Skotské palírny #30 – Cardhu [car•doo]

Palírnu Cardhu založil roku 1824 John Cumming. V roce 1884 pak na místě vzniká nová palírna, která nahrazuje tu původní. O 9 let později palírnu koupila společnost John Walker & Sons. V té době už byla whisky z palírny Cardhu jednou ze základní složek míchané whisky Johnnie Walker. Ve vedení palírny zůstala vdova po Johnu Cummingovi Helen spolu se svou snachou Elizabeth. Obě ženy se staly legendami skotské whisky. Díky dovednému vedení palírny si Elizabeth vysloužila přezdívku The Queen of the Whisky Trade (královna obchodu s whisky).


Oblast: Speyside
Založena: 1824
Majitel: Diageo
Kapacita: 3,4 mil. litrů
Web: https://www.malts.com/en-row/distilleries/cardhu/


V roce 1965 se single malt whisky Cardhu stala prvním vyzyvatelem palírny Glenfiddich a úspěchu její single malt whisky. Také šlo o první palírnu ze stáje společnosti DCL (původní John Walker & Sons), která otevřela návštěvnické centrum. Stalo se tak v šedesátých letech, kdy většina majitelů ještě vnímala své palírny jako továrny a chtěli chránit svá výrobní tajemství. Návštěvnické centrum v palírně Cardhu prošlo v roce 2020 velkou rekonstrukcí a představuje Speyside složku whisky Johnnie Waalker.

Na konci 90. let dosáhla spotřeba whisky Cardhu takových rozměrů, že začaly váznout dodávky. Majitelé palírny, společnost Diageo, se to rozhodli řešit svérázným způsobem. Single malt whisky přejmenovali na pure malt whisky a začali do ní přidávat další whisky z oblasti Speyside. Užívali přitom stejný design lahví. Tento krok vyvolal velkou vlnu  nevole napříč celým skotským whisky průmyslem. V roce 2003 byla nucena tuto praxi opustit a začala znovu vydávat klasickou single malt whisky.


Skotské palírny

Cardhu je třetí nejprodávanější single malt whisky společnosti Diageo (před ní jsou The Singleton a Talisker). Základní řadu tvoří whisky 12letá, 15letá a 18letá. Dále pak dvě whisky bez udání věku Amber Rock a Gold Reserve. Whisky z této palírny se také objevila v edici inspirované knižní a seriálovou sérií Hra o Trůny. Reprezentovala rod Targaryenů.

Palírna Cardhu
Palírna Cardhu

Příště zavítáme na sever Skotské vysočiny do palírny Pulteney.


Čtěte také:

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.