Skotské palírny #12 – Glenmorangie [glen•mor•run•jee]

Palírna Glenmorangie

Palírna Glenmorangie byla založena v roce 1843 na farmě Morangie na Skotské vysočině, kde už fungoval pivovar a nelegálně se zde pálilo již od roku 1738. Naplno se však palírna, kvůli nedostatku peněz, rozeběhla až roku 1887.

Destilační kotle palírny mají několik nej. Ve své době to byly první kotle vybavené parním ohřevem. Tyto kotle palírna získala z londýnské palírny ginu a dodnes jsou to nejvyšší kotle ze všech skotských palíren. Právě rekordní výška těchto kotlů by měla whisky dodávat specifickou chuť. Stoupající alkoholové páry musí v tomto případě urazit dlouho cestu, během které se zbavují nežádoucích příměsí. Na vrchol vysokého kotle se tak dostanou jen ty nejčistší páry.

V Glenmorangie jsou také průkopníci v dozrávání v různých sudech. Už v roce 1994 se objevila jejich první single malt whisky dozrávající v sudech po portském. Glenmorangie je nyní čtvrtá nejprodávanější single malt whisky. I proto v palírně probíhá další rozšiřování kapacit.

Základní řadu palírny tvoří Signet (bez udání věku), Original (10letá), 18letá a 25letá. Dále jsou v základní řadě tři whisky dozrávající v různých sudech. Lasanta (sherry sud), Quinta Ruban (sud po portském) a Nectar D’Or (sud po víně Sauternes).

V roce 2009 začala palírna vydávat edici Private Edition. Letošní přírůstek této edice je Glenmorangie Allta.

https://www.glenmorangie.com/en-gb

Palírna Glenmorangie

Příště se vydáme pod nejvyšší horu Velké Británie do palírny Ben Nevis.

Zde najdete seznam palíren navštívených v našem seriálu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.