Skotské palírny #23 – Caol Ila [cull eel•a]

Caol Ila

Palírna Caol Ila byla na ostrově Islay založena v roce 1846. Její název pochází z keltského označení průlivu. To právě proto, že leží na pobřeží u průlivu oddělující ostrovy Islay a Jura. Po vystřídání několika majitelů, skončila palírna v majetku společnosti DCL (dnešní Diageo). V roce 1972 byla kompletně zbořena a začala stavba nové palírny. Během této rekonstrukce byl také navýšen počet kotlů ze dvou na šest. Nová palírna zahájila výrobu v roce 1974.

Ačkoliv je Caol Ila největší palírnou na Islay (produkce 6,5 milionu litrů čistého alkoholu ročně), byla dlouho ve stínu palírny Lagavulin (patřící stejnému majiteli) a společnost Diageo ji využívala pouze do svých blendů. Až zvýšená poptávka po kouřových whisky z ostrova Islay přiměla majitele začít vydávat single malt whisky z této palírny. Stále je však 95% produkce použito v míchaných whisky Johnnie Walker a dalších.

Whisky z palírny Caol Ila patří mezi ty lehčí Islay whisky. Je typická svou světlou barvou a kouřovými tóny ovoce a pepře.

Základní řadu palírny tvoří whisky Moch bez udání věku, dále whisky 12letá, 18letá a 25letá a pak Distiller’s Edition a Cask Strength v sudové síle. Palírna také občas představí limitovanou edici své nerašelinné whisky.

https://www.malts.com/en-row/distilleries/caol-ila/

Palírna Caol Ila
Palírna Caol Ila

V příštím díle navštívíme oblast Speyside a palírnu GlenAllachie, která v posledních letech prochází velkými změnami.

Zde najdete seznam palíren navštívených v našem seriálu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.