 – Glenmorangie [glen•mor•run•jee]

Palírna Glenmorangie byla založena v roce 1843 na farmě Morangie na Skotské vysočině. Na farmě už fungoval pivovar a nelegálně se zde pálilo již od roku 1738. Naplno se však palírna, kvůli nedostatku peněz, rozeběhla až roku 1887.


Oblast: Highlands
Založena: 1843
Majitel: The Glenmorangie Co (Moët Hennessy)
Kapacita: 6 mil. litrů
Web: https://www.glenmorangie.com/

Recenze:
Glenmorangie Allta – 83%
Glenmorangie Quinta Ruban 14yo – 90%
Glenmorangie A Tale of Cake – 82%


Destilační kotle palírny mají několik nej. Ve své době to byly první kotle vybavené parním ohřevem. Tyto kotle palírna získala z londýnské palírny ginu a dodnes jsou to nejvyšší kotle ze všech skotských palíren whisky. Právě rekordní výška těchto kotlů by měla whisky dodávat specifickou chuť. Stoupající alkoholové páry totiž musí urazit dlouho cestu, během které se zbavují nežádoucích příměsí. Na vrchol vysokého kotle se tak dostanou jen ty nejčistší páry.

V Glenmorangie jsou také průkopníci v dozrávání v různých sudech. Už v roce 1994 se objevila jejich první single malt whisky dozrávající v sudech po portském. Glenmorangie je nyní čtvrtá nejprodávanější single malt whisky. I proto v palírně probíhá další rozšiřování kapacit, které například zvýší počet destilačních kotlů o dva.

Základní řadu palírny tvoří 10letá whisky Original a 18letá. Dále jsou v základní řadě tři whisky dozrávající v různých sudech. Lasanta (sherry sud), Quinta Ruban (sud po portském) a Nectar D’Or (sud po víně Sauternes). Trochu speciální je Signet bez udání věku. 20% této whisky tvoří whisky z „čokoládového“ sladu. Sladu, který se suší při vyšších teplotách.

V roce 2009 začala palírna vydávat edici Private Edition. Zatím poslední přírůstek této edice je Glenmorangie Allta, kterou jsem zde již recenzoval.
(aktualizováno 5. 1. 2020)

Palírna Glenmorangie
Palírna Glenmorangie

Příště se vydáme pod nejvyšší horu Velké Británie do palírny Ben Nevis.


Skotské palírny


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.