Skotské palírny #13 – Ben Nevis [ben•nev•iss]

Palírna Ben Nevis byla založena na úpatí stejnojmenné nejvyšší hory (1344 metrů) Velké Británie v oblasti Highlands v roce 1825. V držení rodiny zakladatele Johna MacDonalda vydržela až do roku 1941. V 19. století pak ve městě Fort William zaměstnávala až 230 lidí v palírně, přilehlých dílnách a statku.


Palírna Ben Nevis

Oblast: Highlands
Založena: 1825
Majitel: Ben Nevis Distillery Ltd (Nikka)
Kapacita: 2,0 mil. litrů
Web: http://www.bennevisdistillery.com/


Palírna se proslavila hned svou první whisky. Byla to míchaná whisky Dew of Ben Nevis. Dnes je palírna v majetku japonské společnosti Nikka. Z tohoto důvodu jde až 75% destilátu z palírny do Japonska, kde se z ní tvoří populární japonská míchaná whisky Black Nikka. Zákony v Japonsku se svou přísností zdaleka neblíží zákonům skotským a označením míchaná Japonská whisky tam lze označovat i směsi obsahující whisky z různých koutů světa.

Na konci roku 2018 se začaly šířit informace o uzavření palírny z důvodů sporu o pozemky, na kterých palírna leží. Není to však pravda. Palírna opravdu nevlastní pozemky pod areálem. Má však platnou smlouvu o pronájmu na 99 let uzavřenou v roce 1950. Dalších 29 let by tak měl být provoz palírny v bezpečí.


Skotské palírny


Do základní řady palírny patří pouze dvě plnění. MacDonald’s Ben Nevis 10 year old a rašelinný MacDonald’s Traditional Ben Nevis. V roce 2019 také vyšlo plnění Ben Nevis 10 year old Batch No. 1 v sudové síle zrající v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a víně.
(aktualizováno 22. 1. 2020)

Palírna Ben Nevis
Palírna Ben Nevis

Příště navštívíme opět oblast Speyside, konkrétně palírnu Balvenie.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.