Skotské palírny #22 – Aberlour [ah•bur•lower]

Původní palírna Aberlour (známá také jako Aberloir či Aberlour House) byla založena v roce 1826 nedaleko řeky Spey. Po ničivém požáru roku 1879 pak byla postavena palírna nová několik mil výše proti proudu. Od tohoto roku se tak datuje oficiální počátek palírny Aberlour. Současný vzhled palírny je dílem renovace po dalším velkém požáru v roce 1898.


Oblast: Speyside
Založena: 1879
Majitel: Chivas Brothers Ltd (Pernod Ricard)
Kapacita: 3,8 mil. litrů
Web: https://www.aberlour.com/


Dnes palírnu vlastní francouzská skupina Pernod Ricard. Byla to dokonce jejich první skotská palírna. Není proto divu, že je whisky z této palírny nejprodávanější skotskou single malt whisky ve Francii. V domovském Skotsku už tak známá není. Celkově jde o osmou nejprodávanější single malt whisky.

Jde také o jednu z prvních palíren, která uzpůsobila exkurze náročnějším milovníkům whisky a dala jim tak přednost před běžnými turisty. Exkurze trvá dvě hodiny a zahrnuje ochutnávku hned šesti vzorků.


Skotské palírny

V palírně uvidíte dva páry velkých a širokých kotlů. New make z těchto kotlů má velmi ovocný charakter. To je také dáno velmi pomalou destilací.

Základní řada palírny se skládá z whisky 12leté, 14leté (leden 2021)16leté a 18leté zrajících v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry. Dále je v základní řadě Aberlour a’bunadh v sudové síle zrající v sudech po sherry Oloroso a Casg Annamh. V řadě určené pro bezcelní zóny poté najdete 12letou Sherry Cask a 15letou Double Cask.

Palírna Aberlour
Palírna Aberlour

Příště se vrátíme do kolébky rašelinné whisky a navštívíme palírnu Caol Ila na ostrově Islay.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.