Skotské palírny #17 – Auchentoshan [ock•en•tosh•en]

Auchentoshan, druhá nejvýznamnější palírna z oblasti Lowlands (Nížiny), byla založena v roce 1823 nedaleko Glasgow. Palírna byla postavená na místě zrušeného kláštera a časem jí pohltilo město Clydebank. Když se v březnu 1941 stala tato oblast cílem německého bombardování, palírna byla zle poničena. Byla však opravena a od té doby berou v palírně vodu k chlazení z rybníčku vytvořeného v kráteru po letecké pumě.


Palírna Auchentoshan

Oblast: Lowlands
Založena: 1823
Majitel: Beam Suntory
Kapacita: 2,0 mil. litrů
Web: https://www.auchentoshan.com/


Auchentoshan je jediná skotská palírna, která provádí jen a pouze trojitou destilaci. Vybavena je třemi destilačními kotli a produkuje jemný a čistý destilát. Právě díky trojité destilaci se palírna v minulosti stala velmi oblíbenou v Glasgow v komunitě irských přistěhovalců.

Majitelé se dlouhou dobu zaměřovali na svou známější palírnu Bowmore. Auchentoshan tak stál stranou. Návštěvnické centrum zde bylo otevřeno až v roce 2004. V posledních letech se už whisky z této palírny dostává do širšího povědomí. Jen za poslední dva roky se prodeje zvýšily o 60%.


Skotské palírny


Základní řadu palírny tvoří whisky bez udání věku American Oak a Three Wood a dále pak 12letá, 18letá a 21letá whisky. V roce 2019 se změnil design lahví a byla upravena řada pro bezcelní zóny. Z nabídky zmizely whisky Springwood a Heartwood, které nahradily nové American Oak Reserve a Dark Oak.
(aktualizováno 25. 1. 2020)

Palírna Auchentoshan
Palírna Auchentoshan

V příštím díle se vrátíme do oblasti Speyside do palírny Dalwhinnie.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.