Skotské palírny #13 – Ben Nevis [ben•nev•iss]

Palírna Ben nevis

Palírna Ben Nevis byla založena na úpatí stejnojmenné nejvyšší hory (1344 metrů) Velké Británie v oblasti Highlands v roce 1825. V držení rodiny zakladatele Johna MacDonalda vydržela až do roku 1941. V 19. století pak ve městě Fort William zaměstnávala až 230 lidí v palírně, přilehlých dílnách a statku.

Palírna se proslavila hned svou první whisky. Byla to míchaná whisky Dew of Ben Nevis. Dnes je palírna v majetku japonské společnosti Nikka. Z tohoto důvodu jde až 75% destilátu z palírny do Japonska kde se z ní tvoří populární japonská míchaná whisky Black Nikka. Zákony v Japonsku se svou přísností zdaleka neblíží zákonům skotským a označením míchaná Japonská whisky tam lze označovat i směsi obsahující whisky z různých koutů světa.

Do základní řady palírny patří pouze dvě plnění. MacDonald’s Ben Nevis 10 year old a rašelinný MacDonald’s Traditional Ben Nevis. V letošním roce také vyšlo plnění Ben Nevis 10 year old Batch No. 1 v sudové síle zrající v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a víně.

http://www.bennevisdistillery.com/

Palírna Ben Nevis
Palírna Ben Nevis

Příště navštívíme opět oblast Speyside, konkrétně palírnu Balvenie.

Zde najdete seznam palíren navštívených v našem seriálu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.