Skotské palírny #16 – GlenDronach [glen•dro•nack]

palírna Glendronach

Palírnu GlenDronach založil v roce 1826 na pomezí oblastí Speyside a Highlands James Allardice. Jednalo se o jednu z prvních skotských palíren s licencí. V roce 1837 palírna vyhořela a hned na to byla prodána. Dlouhé roky dodávala sladovou whisky do whisky Teacher’s. Nejhorší období pro GlenDronach nastalo v roce 1996, kdy jí tehdejší majitel uzavřel. Uzavřena pak zůstala dlouhých šest let.

Od roku 2002 se v palírně opět pracuje a od roku 2008 patří společnosti Benriach Distillery. Ta palírnu vybavila moderním parním vytápěním a dále se zaměřila na rozvoj produktu, kterým si v minulosti GlenDronach udělal jméno, sladovou whisky zrající v sudech po sherry. Palírna je vybavena dvěma páry destilačních kotlů a ročně produkuje 1,2 milionu litrů čistého alkoholu. Z toho je pak 150 000 litrů z nakouřeného sladu.

Základní řadu palírny tvoří Peated GlenDronach a Peated Port Wood bez udání věku a dále pak 8letá Hielan, 12letá Original, 15letá Revival, která se do základní řady vrátila letos po několikaleté pauze, 18letá Allardice, 21letá Parliament a 25letá Grandeur. Řada pro duty free obchody byla představena na podzim roku 2018 spolu s 10letou Forgue a letos přibyla 16letá Boynsmill.

https://www.glendronachdistillery.com/our-whisky/

Palírna GlenDronach
Palírna GlenDronach

V příštím díle navštívíme oblast Lowlands a palírnu Auchentoshan.

Zde najdete seznam palíren navštívených v našem seriálu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.