Palírna Glenlivet

Palírna Glenlivet byla v údolí řeky Livet založena v roce 1824. Stalo se tak v návaznosti na vydání zákona Excise Act (1823), který vybízel palírníky k zakoupení licence snížením poplatků a daní. V té době už v Glen Livet fungovalo téměř 200 nelegálních palíren. Zakladatel palírny a bývalý černý palírník George Smith si založením legální palírny a zpřetrháním vazeb s pašeráckou sítí znepřátelil mnohé konkurenty. Kvůli častým výhružkám pak chodil ve dne v noci vyzbrojen revolverem. Vydržel však a whisky Glenlivet začala být známá a oblíbená. Spousta palírníků ze Speyside tak začala svou whisky také označovat jako Glenlivet whisky. Syn zakladatele se pak musel soudit o výlučné právo využívat jméno Glenlivet, které jeho otec v roce 1870 zaregistorval jako obchdoní známku.


Palírna Glenlivet

Výslovnost: glen•liv•it
Oblast: Speyside
Založena: 1824
Majitel: Chivas Brothers Ltd. (Pernod Ricard)
Kapacita: 21,0 mil. litrů
Web: https://www.theglenlivet.com

Psali jsem o palírně:
články o palírně a whisky Glenlivet


V roce 1917 byla palírna poprvé uzavřena. Stalo se tak z důvodu poklesu dodávek obilí během První světové války. V roce 1932 začal současný majitel Bill Smith Grant lahvovat single malt whisky The Glenlivet. O rok později pak podepsal dohodu se s americkou společností Wine & Spirit Import Corp o distribuci whisky Glenlivet v USA hned po zrušení prohibice. 10 dní po ukončení prohibice pak do USA mířilo prvních 16 beden whisky. Po Druhé světové válce už je to 100 beden měsíčně a distibutor žádá více. Pro srovnání, Glenfiddich vstupuje na americký trh až v roce 1962.

Dnes je Glenlivet jedním z prototypů whisky ze Speyside. Její prodeje rostou, mezi lety 2010 a 2017 vzrostly o 57%. Tato zvýšená poptávka nutila majitele investovat do rozšíření výrobních kapacit. Palírna tak má čtrnáct párů destilačních kotlů a 32 kvasných kádí. V Glenlivet jsou tak nyní schopni vyprodukovat až 21 milionů čistého alkoholu ročně a jsou tak největší palírnou sladové whisky ve Skotsku.

V roce 2020 palírna využila pandemie koronaviru a po 23 letech začala s rekonstrukcí svého návštěvnického centra. V červenci roku 2021 se pak nové návštěvnické centrum otevřelo.

Palírna se už roky přetahuje s palírnou Glenfiddich o titul nejprodávanější skotské single malt whisky na světě. Až na rok 2014 je však stále v těsném závěsu. V roce 2020 však pandemie dopadla tvrději na prodeje whisky Glenfiddich (-21%), zatímco whisky Glenlivet se propadla pouze o 4%. Pro tentokrát se tak obě palírny rozešly smírně s 14,5 milionem prodaných lahví. Glenlivet si však už několik desetiletí drží prvenství v USA, na jednom z nejdůležitějších trhů na světě.

Základní řadu palírny tvoří whisky 12letá, 12letá Excellence, 15letá French oak Reserve, 18letá, 21letá, Glenlivet XXV a dvě whisky bez udání věku Founder’s Reserve, Captain’s Reserve (dozrávající v sudech po koňaku) a Caribbean Reserve (dozrávající v sudech po rumu) .

Nàdurra je pak edice whisky nefiltrovaných za studena obsahující plnění Nàdurra Oloroso Cask Strength, Nàdurra First Fill Selection Cask Strength a Nàdurra Peated Whisky Cask Finish. Tyto whisky jsou lahvovány jak v sudové síle (pro klasický trh), tak s obsahem alkoholu 48% (pro duty free obchody).

Palírna Glenlivet
Palírna Glenlivet

Recenzované whisky:

Glenlivet 12yo Double Oak

Čtěte také:

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments