Skotské palírny #22 – Aberlour [ah•bur•lower]

Palírna Aberlour

Původní palírna Aberlour (známá také jako Aberloir či Aberlour House) byla založena v roce 1826 nedaleko řeky Spey. Po ničivém požáru roku 1879 pak byla postavena palírna nová několik mil výše proti proudu. Od tohoto roku se tak datuje oficiální počátek palírny Aberlour. Současný vzhled palírny je dílem renovace po dalším velkém požáru v roce 1898.

Dnes palírnu vlastní francouzská skupina Pernod Ricard. Byla to dokonce jejich první skotská palírna. Není proto divu, že whisky Aberlour je ve Francii nejprodávanější skotská single malt whisky. V domovském Skotsku už tak známá není. Celkově je osmá nejprodávanější single malt whisky.

Aberlour byla jedna z prvních palíren, která uzpůsobila exkurze náročnějším milovníkům whisky a dala jim tak přednost před běžnými turisty. Exkurze trvá dvě hodiny a zahrnuje ochutnávku hned šesti vzorků. V palírně uvidíte dva páry velkých a širokých kotlů. New make z těchto kotlů má velmi ovocný charakter. To je také dáno velmi pomalou destilací.

Základní řada palírny se skládá z whisky 12leté, 16leté a 18leté zrajících v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Dále je v základní řadě Aberlour a’bunadh v sudové síle zrající v sudech po sherry oloroso.

https://www.aberlour.com/en-EN

Palírna Aberlour
Palírna Aberlour

Příště se vrátíme do kolébky rašelinné whisky a navštívíme palírnu Caol Ila na ostrově Islay.

Zde najdete seznam palíren navštívených v našem seriálu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.