Skotské palírny #28 – Glenglassaugh [glen•glass•ock]

Palírna Glenglassaugh byla v oblasti Highlands založena v roce 1875. Již v roce 1908 byla poprvé uzavřena a střídající se fáze odstávek a produkce jí pak provázely až do roku 1986, kdy byla naposledy uzavřena. A zdálo se, že tentokrát už nadobro. Vše se ale v dobré obrátilo v roce 2008, kdy palírnu koupila společnost The Scaent Group a do palírny se, po dlouhých 22 letech, vrátil život.


Palírna Glenglassaugh

Oblast: Highlands
Založena: 1875
Majitel: Glenglassaugh Distillery Co (BenRiach Distillery Co)
Kapacita: 1,1 mil. litrů
Web: https://www.glenglassaugh.com/


I tento prodej však provázely problémy. O rok dříve, během jednání o dohodě, se totiž do zakonzervované palírny vloupali zloději mědi a způsobili škodu za 100 000£.

Nový majitel začal s destilací nové whisky (první destilace proběhla 4. prosince 2008) a také vydával starší plnění z předchozího života palírny. V roce 2012  pak bylo v palírně otevřeno návštěvnické centrum. V roce 2013 palírnu kupuje současný majitel společnost BenRiach Distillery, která pokračuje v rozvíjení single malt whisky Glenglassaugh.


Skotské palírny

Palírna disponuje jedním párem kotlů a její kapacita je 800 000 litrů čistého alkoholu ročně. Z toho pak je 40 000 litrů z nakouřeného sladu. 85% produkce si palírna nechává pro produkci single malt whisky, zbytek prodává externím firmám.

Jádro základní řady palírny Glenglassaugh tvoří trojice NAS whisky Revival (sherry oloroso sudy), Evolution (bourbon sudy) a kouřová Torfa. Dále v základní řadě najdete 30letou, 40letou 51letou whisky, které byly vypáleny ještě před posledním uzavřením palírny. Palírna také každý rok vydává řadu limitovaných edicí nekouřových i kouřových whisky zrajících v různých typech sudů.

Palírna Glenglassaugh
Palírna Glenglassaugh

Příště se opět vydáme mezi palírny z oblasti Speyside a navštívíme známou palírnu Mortlach.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.