Skotské palírny #13 – Ben Nevis [ben•nev•iss]

Palírna Ben Nevis byla založena na úpatí stejnojmenné nejvyšší hory (1344 metrů) Velké Británie v oblasti Highlands v roce 1825. V držení rodiny zakladatele Johna MacDonalda vydržela až do roku 1941. V 19. století pak ve městě Fort William zaměstnávala až 230 lidí v palírně, přilehlých dílnách a statku.


Palírna Ben Nevis

Oblast: Highlands
Založena: 1825
Majitel: Ben Nevis Distillery Ltd (Nikka)
Kapacita: 2,0 mil. litrů
Web: http://www.bennevisdistillery.com/


V roce 1941 palírnu koupila společnost Ben Nevis Distillery Ltd v čele s kanadským milionářem Josephem W. Hobbsem. Ten nechal v roce 1955 nainstalovat v palírně kotel na kontinuální destilaci. Palírna od té doby může produkovat i grain whisky. V roce 1989 pak palírnu kupuje japonská společnost Nikka.

Palírna se proslavila hned svou první whisky. Byla to míchaná whisky Dew of Ben Nevis. Dnes, v majetku japonské společnosti Nikka, jde až 75% destilátu z palírny do Japonska, kde se z ní tvoří populární japonská míchaná whisky Black Nikka. Zákony v Japonsku se svou přísností zdaleka neblíží zákonům skotským a označením míchaná Japonská whisky tam lze označovat i směsi obsahující whisky z různých koutů světa.

Na konci roku 2018 se začaly šířit informace o uzavření palírny z důvodů sporu o pozemky, na kterých palírna leží. Není to však pravda. Palírna opravdu nevlastní pozemky pod areálem. Má však platnou smlouvu o pronájmu na 99 let uzavřenou v roce 1950. Dalších 29 let by tak měl být provoz palírny v bezpečí.

Na podzim roku 2019 odešel do důchodu Colin Ross, člen Whisky hall of Fame a dlouholetý Distillery manager v palírně Ben Nevis, který na této pozici pracoval od roku 1983 (s dvouletou přestávkou) a po celou dobu neúnavně propagoval single malt whisky Ben Nevis. Nahradil ho Soichiro Harada jako Managing director.


Skotské palírny

Do základní řady palírny patří pouze dvě plnění. MacDonald’s Ben Nevis 10 year old a rašelinný MacDonald’s Traditional Ben Nevis. V roce 2019 také vyšlo plnění Ben Nevis 10 year old Batch No. 1 v sudové síle zrající v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a víně.

Palírna Ben Nevis
Palírna Ben Nevis

Příště navštívíme opět oblast Speyside, konkrétně palírnu Balvenie.


Čtěte také:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.